Novinky

Proč je iPhone tak drahý?

Z pořízení nového telefonu se pro řadu lidí stala velmi nákladná záležitost. Vlajkové modely od společností jakou jsou například Apple, Samsung či Huawei stojí násobky toho, než jak tomu bylo před pár lety. Nově se na scénu přidávají skládací smartphony, za které musí zákazník vytáhnout i více než padesát tisíc. Zároveň nic nenasvědčuje tomu, že jde o cílovou metu a proto lze v budoucnu očekávat další zdražování.

Prodávat nové modely je čím dál těžší

Nabízí se tedy otázky, proč ceny smartphonů v posledních letech tak prudce rostly. Jedním z důvodů je fakt, že pro výrobce je stále těžší prodat nové modely. Uživatelé už tak často neobměňují své smartphony a používají je delší dobu. Příkladem za všechny je rozdíl mezi iPhone X (recenze) a aktuálním iPhonem Xs (recenze), který je pro tradičního zákazníka naprosto zanedbatelný. Můžeme sice kontrovat, že současná generace nabízí lepší hardware a fotoaparát, ale pro běžného uživatele jde o nicotné nuance.

iPhone XR

Pokud jste výrobce, máte v podstatě dvě možnosti. Buď budete chrlit jeden model za druhým, nebo začnete prodávat dražší telefony. Apple si pochopitelně vybral druhou variantu, která dává větší logiku. Když vyrobíte kvalitní zařízení s delším životním cyklem, můžete na něj nalepit vyšší cenovku.

Nové iPhony déle vydrží

Často se setkávám s názorem, že iPhony jsou v porovnání s konkurencí zbytečně předražené. Málokdo si ovšem uvědomuje, že když si pořídíte iPhone Xs, existuje vysoká pravděpodobnost, že jeho morální zastarání začnete pozorovat po čtyřech až pěti letech. Samozřejmě to není tak jednoduché a do věci mohou vstoupit další proměnné, jako je náročnost uživatele a nenadálá situace v podobě zničení či odcizení zařízení. Osobně znám několik lidí, kteří stále používají iPhone 6 a jsou s ním nadmíru spokojeni.

iPhone XR

Mezi další argumenty, kvůli nimž jsou smartphony stále dražší, patří výrobní náklady. Zatímco v roce 2010 byly náklady na výrobu jednoho iPhonu 4 zhruba pod částkou 190 dolarů, současný iPhone Xs Max přijde Apple na přibližně 390 dolarů. Zohlednit je také třeba inflaci, dražší vývoj a marketing. 

Za značku se také něco platí

Pochopitelně je třeba brát v potaz skutečnost, že platíme za jméno značky. Nikdo ovšem nemůže Applu vytýkat, že jeho jméno má vyšší hodnotu a prestiž než jakou se chlubí takové Oppo, Doogee či Meizu.

iPhone XS Max

Soubor všech výše uvedených argumentů má jediný následek, abyste mohli v kapse nosit ten nejlepší smartphone, musíte za něj utratit pořádný balík. Ale hlavu vzhůru, pokud si takový telefon koupíte, pravděpodobně bude daleko hezčí, výkonnější a především, vydrží vám mnohem delší dobu. Pokud navíc nepatříte mezi technologické nadšence, co musí mít vždy po ruce ten nejnovější kousek, ve finále na tom nebudete tak špatně, jak se může na první pohled zdát.

Štítky

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, elektronická hudba, příroda a moderní vědy.

Doporučené články

Jeden komentář

  1. Pěkně vysvětleno. iPhone je možná drahej ale když ho ma člověk 4 roky a rozpočita si naklady, zas takova raketa to není

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close