Recenze

Recenze AirPods: hudba až na druhém místě?

AirPods. Zamotají ti hlavu. Bez drátů. Bez námahy. Hlásá marketingový slogan na oficiálních stránkách Applu. Jsou ale první bezdrátová sluchátka od kalifornského výrobce opravdu tak skvělá, abychom měli utratit bezmála pět tisíc korun bez mrknutí oka? V čem spočívá jejich hlavní výhoda? Na tyto a další otázky se vám pokusíme odpovědět v naší dnešní recenzi.

Obsah balení

Co by to bylo za recenzi, kdybychom se podrobně nepodívali na obsah balení. Již tradičně jsme u výrobce s nakousnutým jablkem zvyklí vídat úhledné krabičky s perfektně uloženými výrobky uvnitř. Ani u AirPods tomu není jinak. Po rozbalení čtvercového balení, jehož víko jako vždy vytváří mírný podtlak, narazíme na nutnou vrstvu příruček v nejrůznějších jazykových mutacích. Pod nimi se už ale skrývá produkt samotný – AirPods, respektive jejich bezdrátové nabíjecí pouzdro, ve kterém jsou sluchátka uložena. Aby byl výčet obsahu balení kompletní, nesmíme zapomenout ani na metrový USB kabel s Lightning konektorem pro nabíjení.

Nezbytné příručky i malé úhledné napájecí pouzdro. Takový je obsah balení bezdrátových sluchátek AirPods

Design a konstrukce

Pokud jsou design a konstrukce u něčeho opravdu důležité, tak je to právě u sluchátek. Způsob usazení nebo hmotnost rozhodují o tom, jestli nás po dvou hodinách poslechu hudby budou bolet uši nebo jestli sluchátka už ani neucítíme. AirPods se řadí mezi takzvané pecky, čímž Apple jasně omezil základnu uživatelů, pro která jsou určena. Zkrátka, buď vám sednou nebo ne. No jo, ale jak to před samotným nákupem zjistit? Jednoduše. Apple ke každému iPhonu nebo iPodu přibaluje základní EarPods, které jsou téměř na vlas stejné jako AirPods. Odmyslete si kabel a snadno tak zjistíte, jestli vám AirPods sednou nebo se raději poohlédnete po konkurenčních zařízeních.

Tyhle pecky zkrátka nejsou pro každého

Zpět ale ke konstrukci. Každé sluchátko má rozměry 16,5 x 18,0 x 40,5 mm a hmotnost 4 gramy. Spolu s napájecím pouzdrem o velikosti 44,3 x 21,3 x 53,5 mm a hmotností 38 gramů jej v kape, respektive na uších ani neucítíte. S AirPods tak není problém poslouchat hudbu i několik hodin vkuse, což jsem o jiných sluchátkách říct nemohl. Mé uši jsou totiž tak zhýčkané, že špunty nesnesou a sluchátka přes hlavu zase příliš tlačí na obroučky brýlí, z čehož mě po pár minutách začíná bolet celá hlava. Potěší i nekompromisní držení v uchu. S AirPods můžete skákat, běhat nebo dělat kotrmelce a sluchátka z ucha prostě nevypadnou. V tomhle směru tak jde o geniální zařízení.

Velikost, hmotnost i držení v uchu. To vše hraje ve prospěch AirPods

Konektivita a výdrž baterie

Pochválit rovněž musím i napájecí pouzdro, ve kterém jsou sluchátka uložena a držena pomocí magnetu. Snadno se vytahují, a ještě snadněji vracejí zpět. Celý mechanismus funguje výborně a na dřívější pracné rozmotávání a smotávání kabelu zapomenete okamžitě.

Výborně funguje i párování. Pokud vlastníte iPhone, iPod, iPad nebo počítač s logem Applu, stačí otevřít napájecí pouzdro a sluchátka se automaticky spárují, o čemž vás informuje i displej telefonu/tabletu. V tu chvíli se AirPods synchronizují s iCloudem, respektive s celým arsenálem vašich jablečných zařízeních. Vše je otázka několika málo sekund a za celou dobu používání nebyl jediný problém. S delší odezvou počítejte jen tehdy, pokud přecházíte z jednoho zařízení na druhé, prodleva ale není nikterak dramatická. Trochu problematičtější je ovládání hlasitosti. Vzhledem k tomu, že sluchátka nedisponují ovládacími prvky jako drátová verze, provádí se veškeré ovládání přes spárovaná zařízení. Majitelé Apple Watch zde mají výhodu. Ať už hudbu přehráváte na iPhonu, iPadu nebo iPodu, ovládání se automaticky objeví i na hodinkách. Není tak problém přeskočit danou skladbu nebo korunkou nastavit požadovanou míru hlasitosti.

