Tipy a triky

Postavte další zeď zabezpečení

Používat antivir na Macu nebo ne. Tak to je otázka nebo téma, které nenechává nikoho klidným. Dříve než jsem switchnul na platfromu Mac a používal Windows, byl antivirus nedílnou součástí a ochranou zdí proti “havěti” zvenčí. Vyzkoušel jsem jich opravdu mnoho a nakonec jsem si zvolik Kaspersky Internet Security. Byl opravdu vynikající a nepustil ani jednoho trojana, virus, červíka…i firewall byl na velmi vysoké úrovni.

Po switchnutí na Mac jsem si nějaký čas nemohl zvyknout na to, že nemám žádný firewall, nebo antivir. A protože Mac používám na vážnou práci nejen na surfování po netu. Tak chci, aby byl opravdu zabezpečený po všech stránkách.

Dodnes neexistuje pro platformu Mac žádný virus.Ale nikdo nemůže vyvrátit, že nebude existovat zítra, nebo pozítří. Navíc neznamená, když nejsou pro Mac viry, že pro něj automaticky neexistují hrozby Malware nebo trojský kůň. Navíc při stoupající oblibě platformy Mac a všeobecně jablečných produktů, se pozornost útočníků bude více a více stupňovat.

Vždy je ale pro počítač největší hrozbou jeho uživatel. Když budete instalovat software z různých zdrojů jako torrenty, nebo nelegální warez. Tak vám antivir může být platný jako mrtvému zimník!

Již v minulosti se stalo, že uvnitř instalačního procesu u warezu (iWork, iLife…)byl schovaný škodlivý kód, který útočníkovi umožňoval plnou kontrolu vašeho Maca.

Malware je totiž dnes velice výnosný obchod. Pohybuje se v řádech miliard dolarů. Ukradená čísla, ke kreditním kartám, osobní údaje atd.. to vše je prostě dnes běžné.

Pravidlo č. 1 by mělo být to, že musíte používat VŽDY legální software a stažený přímo ze stránek výrobců nebo Appstore.

Pro ty jenž opravdu mají bezpečnost na prvním místě by mělo přijít na mysl zda opravdu antivir nepoužívat.

Mac má standardně v sobě Firewall. Ale je lepší se pojistit a používat další aplikaci na posílení Firewallu. Já používám aplikaci Little Snitch, která umožňuje filtrování jednotlivých připojení, takže přesně vím, která aplikace posílá nebo přijímá data. Standardně mám u všech aplikací jakoukoliv komunikaci směrem ven zakázáno.

Firewall v Macu

Já jako další záchytnou síť, jsem však přece jen nainstaloval na Mac antivir. Mnozí z vás řeknou typické fráze typu: Mac to zpomalí, bude to ujídat RAM, není vůbec potřeba, marketingový trik prodejců atd…

Nicméně já opravdu bezpečnost nepodceňuji a nelituji investovat kolem 500,- Kč za zvýšení bezpečnosti. Mnozí z výše uvedených rýpalů kolikrát utratí v AppStore mnohem víc za neužitečné aplikace, které pak ani nepoužívají.

Má kritéria při výběru byla následující:

  1. Nesmí zatěžovat CPU nebo odebírat příliš RAM
  2. Musí mít kvalitní jádro + Real-time skenování v emailovém programu.
  3. Nesmí ovlivnit výkon nebo stabilitu jak OS tak aplikací.
  4. Rychlé skenování a neotravování zbytečnými dialogovými okny
  5. Nemusí mít v sobě integrovaný Firewall
  6. Nabídne pokročilé nastavení a možnosti úrovně ochrany

Zvolil jsem Kaspersky. Sami si můžete stáhnout trial verzi a zjistit, že výše uvedené opravdu splňuje!

Instalace proběhne intuitivně a rychle

Po instalaci jste vyzvání k zadání licence nebo aktivování trial

Pak upozorní na nutnost stažení nových databází pro detekci. Při aktualizaci si nevzal více než od 4, 6 do 7% vytížení CPU. Což je skvělé. Na pozadí si pak bere do 2,5 % CPU. Takže reklamní slogan od Kaspersky, že si bere jen 1% CPU berte trochu s rezervou.

Nastavení možností aplikace je také skvělé.

Kaspersky nám nabídne 3 možnosti skenování.

Quick Scan – rychlé skenování domovského adresáře (sken trvá pár chvilek). Tento sken  projde nejdůležitější místa a operační pamět.

Full Scan – Kontrola všech pevných disků a USB disků (délka skenu závisí na velikosti úložišť). Tento sken je hloubkovým skenem všech adresářů a souborů.

Virus Scan – Kontrola jednotlivého objektu pomocí Drag and drop (táhni a pusť)

Kaspersky nám nabídne i  okno přehledů skenování, protokolů a událostí.

Kaspersky je pouze v anglickém jazyce, takže to může být pro někoho určitá překážka. Ale ovládání je opravdu intuitivní, takže byste s tím neměl mít nikdo problém. Já osobně jsem nezaznamenal žádné snížení výkonu ani při Renderování v Adobe AE nebo při použití šifrování a dešifrování. Navíc Kaspersky odhalí i havěť určenou pro Windows, takže už se mi kolikrát stalo, že od klienta přenosný disk obsahoval “havěť”  sice ne pro Mac, ale i tak je skvělé, že to odhalí.

Rozhodnutí, zda používat antivirus na platformě Mac, stejně zůstane jen na vás samotných. Já však vítám další krůček k lepšímu zabezpečení. Tento článek je mým osobním shrnutím zkušeností s aplikací Kaspersky Antivirus for Mac. Někomu může vyhovovat jiný typ aplikace. Nebo řešení od jiné konkurenční firmy. Mohu doporučit například řešení od firmy Intego VirusBarrier X6. Tato aplikace je také skvělá.

Pro ty, kteří nechtějí utrácet a chtějí řešení zdarma tak mohu doporučit AVAST Free Antivirus for Mac, který je jak z názvu vyplývá zdarma.

Martin Kolba

Freelancer, grafik a programátor. Existují dva druhy lidí: ti, kteří už pravidelný zálohovací systém mají - a ti, kteří ho mít budou . Motto: Per aspera ad astra

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button