Recenze

Recenze iPad Pro s M2 (2022): magická síla v obnošeném hávu

Od uvedení prvního iPadu uběhlo více než 12 let. Za tu dobu prošly tablety od Applu obrovskými změnami a někdy až posměšné přirovnávání iPadu k iPhonu s větším displejem už dávno vzalo za své. Díky moderním čipům jsou dnešní iPady výkonnostně srovnatelné, ne-li lepší, než většina běžně dostupných notebooků na trhu a největší překážku k plnému využití potenciálu těchto zařízení si staví sám Apple. Jestli za tím stojí strach z kanibalizace vlastního portfolia nebo něco jiného, můžeme jen odhadovat. Co ale odhadovat nemusíme a nebudeme, to je recenze 11palcového iPad Pro s M2 čipem.

Design a konstrukce: stále stejná písnička

Čtvrtá generace 11palcového iPadu Pro, jak už ona zmiňovaná číslovka na začátku věty napovídá, žádnou designovou revoluci nepřináší. Stále jde o „placku“ se zakulacenými rohy s totožnou velikostí 247,6 x 178,5 x 5,9 mm a hmotností 466 gramů (468 g v případě verze Cellular).

Jediným, na první pohled patrným rozdílem, je vygravírované označení „iPad Pro“ místo strohého názvu „iPad“ na zadní straně. Vše ostatní zůstává stejné. Což je pro určitou skupinu uživatelů vlastně dobrá zpráva. Pokud jste totiž majitelé například tři roky starého iPadu Pro s čipem A12Z Bionic, tak vzhledem k totožné velikosti iPadu, umístění Smart Connectoru i na vlas stejného zadního modulu fotoaparátu, zůstávají veškeré obaly a další příslušenství plně kompatibilní.

Displej: perfektní, ale pořád bez mini-LED

Stejný zůstal i displej. Zatímco 12,9palcová varianta už od loňského modelu nabízí obrazovku s mini-LED podsvícením a maximální jas 1 000 nitů (u HDR obsahu až 1 600 nitů), 11palcový iPad Pro s M2 si musí vystačit s tradičním LED podsvícením a maximálním jasem 600 nitů. Jasně, stále jde o jeden z nejlepších 120Hz displejů na trhu, přesto by si ale i menší iPad Pro zasloužil to nejlepší, co výrobce aktuálně nabízí. Zvlášť, pokud hovoříme o tabletu s označením „Pro“ a cenovkou startující na hranici 26 000 korun.

Magie s Apple Pencil: zatím spíš jen pro zpestření

Situaci do jisté míry zachraňuje novinka, která v součinnosti displeje a Apple Pencil 2. generace zachycuje elektromagnetické signály z hrotu na vzdálenost až 12 milimetrů. V praxi to pak znamená, že když se s Apple Pencil přímo nedotýkáte obrazovky, dochází k větší interakci se samotným systémem. Aplikace a widgety se po přiblížení tužky mírně zvětší, stejně tak displej dokáže zobrazit přesné místo eventuálního dotyku (jednotlivé pixely), takže je snadnější navázat na předchozí kresbu, či psané slovo. Nová interakce je spolehlivá v 99 procentech případů a na první dobrou působí doslova magicky. Jedním dechem je ale nutno podotknout, že nejde o nijak zásadní funkcionalitu, bez které bych si připadal ochuzen. Alespoň zatím.

Apple M2: silák s nevyužitým potenciálem

Nový iPad Pro byl představen víceméně v tichosti, v rámci tiskového oznámení a skromného videa, jež novou generaci tabletů kalifornského výrobce uvedlo. Ostatně, není se čemu divit, jedinou větší změnou je totiž osazení nového M2 čipu, což u většiny uživatelů sotva využívajících výkon M1, zkrátka příliš nerezonuje.

Apple M2 po vzoru o generaci staršího brášky disponuje 8jádrovým CPU, který je o 15 % rychlejší a nově také 10jádrovým GPU, který je v některých případech až o 35 % rychlejší. 40% vylepšení se dočkal také Neural Engine a za zmínku rovněž stojí propustnost paměti, která se zvětšila o celých 50 %. Teď už ale čísla stranou, co to všechno znamená v praxi? Při běžných činnostech jako je prohlížení webu, přehrávání videí, psaní v textových editorech, či jednotlivých úpravách fotografií navýšení výkonu nepostřehnete. A to dokonce ani při přímém srovnání s modelem iPad Pro z roku 2018 s procesorem Apple A12X, což mě opravdu překvapilo.

Výkon ocení jen profíci

Situace se ale mění, pokud najednou otevřeme několik desítek, či stovek fotografií v RAW formátu a dále je zpracováváme, nebo když editujeme ProRes 4K video v LumaFusion. Apple M2 totiž kromě nárustu hrubého výkonu nově podporuje hardwarovou akceleraci kodeků ProRes a ProRes RAW, což znamená, že práce s těmito formáty je značně plynulejší a samotný export rychlejší. Pokud se budeme bavit konkrétně, rozdíl při exportu 5 minutového videa ve 4K ProRes formátu je přibližně 30-40 sekund oproti Apple M1.

Ve světle zmiňovaného vylepšení grafické stránky v novém iPadu Pro, což mimochodem potvrzují také jednotlivé benchmark testy, které povětšinou vycházejí o cca 10-15 FPS (Frames Per Second) lépe ve prospěch aktuálních modelů, bychom čekali i nárust výkonu ve hrách. To se ale zatím neděje. Může za to zejména fakt, že většina her není zkrátka přizpůsobena pro práci s vícejádry a nedokážou tak využít potenciál nejnovějších procesorů na maximum. To se ale s přibývajícím časem bude samozřejmě měnit. Ve většině her však aktuálně dosáhnete na velmi podobné snímkovací frekvence jako s iPadem Pro z loňského roku.

