Recenze

Recenze iPhone X: takhle chutná jablečná budoucnost

Miluji produkty od Applu a jejich přímočarou filosofii, která staví na maximální jednoduchosti. To, co ovšem v Cupertinu předváděli posledních několik let s iPhonem, mi dvakrát příjemné nebylo. Skalní ovečky si sice dokázali vždy najít důvod, jak obhájit recyklovaný design a poněkud diskutabilní novinky, ale na mě to příliš velký dojem neudělalo. Představení modelu iPhone X mi proto udělalo obrovskou radost a vnitřně jsem cítil, že přesně tohle je ten smartphone od Applu, na který už dlouho čekám.

Design: konečně změna

Apple konečně pochopil, že stávající designový jazyk začíná silně hnít. O poznání méně věhlasné značky se stihly vytasit s perfektně zpracovanými smartphony, vedle nichž poslední iPhony vypadaly jako chudí příbuzní. V případě „Xka“ jde už o zcela jinou kávu. Ano, sice nemá nejtenčí rámečky kolem displeje a horní část je netradičně vykousnutá (o tom si povíme později), ale přesto nabízí skvělý poměr čelní plochy využité displejem. Rám z chirurgické oceli a skleněná zadní strana jednoduše funguje a ve svém okolí jsem zatím nepotkal nikoho, komu by iPhone X připadal ošklivý. Někdo říká, že konstrukce navazuje na Apple Watch, já v tom například vidím nepřímou návaznost na iPhone 4, který nabízel obdobné rysy – ocel a sklo.

Každá mince má dvě strany, což v tomto případě znamená, že ne všechno se inženýrům povedlo. První věcí, která může někomu vadit, je masivní modul duálního fotoaparátu. Když na iPhonu X nemáte kryt, na stole se vám bude při ťukání do displeje kymácet. Další negativum plyne ze skleněné zadní strany. Pokud vám „Xko“ spadne a podlehne konfrontaci s chodníkem, bude to hodně drahá sranda.

Kromě článku jsme pro vás máme  připravili našlápnutou videorecenzi. Pokud si nechcete nechat ujít naše další videa ze světa Apple a moderních technologií, přihlaste se k odběru našemu partnerskému Youtube kanálu Gizlife.

Displej: obrazové orgie

Co mě na posledních generacích iPhonu hodně štvalo, byl displej. Apple dokázal z LCD dostat maximum, ale na OLED jednoznačně neměl. Ať už je váš názor jakýkoli, 5,8“ panel s rozlišením 1125 x 2436 pixelů (436 ppi) je absolutní lahůdka. Jeho zobrazovací schopnosti jsou ve všech ohledech perfektní a chyby se hledají skutečně těžko. Osobně neholduji konzumaci videí na mobilech, ale podpora HDR mě přesto donutila k tomu, abych ho otestoval na několika titulech z dílny Netflixu. Za jedinou pihu na kráse považuji poměr stran. Jako dlouholetý uživatel „pluskových“ modelů jsem si zvykl na větší rozměry a zřejmě proto mi iPhone X alespoň po prvních dnech připadal nezvykle úzký. Jestli Apple někdy představí „iPhone XL“, nebudu se zlobit.

Hardware: těžko najde přemožitele

Majitelé androidích smartphonů se často a rádi předhání v tom, kolik má jejich procesor výpočetních jader, velikost operační paměti a kdoví čím ještě. V případě iPhonu jde o zcela jiný svět, kde něco takového postrádá smysl. Přesto se sluší zmínit pár slov o hardwaru, který tradičně ponižuje veškerou konkurenci. Výsadní místo na základní desce zaujímá zbrusu nový čipset Apple A11 Bionic a jeho šest výpočetních jader. První kvarteto je aktivní při náročnějších operacích, typicky u hraní her či aplikací pro rozšířenou realitu. Zbylá dvojice se stará o méně náročné procesy a vystačí si s mnohem nižší spotřebou energie.

