RecenzeVidea

Recenze Apple Watch Ultra: konečně hodinky pro skutečné sportovce? (video)

Apple Watch lze v jistém smyslu považovat za vůbec nejosobnější počítač. Má vlastní výpočetní jednotku, která pohání operační systém a na němž lze spouštět řadu nejrůznějších aplikací a nástrojů. A to vše je zabalené do kompaktního balení, které máme připoutané k zápěstí. Zatímco ze začátku jsme chytré hodinky považovaly za prodlouženou ruku telefonu, dnes je vnímáme jako zařízení pro monitorování zdravotních funkcí a sportovních aktivit. Apple Watch Ultra představují zbrusu nový model, kterým Apple hodlá oslovit aktivní dobrodruhy, jimž základní Apple Watch zpravidla nestačí.

Jak na tom jsou Apple Watch Ultra v praxi a dokážou ukojit potřeby extrémních sportovců, kteří nezřídka dávají přednost konkurenci? Na to jsem se pokusil odpovědět v nové videorecenzi. Pokud si nechcete nechat ujít další videa, nezapomeňte dát odběr mému YouTube kanálu.

Konstrukce: titanová elegance

Při pohledu na tělo hodinek je okamžitě jasné, že tady se inženýři snažili o co možná největší odolnost. Začíná to u samotných materiálů. Šasi hodinek je vyrobeno z titanu a displej kryje sklíčko ze syntetického safíru. To je navíc mírně zapuštěno pod okraj, takže by mělo lépe odolat bočním nárazům. Upřímně jsem to neměl odvahu pokoušet, ale ze zkušeností je safírové sklíčko podstatně odolnější než tradiční varianty, kterým stačí málo, aby se na nich objevily vrypy.

Apple Watch Ultra recenze
foto: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

Proměnou prošla také digitální korunka na pravém boku. Ta je o něco větší a má hrubší vroubkování, takže se bude lépe ovládat v rukavicích. Zpočátku jsem měl obavy ohledně ovládání, respektive zda mi nebudou vadit vyvýšené okraje, ale v praxi s tím není žádný problém.

Apple Watch Ultra jsou z pohledu rozměrů citelně větší než Apple Watch Series 8, nicméně na ruce nepůsobí vůbec mohutně. Příjemná je také hmotnost (61 gramů), díky čemuž o nich prakticky nevíte. Pokud však máte drobné zápěstí, určitě doporučuji si hodinky nejprve vyzkoušet, abyste měli jistotu, že vám budou dobře sedět.

Oceánský řemínek příjemně překvapil

Hodinky mi dorazily na test s oceánským řemínkem, který se mi během představení líbil upřímně ze všech nejméně. V praxi však nepůsobí tak humpoláckým dojmem jako na oficiálních renderech. Reálně jde o vcelku elegantní pásek, který na ruce sedí velmi příjemně. Provlékání přes spony jde trochu ztuha, ale jakmile si člověk najde ten správný grif, zapínání je hračka.

Apple Watch Ultra

V jádru jsou to pořád ty samé Apple Watch

Když pominu větší displej a jinou konstrukci, Apple Watch Ultra nepřináší z pohledu rozhraní žádné větší změny. Uživatelské prostředí, nastavení a pohyb v nabídkách je prakticky stejné jako na každých jiných Apple Watch. To je dobrá zpráva pro uživatele starších modelů, kteří si tak nemusí zvykat na překotné novinky. Přechod na Apple Watch Ultra je v tomto směru zcela bezproblémový.

Apple Watch Ultra

Apple Watch Ultra obsahují exkluzivní ciferník Wayfinder, který v sobě kombinuje kompas a dokáže zobrazit až 8 různých komplikací. Otočením korunky se navíc umí přepnout do nočního režimu, kdy se přebarví do červena a díky tomu neoslňuje.

Nejlepší displej v chytrých hodinkách

Apple je pověstný svými displeji, které se vždy řadí k tomu nejlepšímu co můžete dostat. Apple Watch Ultra nepředstavují žádnou výjimku, dokonce má jít o ten nejlepší zobrazovač v chytrých hodinkách. Po osobních zkušenostech tomu nemám problém věřit. Jelikož jde o Retina panel, tak jemnost je naprosto příkladná a stejně tak i veškeré zobrazovací vlastnosti. Displej podporuje Always On, takže zvládá zobrazovat nejdůležitější data také v neaktivním stavu. Naopak v pohotovostním režimu se umí rozzářit až na 2 000 nitů, což je hodnota, které nedosahuje 90 % profesionálních monitorů. Důležité je ovšem dodat, že jde o špičkový výkon, který hodinky využívají pouze v okrajových situacích. Typicky se tak děje na přímém slunečním světle za účelem udržení co možná nejlepší čitelnosti.

foto: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

Vybít je dá celkem zabrat

Nejdiskutovanějším tématem spojeným s Apple Watch Ultra je výdrž. Zatímco u klasické modely jsou ze strany Applu prezentovány jako jednodenní zařízení, Ultra mají vydržet až 36 hodin běžného provozu. V praxi samozřejmě záleží na stylu využití. V mém případě jsem po nabíječce sahal nejpozději každý třetí den.

