Články

První dojmy z iPhone Xs Max: evoluční vábení

Do redakce nám dorazil nový iPhone Xs Max, který láká na 6,5“ OLED displej a špičkovou výbavu. Než vám naservírujeme podrobnou recenzi, podělíme se o první dojmy po několika dnech testování.

Konstrukce

Z pohledu konstrukce se jedná o stejný designový jazyk, jaký nastolil loňský iPhone X (recenze). Aktuální iPhone Xs a iPhone Xs Max pouze pokračují ve vyjetých kolejích. Skleněná záda plynule přechází do ocelového rámečku, na který navazuje krycí sklo displeje. Ačkoli je vnímání designu vždy subjektivní disciplínou, osobně nemám s podobou letošních iPhonů jediný problém. Kombinace použitých materiálů a zaoblených tvarů neztratila ani po roce nic ze svého lesku.

U varianty Max je ovšem třeba brát v potaz odlišnou ergonomii, která je spojená s obecně většími rozměry. Zapínací tlačítko na pravém boku je totiž o něco výše. Typicky dámská část publika tak může narazit na horší dostupnost při ovládání jednou rukou. Přestože se v průběhu roku objevilo několik spekulací predikujících zmenšení výřezu v horní části displeje, nakonec k tomu nedošlo a má stále stejné rozměry. Pak je tu ještě modul hlavního fotoaparátu na zadní straně, který mi v přímém porovnání s iPhone X přijde o nepatrný zlomek silnější. Duální optika nadále vystupuje nad zadní kryt, takže pokud pracujete s telefonem položeným na stole, při ťukání do displeje se kolíbá ze strany na stranu.

Displej

Mezi největší lákadla nového iPhonu Xs Max patří bezpochyby displej. Opět se jedná o OLED zobrazovač, jehož zobrazovací schopnosti patří mezi absolutní špičku. V přímém porovnání s loňským iPhone X je na první pohled patrné, že Xs Max má mnohem vyšší jas a obecně lepší podání barev i kontrastu. Větší úhlopříčka 6,5“ vás doslova vybízí k vyšší produktivitě a zkoušet na iPhonu dělat věci, které jste dříve přenechávali iPadu či Macu.

Pokud máte stejně jako já místo rukou medvědí tlapy, budete si chrochtat blahem. Díky větší fyzické šířce displeje je psaní na klávesnici mnohem pohodlnější. Větší zobrazovací plocha je zkrátka lepší na drtivou většinu úkonů. Pokud smartphone používáte jako pracovní nástroj, displej iPhonu Xs Max je výrazným argumentem, proč byste ho měli chtít.

Výkon

Stejně jako každý rok i letos se do nových iPhonů nastěhoval inovovaný čipset. Tentokrát nese označení Apple A12 Bionic a tradičně je ve všech ohledech lepší než ten předešlý. Upřímně nemá cenu rozepisovat jeho konkrétní parametry – to si nechám až do recenze. Pro tuto chvíli vám bude stačit vědět pouze jediné; na jeho limity zkrátka nemáte šanci narazit. Zároveň je vhodné jedním dechem dodat, že rozdíl vůči „desítce“ je při rutinním procházení systému a aplikací pouze minimální.

Face ID

Apple dal sbohem čtečce otisků a všechny karty vsadil na stereoskopické skenování obličeje. Před uvedením „eskových“ iPhonů jsem tajně doufal, že Face ID dostane podporu pro rozpoznávání v režimu na šířku, což se nakonec nestalo. Co se týče rychlosti, tak nepatrný posun je zde patrný. Rozhodně však nelze hovořit o ničem zásadním. Apple si evidentně schovává vylepšenou verzi Face ID pro příští rok.

Fotoaparát

Apple stejně jako každý rok i letos věnoval značnou pozornost fotoaparátu. Opět tu máme duální optiku a snímače s rozlišením 12 Mpx. Změnila se ovšem velikost jednotlivých buňěk, díky čemuž mají výsledné snímky o poznání méně šumu. Tento fakt zaznamenáte v šeru a obecně horších světelných podmínkách. Pak je tu ještě Neural Engine, který ve spojení s funkcí Smart HDR ukazuje, jakým směrem se budou ubírat fotoaparáty v mobilních zařízeních.

