Tipy a trikyZačínáme s Macem

Přecházíme na Mac část druhá: Kde mám začít?

Je zřejmé, že se počítače Mac objevují stále častěji na veřejných místech. Možná, že rodinný příslušník, kolega, spolužák nebo kamarád přešel na Mac a vy chcete pochopit co jej vedlo k tomu, že si ho koupil. Možná poslední dobou vídáte stále více lidí používat Macy a chcete vědět proč. Možná, že se právě rozhodujete pro pořízení Macu a potřebujete se pohnout kupředu.

Jestliže je alespoň jedno z předchozích tvrzení pro vás pravdivé, musíte začít přemýšlet nad všemi nebo alespoň některými následujícími otázkami:

  • Máte nějaké otázky o počítačích Mac nebo vás prostě jen zajímá co vám dnešní Macy mohou nabídnout?
  • Jste uživatel Windows unavený z PC?
  • Máte už dost bezpečnostních děr Windows?
  • Chcete si užít počítač bez virů, spyware, malware?
  • Chcete se stát více produktivním uživatelem?
  • Vlastníte již iPhone/iPod/iPad?

Pokud jste odpověděli ano na některou z předchozích otázek, pokračujte ve čtení!

Proč lidé přecházejí na Mac?

Není pochyb o tom, že během několika posledních let stále více lidí přechází na Mac. Statistiky ukazují stálý nárust v prodejích Maců. Macy začínají být vidět všude a to samé platí o iPhonech, iPodech nebo iPadech. Tak tedy proč lidé odvracejí od Windows a přecházejí na Mac? Proč jsou prodejny Apple vždy plné nakupujících? Je zřejmé, že snadnost používání, hodnota a flexibilita jsou hlavními hnacími motory prodeje Maců. Na Macích běží nejmodernější operační systém, který je velice jednoduchý na ovládání. Uživatelé Mac OS X mohou svůj čas skutečně věnovat práci na počítači a tím zvýšit svou produktivitu. Tato zvýšená produktivita je vedlejším produktem modelu Apple, který si sám navrhuje software i hardware počítačů. Macy jsou také velice přizpůsobivé, kdy přes zabudovanou utilitu Boot Camp můžete nainstalovat na jeden počítač několik operačních systémů. Tato flexibilita umožňuje uživatelům ostatních operačních systémů jednodušší přechod na platformu Mac, protože mohou stále používat své staré programy na které byli zvyklí.

Mac OS X – přehled

Mac OS X je operační systém, který běží na počítačích Mac a podle Apple je to “nejvyspělejší operační systém”. Nabízí velmi snadné použití, jednoduchost, uživatelské prostředí a zážitek, který v žádném jiném operačním systému nenaleznete. Mac OS X umožňuje ve stejnou dobu být více produktivní a i si užít zábavu.

Zkušenosti s počítači Mac začínají a jsou soustředěny okolo operačního systému Mac OS X. Se solidním UNIXovým základem, Mac OS X je nejbezpečnější, nejstabilnější systém pro dnešní požadavky. Mac OS X nabízí spoustu vlastností a funkcí, které nenajdete v žádné verzi Windows nebo Linux.

Dnešní počítačové hrozby se skládají z virů, trojanů, spyware, vyskakovacích reklam a další různé havěti a proto potřebujete stabilní a bezpečný systém. V dnešní době internetu je to dvakrát tolik pravda.

První verze Mac OS X byla uvolněna 24. března 2001. Poslední nejnovější verze Mac OS X známá pod jménem Lion byla uvolněna v létě 2011 a již teď Apple testuje a připravuje na léto 2012 novou verzi, Mountain Lion.

Darwin je jádro operačního systému Mac OS X. Apple navrhl Mac OS X okolo Unixu, silného operačního systému původně vyvinutého pro AT&T a Bellovy laboratoře. Darwin se skládá ze dvou hlavních komponent: Mach 3.0 a BSD – Berkeley Software Distribution, zejména FreeBSD. Jádro Mach, původně vyvinuté na univerzitě Carnegie Mellon řídí úkoly a procesy, které běží na počítačích Mac. Krása jednoduchosti jádra Mach a tedy i Mac OS X je v “chráněné paměti”, kdy operační systém poskytuje jedinečný prostor v paměti RAM pro každou aplikaci/program. Velkou výhodou tohoto provedení je, že systém nedovoluje sdílení paměti. Jinými slovy, aplikace si nemůže vyžádat vyhrazený prostor, který je již používán jinou aplikací nebo operačním systémem. Tímto nám systém poskytuje bezpečnostní mechanismus proti kolapsu.

