Články

Philips Ambilight. Už nikdy nebudete chtít koukat na televizi bez souhry světel

Když jsem nedávno vybíral novou televizi do obýváku, pokukoval jsem po televizi s funkcí Ambilight. Funkce osvětlení zdi za televizorem pomocí LED diod, které barevně korespondují s obrazem, kterou mají výhradně některé televizorech značky Philips.

Na původní televize jsem si vždy lepil barevný LED pásek ovládaný pomocí telefonu. Světlo za televizí totiž ulevuje očím a navíc působí hezky. Jak jsem se ale přesvědčil, Ambilight je úplně jiná liga a s ledkovými pásky se nedá vůbec srovnávat.

Opticky zvětší obraz a dodá dynamičnost

Ambilight pocitově díky barvám zvětšuje obrazovku a díky reakcím na aktuální obraz dodává v rychlejších scénách dynamičnost. Zatímco prvních pár hodin jsem měl potřebu spíše sledovat hru světel než obraz samotný, později se stal Ambilight zcela přirozenou a nerušivou součástí. A jakákoli televize bez Ambilightu teď působí nezábavně, nudně, ploše.

Vypnout, nastavit, rozzářit, přizpůsobit

Ambilight nabízí bohaté nastavení režimů svícení – od těch poklidnějších s pastelovými barvami, až po velmi syté a jasné efekty. Vše lze pohodlně konfigurovat v nastavení televize. Navíc umí svítit i jednotnou barvou. Nicméně zcela nelogicky lze vybírat pouze z pěti výrobcem určených barev. Na výběr vlastních barev tak můžete rovnou zapomenout. A přitom umí Ambilight svítit podle vlajky snad každé země.

Co může být zajímavé, je spárování Ambilightu se systémem Philips Hue. V nastavení televize si vyberete vaše existující Philips Hue světla, jejich fyzické umístění vůči televizi a obrovská světelná show může začít. Není to na denní sledování, ale na pořádný akční film to vyloženě sedne! Příjemně potěší také korekce vůči barvě zdi za televizí, takže ani výmalba není pro Ambilight problém.

Řešení v podobě alternativ má velké “ale”

Řešení, jak si udělat domácí Ambilight, je nespočet – vždy ale s výrazným kompromisem a diskutabilní spolehlivostí. Naproti tomu nejde ani samotný Philips s jeho krabičkou Hue Play HDMI Sync Box (v ČR se ještě neprodává). Ta má dodat Ambilight pro jakoukoli TV, nicméně neumí detekovat signál přímo z televize, ale pouze z připojených HDMI zařízení. Chybí také podpora HDR10+ či Dolby Vision.

A aby toho nebylo úplně málo, tak celé řešení zabíjí absence Hue světla, které by umělo svítit více než jednou barvou. Skutečný Ambilight tak ani přes Philipsácké řešení nenahradíte, byť se k němu můžete trošičku přiblížit. I kdyby vám ale výše zmíněná omezení nevadila, za kombinaci základny Bridge, HDMI Sync Boxu a sadů tří světelných lamp zaplatíte skoro 11 tisíc korun. Pořád se bavíme o řešení velmi vzdálené tomu, co nabízí Ambilight přímo integrovaný v televizi.

Resumé? Láska na první pohled

Na Ambilight jsem měl velká očekávání, která dokonce předčil. Sledování čehokoli s Ambilightem je zábavné a krásné. Zkrátka žádné statické světlo za televizí ho nemůže nahradit. Nic vytknout nemohu ani spolehlivosti, která je ukázková.

 

Štítky

Patrik Vogl

Grafik, Apple fanoušek a psí táta, co občas vezme činky do ruky. A když můžu prokrastinovat, nastavování gadgetů, ladění smart-home a testování čehokoli nového je ideální volba.

6 Komentáře

 1. Jediná vada ambilightu je, že je v Philips TV. Kdyby byl někde jinde.. Philips dávno není holandská firma, ale čínský TP Vizion, který to vyrábí pod značkou Philips. A tomu odpovídá kvalita hardware a hlavně software (;neoptimalizovaný Android TV).

 2. Mám už druhou Philips s Ambilight a barevné rozšíření obrazu beru jako zásadní výhodu proti konkurenci. Už bych bez toho televizi nechtěl, rychle si na to člověk zvykne.

  1. Přesně tak, naprostý souhlas – měl jsem možnost zkusit (ve stejné cenové hladině, žádné high-endy) LG, Samsung, TCL a Philips a právě Philips jako jediný přinesl něco navíc.

   I když je nutno dodat, že nejsem úplně typický uživatel, do té televize jde vždy výstup z Apple TV (IPTV, Netflix, HBO GO, YouTube a další), takže vůbec neřeším rychlost systému nebo ovladač…

 3. Tohle je funkce, kterou zrovna já nechci ani kdyby mi platili. Na TV koukám tak, že chci přesně vidět, kde obraz začíná a končí. A hezky po tmě. jenom zářící obrazovka proti mě. Ambilight mě vždycky rozptiloval a tak nějak dezorientoval. Dost to osvětluje zbytek místnosti a to mi vadí.

  1. Jasně, není to pro každého. Já třeba fakt nesnesu tu tmu za televizí, takže buď mi musí svítit klasické světlo, anebo alespoň ten pásek se statickou barvou…

   Chce to ideálně u někoho vyzkoušet na hodinku a podle toho se rozhodovat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close