Osobně mě velmi zaujalo, jak si iPhone Xs Max poradil s podzimní zataženou oblohou, kterou dokázal vykreslit naprosto brilantně. Pokud bych stejnou kompozici vyfotil na iPhone X, s nejvyšší pravděpodobností by došlo ke slití barev do jednolitého odstínu. Vylepšení doznal také portrétový režim, který začíná být konečně použitelný. K dobrému výsledku však stále potřebujete dostatek světla. V opačném případě do fotografie proniká nepříjemný šum.

Doslova nadšený jsem z režimu pro natáčení videí, která vypadají naprosto skvostně. Upřímně nechápu, jak to Apple udělal, ale iPhone Xs Max podává jednoznačně nadprůměrné výsledky. Největší posun je znát při natáčení za soumraku, kdy při manuálním snížení expozice dostanete nečekaně kvalitní záběry s dostatkem detailů. Za tohle vážně klobouk dolů.

Změny u modulu hlavního fotoaparátu jsou natolik výrazné, že jim budeme věnovat samostatný článek, který vám přineseme v průběhu příštího týdne.

Výdrž

Jestli mě na iPhonu Xs Max něco zklamalo, je to jednoznačně výdrž. Přestože si u mě iPhone neodpočine, čekal jsem o poznání lepší výsledky na jedno nabití. U předešlých „pluskových“ modelů jsem byl zvyklý na to, že mi večer zbývala minimálně třetina celkové kapacity akumulátoru. U iPhone Xs Max se mi již dvakrát stalo, že před spaním zbývalo 6 procent. Jelikož se jedná o pár dní používané zařízení, do podrobnějšího rozboru výdrže se raději pustím až v recenzi, ale už teď je jisté, že tohle bude jedna z hlavních slabin.

Komu se iPhone Xs Max vyplatí?

Na tuhle otázku jsem začal hledat odpověď hned, jak jsem iPhone Xs Max poprvé zapnul a začal používat. V mnoha směrech jde o klasickou „eskovou“ evoluci, na jakou jsme od Applu zvyklí. Možná to nebude někomu po chuti, ale na můj vkus je novinek opravdu málo a pokud máte loňský iPhone X, raději své prasátko ušetřete porážky.

Jestli ovšem používáte iPhone jako pracovní nástroj a potrpíte si na co možná nejlepší fotoaparát, rozhodování mít lehké rozhodně nebudete. Větší úhlopříčka displeje je jako dělaná pro správu denní agendy a obecně jde o lahůdkovou záležitost. Dalším lákadlem je nepopiratelně fotoaparát, který se v kombinaci s „umělou inteligencí“ řadí mezi ty nejlepší na současném trhu. Tím ale veškeré přednosti letošních novinek končí. O poznání zajímavěji vypadá iPhone Xr, jehož prodej odstartuje již za pár týdnů. Osobně si troufám tvrdit, že právě tento kousek se stane bestsellerem letošních Vánoc.

V testování iPhonu Xs Max budeme nadále pokračovat a brzy se můžete těšit na sérii článků, v nichž se zaměříme na jednotlivé funkce a vlastnosti. Až načerpáme dostatek zkušeností s letošními novinkami, naservírujeme vám tradičně podrobnou recenzi.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

2 Komentáře

  1. Letošní iPhony me zklamaly. Cekal jsem, ze Apple uvede nejakou zásadnější funkci, jako bylo napriklad Touch ID u iPhone 5s nebo 3D touch i 6s. Vetsi displej je zkratka malo. S iPhone X rozhodně jeste rok možná i vice v pohodě vydrzim.

    1. Pro me je naopak vetsi displej naopak velky argument. Je ale fakt ze prechazim z 6s Plus. Kdyz bych mel X, asi bych si to taky rozmyslel.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button