Fotoaparát a kamera: zvládne dokumenty i 4K ProRes videa

Zatímco u iPhonů je každoroční vylepšování fotoaparátu hlavním marketingovým tahákem, iPady Pro i letos tak nějak přešlapují na místě. Stále zde máme dvojici čoček s 12megapixelovým širokoúhlým, respektive 10megapixelovým ultra­širokoúhlým fotoaparátem a clonou f/1,8 a f/2,4 a LiDAR skener. Vylepšení doznalo jen softwarové zpracování HDR fotek, které je zde ve své čtvrté verzi. Co může některé uživatele trochu namíchnout, je chybějící podpora focení do ProRAW.

Nicméně, fotoaparát v iPadu vnímám spíše ve smyslu skenování dokumentů, případně snímání čárových kódů a tuto práci zastane více než dostatečně. U videa je situace o trochu pozitivnější. iPad Pro 2022 dostal do vínku možnost nahrávat ProRes videa ve 4K při 30 snímcích za sekundu (stejně jako u iPhonů, i zde platí podmínka minimálně 256GB úložiště). Možnost využít iPad jako další kameru může zkrátka v některých situacích přijít vhod, a proč rovnou nevyužít maximálního potenciálu osazené fotosoustavy.

Bluetooth 5.3 a Wi-Fi 6E jako nový standard

Zlepšením prošla také konektivita. Nový iPad Pro 2022 nabízí po vzoru nových iPhonů Bluetooth 5.3 a Wi-Fi 6E. Podle Applu je Wi-Fi 6E dvakrát rychlejší než v přechozí generaci. Pro správné fungování musíte mít ale samozřejmě také adekvátní vysílač (router), který nové frekvenční pásmo podporuje.

Wi-Fi 6E představuje standard Wi-Fi 6 rozšířený o frekvenční pásmo 6 GHz. Standard Wi-Fi 6E je stejný jako u Wi-Fi 6, pouze jeho spektrum je rozšířené. 6 GHz je nové frekvenční pásmo v rozsahu od 5,945 GHz do 6,425 GHz, které rozšiřuje dostupné spektrum o 480 MHz. Na rozdíl od stávajících pásem, na kterých jsou kanály vměstnány do omezeného spektra, pásmo na frekvenci 6 GHz netrpí překrýváním ani vzájemným rušením kanálů.

Recenze iPad Pro M2: evoluce pro úzkou skupinu uživatelů

Tím výčet novinek chtě nechtě, končí. Výdrž baterie, 4reproduktorový zvuk nebo kapacita úložiště (128 GB – 2 TB) zůstává i letos stejná. iPad Pro 2022 je zkrátka mini evolucí a povězme si upřímně, že 99 procent uživatelů loňských modelů nemá jediný racionální důvod jej měnit. Zvlášť, pokud vezmeme v potaz letošní navýšení cen, kvůli kterým se 11palcový iPad Pro se 128GB úložištěm začíná prodávat od 25 990 korun. Aby to ale nevyznělo úplně negativně, iPad Pro je pořád jedním z nejlepších tabletů, které si můžete pořídit. Ano, v případě 11palcového modelu zamrzí absence mini-LED displeje a jeho výborného kontrastu, pokud však nemáte přímé srovnání, jinak než v superlativech jej ale ani tak hodnotit nebudete.

Verdikt

Nový iPadOS navíc přináší ještě lepší propojitelnost s externími monitory a použití iPadu jako skutečného pracovního nástroje je zase o něco relevantnější. Výkonu na plnohodnotnou práci má dostatek a jsem zvědavý, jak se k tomu Apple v dalších letech postaví. iPad Pro s M2 vnímám jako takový mezistupeň něčeho většího, jakoby inženýři z Cupertina potřebovali co možná největší hrubý výkon v co možná nejvíce zařízeních.

Vraťme se ale zpět k recenzi. Celou dobu testování si pokládám otázku: doporučit nebo ne? Pokud jste uživatelé iPadu bez přívlastku Pro a přemýšlíte, jestli se posunout na „další úroveň“, tak za mě rozhodně ano. Jestliže jste alespoň trochu zapálení fotografové, rádi malujete nebo editujete videa v pohodlí gauče, tak si u vás nejnovější iPad Pro místo najde. U všech ostatních uživatelů, kteří už vlastní alespoň první generaci nových iPadů Pro z roku 2018, už si tak jistý nejsem. V mém vnímání a používání iPadu totiž za své peníze dostanete snad jen o trochu lepší výdrž baterie, na které se ještě nepodepsal zub času. Design, konstrukce a celkový pocit z používání je zkrátka téměř totožný a ve většině úkonů k nerozeznání od starších sourozenců.

Za zapůjčení děkujeme společnosti iWant, kde si můžete nový iPad Pro s čipem M2 zakoupit.

iPad Pro 2022

25 990 Kč
8.5

Design & zpracování

9.0/10

Hardwarová výbava

9.0/10

Výdrž

9.5/10

Cena

6.5/10

Plusy

  • Výborně zpracovaná konstrukce
  • Výkon čipu M2
  • Výborná výdrž na jedno nabití
  • Odladěnost a svižnost iPadOS

Mínusy

  • Vysoká cena
  • Absence mini-LED displeje
  • Jen 128 GB v základu

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button