Toto přispívá k bezpečnému a stabilnímu výpočetnímu prostředí. Programy jsou při běhu od sebe izolované a běží jen ve svém vyhrazeném kusu paměti, proto když dojde k nějaké chybě a program se stane nestabilní, Mac OS X nevyžaduje restart! Vše co je potřeba udělat je program ručně ukončit nebo “zabít” proces pod kterým je program spuštěn. V důsledku toho program přestane pracovat a Mac OS X uvolní zabranou paměť. Výhodou tohoto řešení je to, že ostatní programy nebudou vůbec ovlivněny. Docela rozdíl oproti Windows, že? Příliš často vídíme program, který “spadnul” na Windows a vzal s sebou celý systém, problém který je známý pod pojmem obrazovka smrti.

UNIX byl od počátku systém kde se vše dělalo pomocí příkazové řádky, kdy se příkazy posílaly systému ke zpracování pomocí terminálu. I přesto, že Mac OS X je postaven na unixovém jádru, Apple vytvořil krásné a snadno použitelné Aqua rozhraní. I uživatelé Windows se budou po zapnutí Mac OS X cítit “jako doma”.

Viry a spyware

Uživatelé Windows připojení k internetu si jsou dobře vědomi všech hrozeb, které na ně na internetu čekají. Ať už jsou to viry, malware a spyware, které ohrožují jejich PC. Microsoft, společnost která vytvořila Windows své uživatele nabádá k instalaci antivirových programů, softwarových firewallů a dalšího bezpečnostního software, který má uživatele ochránit před těmito hrozbami, protože sami vědí, že jejich systém je jednodušeji napadnutelný z internetu.

Jak se tedy uživatel počítače, který si chce užívat výhod, které internet poskytuje vyhne virům a spyware? Jednoduše – pořídí si Mac. V tuto chvíli je absolutní minimum (v podstatě pouze jeden) virů a spyware zaměřující se na Mac OS X. A co více, naprostá většina virů, které kolují po internetu je napsána pro operační systém Windows a i pokud si některý z těchto virů přeci jen najde svou cestu do počítače Mac bude naprosto neškodný.

Příjemná práce s počítačem – Macy se snadno používají

Systémy Windows vyžadují mnoho úsilí a péče, aby byly bezpečné a funkční. S počítači Mac strávíte váš čas na počítači jen tím co potřebujete dělat. Nebudete potřebovat trávit hodiny zabezpečováním a ochraňováním operačního systému. Svůj čas budete moci zaměřit na to co potřebujete  nejvíce: udělat to co jste udělat chtěli.

Mac OS X vám umožní si váš čas s počítačem užít. S Mac OS X, Apple přiblížil počítače uživatelům. Ve skutečnosti, Mac OS X je ze své podstaty systémem, který vám umožní dnešní digitální životní styl. Díky velké kolekci snadno použitelných programů, budete vše dělat s naprostou lehkostí. Se Safari je velice snadné surfovat po internetu. S Mac OS X je velice snadné přenést vaše fotografie z digitálních kamer do iPhoto kde je můžete dále upravovat a organizovat. S iTunes nikdy nebylo snažší zakoupit hudbu, filmy nebo aplikace pro váš iPhone nebo iPod a přenést je tam nebo bezdrátově přenášet a poslouchat. Se Spotlight najdete vaše požadované dokumenty v okamžiku. Mac OS X obsahuje již v základu všechny programy, které budete potřebovat.

Z používání počítače vás nemusí bolet hlava. Zakoupením Macu a Mac OS X brzy zjistíte, že používání počítače je takové jaké mělo vždycky být – jednoduché a zábavné. Díky Apple máme na výběr. Pokud budete chtít vědět více, mužete navštívit jakéhokoliv autorizovaného prodejce Apple, zeptat se svých kamarádů a známých, kteří již na Mac přešli nebo nás nezapomeňte zase navštívit, protože tento nový seriál má před sebou ještě mnoho pokračování.