Párování s Apple zařízeními je radost. Vše je rychlé a intuitivní

AirPods lze samozřejmě připojit k jakémukoliv zařízení s technologií Bluetooth. Stačí jen otevřít napájecí krabičku se sluchátky a na zadní straně po dobu tří sekund stisknout tlačítko. V tu chvíli je možné připojit sluchátka od Applu ke všem možným zařízením, tedy například i k počítači se systémem Windows. Celý proces je opět jednoduchý a vše funguje tak, jak by člověk očekával.

S napájecím pouzdrem vydrží AirPods hrát přibližně 24 hodin

Kromě toho je v napájecím pouzdře zabudovaná baterie, která sluchátka dobíjí pokaždé, když je sem uložíte. Pokud jsou tedy sluchátka dobita na 100 procent, vydrží nepřetržitě hrát cca 5 hodin, poté již potřebují energii. Napájecí pouzdro je schopno AirPods dobít na 60 procent za 15 minut, což rozhodně není špatné. Špatná není ani celková výdrž. Apple uvádí, že AirPods dokážou přehrávat hudbu více než 24 hodin na 50% hlasitost. A i praxe ukazuje podobné hodnoty. S maximální hlasitostí dokázala sluchátka od Applu přehrát jednu celou řadu seriálu Game Of Thrones a k tomu tři hodiny skladeb ze Spotify. Po následném nabití v pouzdře AirPods ukazovaly 100% a na 20% bylo nabito pouzdro samotné. Takové hodnoty znamenají ještě přibližně 6-7 hodin nerušeného poslechu.

Poslech hudby: až na druhém místě?

To, co sluchátka dělá sluchátky je ale především zvukový výstup. Než se však pustím do hodnocení, jen upozorním, že nejsem žádný hudební fajnšmekr a zvukovou stránku ohodnotím spíše z hlediska „běžného uživatele.“ Zvukový výstup z AirPods není špatný ale ani nikterak okouzlující. Sluchátka hrají naprosto stejně jako jejich mladší a drátoví kolegové. Osobně jsem nezpozoroval ani lepší basy, o kterých se píše téměř ve všech recenzích po celém světě. Velké většině populace to ale i tak nejspíš bude stačit. Náročnější uživatelé ale raději sáhnou po zařízení s kvalitnější reprodukcí zvuku za podobné peníze. V čem ale AirPods skutečně vynikají, je v možnosti využití jako handsfree. Zvuk je krásně čistý, a i člověk na druhé straně vás slyší perfektně. Mikrofony zde odvádějí skutečně dobrou práci.

Sluchátka AirPods hrají stejně jako drátová verze EarPods. Je cenový rozdíl mezi oběma verzemi adekvátní?

Co říci závěrem?

Pokud jste předcházející odstavce prolétli alespoň očima, nejspíš tušíte, jakým směrem se budou ubírat následující řádky. AirPods nejsou špatná sluchátka. Excelují především ve snadném spárování s Apple zařízeními, výdrží, dobíjecím pouzdrem, které zároveň slouží i jako úschovna sluchátek a skvělé ergonomii. Kde ale pecky kalifornského výrobce ztrácejí je zvukový výstup. Ne, že by nebyl dobrý, ale dobrý je za cenu okolo pěti tisíc korun trochu málo. Navíc, když vezmeme v potaz, že hrají stejně jako šestkrát levnější, byť drátová varianta EarPods, je zde rozhodně prostor k zamyšlení. Nepotěší ani nemožnost regulace hlasitosti jinak, než přes spárovaná zařízení nebo Apple Watch. Apple zkrátka vsadil na jednu kartu a na nás uživatelích zůstává, jak k tomu přistoupíme. Více, než kdy jindy, bude při nákupu záležet především na osobních preferencích.

Recenze iPhone X: takhle chutná jablečná budoucnost

AirPods

7.8

Zpracování

9.0/10

Design

9.0/10

Zvukový výstup

6.5/10

Cena

6.5/10

Plusy

  • Opravdu bezdrátová sluchátka
  • Rychlé párování
  • Nabíjecí pouzdro
  • Výdrž baterie
  • Výborná ergonomie

Mínusy

  • Průměrný zvukový výstup
  • Delší tělo sluchátek
  • Cena

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button