Během dne jsem s hodinkami vyřídil pár telefonních hovorů, odpověděl na několik příchozích iMessage, kontroloval notifikace a měřil s nimi také spánek. Každý den jsem se snažil měřit také pohybové aktivity, které v mém případě zahrnovaly běh, procházku s kočárkem či trénink v posilovně. Výslednou výdrž tedy hodnotím kladně. Živě si navíc dokážu představit, že při deaktivaci stále zapnutého displeje či přepnutí do režimu nízké spotřeby bych nabíječku hledal jednou za čtyři dny.

Apple Watch Ultra

Uživatelé konkurenčních hodinek budou namítat, že tři dny na jedno nabití není nic Ultra. Na obranu Apple Watch je ovšem dobré zmínit, že spíše než o chytrých hodinkách se bavíme o miniaturním počítači, který se inženýrům podařilo nacpat do “kostičky” umožňující ji nosit na zápěstí.

Dají pozor na vaše zdraví

Apple nám už delší dobu říká, že Apple Watch jsou zařízení, které bdí nad naším zdravím. Jakkoli to může znít podivně, nelze tomu upřít fakt, že Apple Watch již stihly zachránit spousty životů. Z pohledu zdravotních senzorů tu najdete klasiku v podobě snímačů pro měření tepové frekvence, EKG či okysličení krve. Letos se tato sestava rozrostla o snímače tělesné teploty a zbrusu nový gyroskop, který je schopný rozeznat vážné dopravní nehody.

Apple Watch Ultra

Pohled na spodní stranu odhaluje hnízdo se snímači pro měření srdečního tepu/EKG, tělesné teploty a okysličení krve

V takovým případech pak hodinky spustí sekvenci, která začne volat na nouzové kontakty. Dále zde našla místo také 86decibelová siréna. Pokud se tedy například ztratíte uprostřed divočiny, siréna začne pištět S.O.S signálem, který má být volném prostoru slyšitelný až na vzdálenost 180 metrů.

Co dalšího ještě umí?

Z další výbavy stojí za zmínku dvoufrekvenční GPS, která je sice o něco náročnější na spotřebu, ale dokáže si lépe poradit z hustou zástavbou či vegetací. Upřímně nedokážu posoudit, o kolik je GPS přesnější, jelikož na mé oblíbené trase jsem měl po doběhnutí zhruba stejnou vzdálenost, jakou mi vždy ukazovaly mé Apple Watch Series 6.

Příjemnou vychytávkou je také přepracovaný reproduktor, který je při telefonování podstatně hlasitější a má čistší projev. Naopak druhá strana ocení trojici mikrofonů, které do jisté míry umí odfiltrovat okolní ruchy, takže je vás lépe slyšet.

Apple Watch Ultra

Hodinky dostaly do vínku i hloubkoměr, který ocení zejména rekreační potápěči. S tím přímo souvisí ohlášená aplikace Oceanic+, která by se měla v App Store objevit do konce roku. Milovníci vodních sportů pak rozhodně ocení, že Apple Watch Ultra splňují certifikaci EN13319, což je mezinárodně uznávaný standard pro potápěčské příslušenství. Sice nejsem potápěč, ale vyšší odolnost vůči vodě zaručuje, že s hodinkami můžu s klidem vyrazit na surf a přitom se nebát, že přestanou fungovat. Už jednou se mi totiž stalo, že mi tlak vody způsobený vlnou zničil jedny Apple Watch.

Jsou pro ultra sportovce?

S uvedením Apple Watch Ultra se téměř okamžitě začalo diskutovat nad tím, zda jsou skutečně tak ultra, jak Apple tvrdí. Názor na tuto otázku jsem vyjádřil v přiložené videorecenzi. Ve zkratce však Apple Watch Ultra považuji za produkt, který dokáže uspokojit většinu profíku, ovšem cílovou skupinu bude podle mě spíše tvořit jiná sorta lidí.

Apple Watch Ultra
foto: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

Nejlepší službu podle všem, kterým tradiční verze Apple Watch z nějakého důvodu nestačí. Může to být právě delší výdrž, která se hodí například při celodenních výletech, nebo když vyrazíte přes víkend na hudební festival a nechcete s sebou tahat nabíječku. Titanovou konstrukci se safírovým sklíčkem pak oceníte při každém ťuknutí hodinkami o futra, která už nejedny Apple Watch poslaly do křemíkového nebe. Výhod je zde celá řada a ve finále tak záleží pouze na tom, zda si jejich význam dokážete obhájit sami před sebou.

Za zapůjčení děkujeme společnosti iWant, kde si můžete Apple Watch Ultra také zakoupit.

Apple Watch Ultra

8.9

Design

8.5/10

Zpracování

9.5/10

Výdrž

8.0/10

Konektivita

9.5/10

Zdravotní & sportovní funkce

9.0/10

Plusy

  • Titanová konstrukce
  • Zdravotní & sportovní funkce
  • Safírové sklíčko
  • Dvoufrekvenční GPS
  • Stabilní OS

Mínusy

  • Výdrž by mohla být ještě delší
  • Pro někoho vyšší cena
  • Nepodporují Qi nabíjení
  • Stále nemají vodotrysk 🙂

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

2 Komentáře

  1. tak zrovna apple hodinky přece vodotrysk mají ne? viz video https://youtu.be/EIEwy8rPik4?t=110

    co jsem se zatím nikde nedočetl – je třeba před vstupem do vody aktivovat tu “vodní kapku” nebo tyhle to už mají automaticky? aby se tím sportovci nezdržovali 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button