Novinky

První uživatelé internetu Starlink hlásí oslnivou rychlost. Připojení je ale dost drahé

Muskův projekt Starlink si klade za cíl pokrýt zemský povrch internetovým připojením. Za tímto účelem hodlá na oběžnou dráhu vypustit mnoho tisíc satelitů. Výsledkem by mělo být levné a kvalitní připojení dostupné kdekoliv. Na světě totiž stále existuje nesčetné množství míst, kde zavedení rozumného internetového připojení představuje problém. Právě hustá síť satelitů má tento problém vyřešit. Zatím to vypadá, že se Elonu Muskovi smělý plán daří plnit. Už na konci října totiž Starlink zahájil fázi veřejného beta testování.

Zdroj: Starlink

A výsledek je zatím pro mozky za projektem více než potěšující. Připojení je totiž mimořádně rychlé. Testeři ve venkovských oblastech amerického státu Montana naměřili rychlost 174 Mbps. Připojení skrze Starlink je tím pádem rychlejší než 95 % internetu dostupného ve Spojených státech. Nakonec se tedy klienty globálního internetového providera Elona Muska nemusí stát jen obyvatelé himalájských osad a afrických vesnic. Oslnivá rychlost se může stát lákavá i pro nás, kde není problém přivést internetové připojení klasičtější cestou.

“Funguje to!” Musk poprvé tweetoval přes svůj satelitní internet

Internet pro Muska není levnou záležitostí, alespoň zatím

Internet od Elona Muska zatím používá hrstka nadšenců, kteří se registrovali skrze formulář na webu. Zájemců se ale údajně přihlásilo okolo 700 tisíc. I přesto, že projekt zatím neopustil testovací fázi, je účast v něm zpoplatněna. Zájemci si nejprve za 499 dolarů (zhruba 11 500 korun) musejí pořídit terminál. Samotné připojení pak stojí 99 dolarů měsíčně, v přepočtu tedy asi 2 300 korun. V případě masového rozšíření by se však cena satelitního připojení měla zásadně snížit.

“Funguje to!” Musk poprvé tweetoval přes svůj satelitní internet

Starlink ale zatím ani zdaleka není dokonalý. Své zkušenosti první uživatelé sdíleli na Redditu. Popisují například to, že internet každých několik minut na deset až patnáct vteřin vypadne. To se děje pravděpodobně kvůli tomu, že satelitů zatím na oběžné dráze není dostatek, a proto pravidelně nastává okamžik, kdy daný kousek Země není pokrytý žádným satelitem. To by se v budoucnu mělo změnit. Aktuálně Zemi obíhá více než 800 satelitů. SpaceX, který má projekt Starlink pod svou taktovkou, ovšem úřady požádalo o vypuštění až 42 tisíc satelitů.

Zdroj
BI

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

6 Komentáře

  1. Tak zvané “vize Elona Muska” jsou obvykle bláboly a fantasmagorie, ale pokud mu opravdu bude něco fungovat a přinášet pohádkové zisky, tak to bude právě tato globální síť. A navíc, kdo ví, co tyhle jeho satelity opravdu umí. Hodně bych se divil, kdyby o ně neměla enormní zájem US armáda. Pokud by vypukla třetí světová, tak jako první půjdou k zemi současné družice, a to na obou stranách. Ale sestřelit 40 000 minidružic nebude ještě dlouho v silách žádné supervelmoci.

  2. Koukněte na stávající cenu rychlost a odezvu satelitního internetu. Je dost podobná. Ale dostanete za to rychlost 8Mb download a latency přes 900ms a to vše zastřešuje datový limit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button