Nebyla by to česká recenze bez výsledků z benchmarku a proto jsme námi testovaný kousek prohnali oblíbenou aplikací AnTuTu, která na konci vyplivla skóre 222780 bodů. Jen pro ilustraci, médii vyzdvihovaný Samsung Galaxy Note dosáhl k metě 179000 bodů. Jasně, srovnávat surový výkon hardwaru nemá žádnou vypovídající hodnotu, nicméně tabulka z benchmarku patří mezi oblíbené parametry, podle nichž se nejeden uživatel rozhoduje při výběru nového zařízení. Těm ostatním bude stačit jediné, iPhone X je aktuálně nejvýkonnějším smartphonem a tak to zůstane po několik dalších měsíců. Za celou dobu testování jsem ani jednou nenarazil na moment, kdy bych měl pocit, že bych trpěl nedostatkem výkonu či narážel na limity 3GB operační paměti.

Face ID: revoluce v rozpoznávání

Jestli jste viděli iPhone X alespoň na obrázku, muselo vám dojít, že pro Touch ID už nezbylo na přední straně místo. Apple ho do displeje neimplementoval a se čtečkou na zádech by to už nebyl jednoduše iPhone. Musela tedy přijít na řadu nová technologie, kterou v Cupertinu údajně vyvíjeli posledních několik let. Nyní už není heslem váš otisk, ale váš obličej. Apple na keynote vysvětloval, že jde o mnohem bezpečnější variantu, tedy za předpokladu, že nemáte zlé jednovaječné dvojče, které vypadá jako vy. Face ID využívá velmi propracované technologie, která se ukrývá ve výřezu v horní části displeje.

V proužku o velikosti dvou vedle sebe položených sirek se nachází bodový projektor, který promítá víc než 30 tisíc neviditelných teček na váš obličej. Infračervená kamera sejme vzniklý obrazec a data odešle do speciálního modulu v čipu A11 Bionic. Ten následně rozhodne o tom, zda do telefonu koukáte vy, nebo vaše zvědavá přítelkyně. V praxi jde o překvapivě spolehlivé řešení. Zaváhání se dostaví pouze v momentech, kdy máte za hlavou silný zdroj světla – typicky přímé sluneční světlo či silné zářivky v obchodech. Face ID využívá propracovaných algoritmů, takže pochopí, že stárnete a vaše tvář se v průběhu doby mění.

Problém nenastane ani když na hlavě budete mít beranici, na očích brýle a v puse kubánský doutník. Hravě se vypořádá také ve chvílích, kdy páteční večírek skončil v sobotu po obědě a vy nevypadáte zrovna čerstvě. Chybovost Face ID je přibližně na stejné úrovni, jako v případě Touch ID, jen je pomalejší. Nutnost podívat se do telefonu a provést gesto pro odemknutí sebere necelou jednu vteřinu. Osobně však nepociťuji, že by šlo o limitující záležitost, která by vás při používání „Xka“ brzdila. Jednoduše si zvyknete a maximálně třetí den už zapomenete, že nějaké Touch ID existovalo.

Do výřezu v horní části se Applu podařilo dostat neuvěřitelné množství složité technologie

Ruku v ruce s odstraněním domovského tlačítka se pojí změna stylu ovládání. S roztažením displeje k okrajům se museli inženýři vypořádat s tím, jak budou uživatelé iPhone X ovládat. O trochu více chápavým jedincům muselo s minulými aktualizacemi iOS dojít, že tato chvíle prostě musí jednou nastat. Vše mají nově na starosti dotyková gesta, která jsou natolik intuitivní, že je snadno pochopí i průměrná opice. Na druhou stranu tu je pár věcí, které se až tak nepovedly. V mých očích působí poněkud nešťastně gesto pro ukončování spuštěných aplikací. Jeho praktičnost je ze stejného ranku jako jezdit elektromobilem, který nabíjíte kabelem přímo vyvedeným z uhelné elektrárny.

Fotoaparát: ostrý jako břitva

Apple si na fotoaparátu vždy zakládal a ne jinak tomu je u iPhone X. Rozlišení je stejné jako v případě iPhone 8 Plus (test), ovšem pár rozdílů se přeci jen najde. Ty se točí kolem teleobjektivu, který má mírně lepší světelnost (f/2,4), ale především nabízí optickou stabilizaci. Už se tak nemusíte bát rozmazaných snímků při dvojnásobném přiblížení, což osobně považuji za výrazný benefit.