FiL

Dlouholetý uživatel produktů Apple všeho druhu a věčný experimentátor. Dne 1.1.2012 po několikaletém rozmýšlení založil tento blog pro začínající i zkušené uživatele a pokud může vždy se snaží pomoct. Držitel Apple Certified Associate - Mac Integration 10.7, Apple Certified Associate - Mac Integration 10.8. Apple Certified Support Professional 10.7 a Apple Certified Technical Coordinator 10.7

Doporučené články

7 Komentáře

  1. Asi lze se vším souhlasit a na Mac OS X taky nedám dopustit, pouze s jednou výhradou. Jako letitý uživatel linuxu (používám ho s OS X 50:50)těžce nesu výše uvedenou větu:” Mac OS X nabízí spoustu vlastností a funkcí, které nenajdete v žádné verzi Windows nebo Linux.” S tím linuxem bych si dovolil trochu polemizovat. Pokud chci používat unixový systém, vidím hlavní výhodu Mac OS X v tom, že je pro něj v nativním provedení mnoho programů (komerčních), které jsou jinak k dispozici jen pro majoritní systém. Samozřejmě pro laika je výhoda použití Mac OS X zcela jasná a nepopiratelná.
    A ještě bych si dovolil předložit jedno srovnání 🙂 : http://www.stickycomics.com/wp-content/uploads/update_for_your_computer.jpg

    1. Nevim proc uvedenou vetu tezce nesete. I linux urcite nabizi funkce, ktere nejsou dostupne v Mac OS X nebo Windows. 🙂 K tomu srovnani… je videt, ze obrazek vytvoril nekdo kdo je zcela jasne velky fanousek Linuxu.

  2. To nebylo ve zlém, asi jsem se špatně vyjádřil – omlouvám se. Jak jsem předeslal, na Mac OS X nedám dopustit. Windows v podstatě už neznám, takže k tomuto systému se vyjádřit nemohu. Ale linux jsem používal výhradně 12 let (proto ten obrázek :-)). Nicméně jsem velkým fanouškem hardwaru od Applu a přes hw jsem se zákonitě dostal k softwarové výbavě. Jak linux, v mém případě Arch, tak Mac OS X používám rovnocenně a v obou jsem našel jak pozitiva, tak negativa. Navíc oba systémy mají na sebe vliv (linux je ovlivněn nepochybně). Takže bych se ozval i v opačném případě. Nejsem militantní linuxák, spíš linuxák zkřížený s iovcí a jsem na to docela hrdý. 😀

  3. Ja to taky nemyslel ve zlem. Ja bohuzel musim kazdy den s Windows zapolit v praci (mame 2500 uzivatelu). S linuxem mam minimalni zkusenosti a proto se do nej vubec nenavazim. Problemem Linuxu je, ze ackoliv zadarmo tak softwarova vybava stale znatelne pokulhava za komercnimi produkty. A ze si to Apple necha zaplatit? Necha. Dokud budou uzivatele ochotni platit byl by hloupy kdyby to tak nedelal. 😀

  4. Já sice z linuxu maturoval, ale vzhledem k mé profesi grafika/fotografa a webdesignera to snad ani nemohlo dopadnou jinak, než skončit u MACa a díkybohu za to. Mimochodem, takový SuSe byl tauším placenou distribucí Linuxu, takže ani tady neplatí, že je to vše zadarmo. A souhlasím, že když pomineme špičkový design, je obrovskou výhodou MAC OS X fakt, že má hodně programů “nativně”, narozdíl od linuxu, kde člověk mohl maximálně emulovat (je fakt, že jsem takhle pod linuxem rozběhl přes wine photoshop). Ale mám i kamaráda, který funguje výhradně na linuxu a je maximálně spokojený (jede tuším už roky Gentoo)

  5. Já jedu již od 11 let Mac a nic víc. Také bohužel, škola semnou vyje…. s XPčkama, ale to se ještě dá, protože to není Vista, z které je mi šoufl. Kamoš zrovna maturuje s projektem Alternativní systémy – Linux a během prezentace, jak funguje a vypadá Linux, tak se mu to celé seklo a už s tím nehl 😀 Tohle je má zkušenost s Linuxem. Ale mnozí učitelé na něj nedají dopustit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button