Další libůstkou je portrétový režim s přidanými efekty vyvolávající dojem různého typu nasvícení objektů. Selfie maniaky pak posadí na zadek přední kamera, která umí stejné triky s hloubkou ostrosti. Zvolat haleluja vás ale donutí kamera s podporou 4k a maximální frekvencí 60 snímků za vteřinu. Jestli chcete jeden z nejlepších fotomobilů dneška, iPhone X je trefou do černého. V testu na DxOMark sice ztrácí jeden bod na Google Pixel 2, nicméně rozdíly jsou ve finále natolik nicotné, že vás to trápit nemusí.

Animoji a to ostatní

Z dalších novinek se sluší napsat alespoň pár slov k Animoji. Smysluplnost animovaných smajlíků je stejná asi jako reality show s Kim Kardashian. Mají prostě pobavit, nic víc od toho nečekejte. Na výběr máte z 12 zvířátek, které vtipně přenesou vaši hlasovou zprávu doplněnou o mimiku. Těžko ovšem říct, zda si Animoji dokážou udržet svůj půvab a postupem času neomrzet. Zbytek výbavy tvoří voděodolná konstrukce splňující certifikaci IP67 (dle normy IEC 60529), která však časem ztrácí své vlastnosti.

Animoji je samoúčelná úchylárna, po které za pár týdnů neštěkne ani pes. Nebo ne?

Opomenout nelze ani přítomnost bezdrátového nabíjení, které ve skutečnosti není bezdrátové. Jde o klasickou indukci se standardem Qi, kterou nabízí konkurenční výrobci už řadu let. Osobně jsem této technologii nepřišel na chuť. Proces nabíjení je pomalý a upřímně jsem od Applu čekal trochu víc. Apple pouze dorovnal karty a nic extra navrch nepřihodil. Škoda. Za velké zklamání ovšem považuji výdrž. V porovnání s iPhone 8 Plus vydrží o poznání méně, respektive před spaním mi iPhone X ukazuje 25-30 %, s Pluskem to bylo většinou o 10-20 % více.

Resumé

iPhone X rozjíždí novou éru mobilních zařízení s logem Applu. Kazí mu to pouze pár softwarových nedodělků, které snad časem vymizí. Pak je tu taky cena začínající na 30 tisících. Zprvu jsem nad cenovou politikou kroutil hlavou. Ve finále je ovšem jedno, jestli to je vaše hodinová sazba nebo na iPhone X bude dřít 2 měsíce. Stejně jako u veškerého spotřebního zboží záleží na prioritách a také na tom, zda dokážete všechny schopnosti „Xka“ ocenit a naplno využít.

Jubilejní iPhone X je zařízení určené technologickým fajnšmekrům, kteří si svou investici dokážou obhájit. Pokud vám přijde jako nesmysl utratit tolik peněz za mobilní telefon, který za dva roky bude out a přesto chcete zůstat u Applu, berte iPhone 8/Plus, případně loňské sedmičky (recenze). Stále jde o skvělé smartphony, které mají co nabídnout. Jestli ovšem toužíte po tom nejlepším, co Apple dokáže vyrobit a chcete ochutnat jablečnou budoucnost, z iPhonu X zklamaní rozhodně nebudete.

iPhone X

8.6

Zpracování

9.5/10

Design

9.0/10

Uživatelský zážitek

9.0/10

Cena

7.0/10

Plusy

  • Kvalitní dílenské zpracování
  • Fotoaparát
  • Výpočetní výkon
  • Displej

Mínusy

  • Cena
  • Pouze dvě barevné varianty

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

4 Komentáře

  1. OLED je fajn a určitě má lepší vlastnosti, ale dost se bojim vypalování pixelů. Jak bude displej vypadat po 6 hodinách navigace v létě, kdy je jas vypumpovanej na maximum

  2. Tohle mě pobavilo “Smysluplnost animovaných smajlíků je stejná asi jako reality show s Kim Kardashian…” 😀
    Opravdu povedená a vtipná recenze.

  3. Design… no po těch paskvilech co začal IP6,7,8 je to fakt změna. jestli k lepšímu, to si nemyslim. kdyby zůstali nafurt u vzhledu 4-SE, udělali by nejlíp. Na nadčasovym designu neni co měnit. (hlavně zbytečně zvětšovat, ztenčovat a pádlovatět)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button