Novinky

Kdo ovládne umělou inteligenci, bude vládnout světu, prohlásil Vladimir Putin

Ruský prezident Vladmir Putin v rozhovoru se studenty přiznal, výzkum umělé inteligence hraje stále důležitější roli v otázce národní bezpečnosti. Nečekané vyjádření dále rozvedl myšlenkou, podle níž státy, které se postaví na špici této technologické oblasti si zároveň vybudují globální dominanci. „Umělá inteligence je budoucnost nejen pro Rusko, ale pro celé lidstvo. Přichází nejen s obrovskými příležitostmi, ale také i hrozbami, které lze těžko predikovat. Kdo se stane vůdcem v této sféře, stane se zároveň vládcem světa“, řekl Putin.

Vývoj umělé inteligence se v posledních letech dostává do hledáčku organizací se zájem o národní bezpečnost. Za lídry ve vývoji AI jsou aktuálně považování Spojené státy s Čínou, přičemž Čína nedávno veřejně ohlásila své ambice na post absolutního lídra ve výzkumu umělé inteligence, čehož chce dosáhnout nejdéle do roku 2030. Mnoho analytiků varuje před snižováním výdajů na základní výzkum v oblasti vědy a techniky. Pokud bude Amerika a Evropa v tomto trendu pokračovat, velice brzy začne za zbytkem světa zaostávat.

Průmysloví roboti už nebudou ubližovat lidem. Pomohou speciální airbagy

Přestože se předpokládá, že umělá inteligence může posílit ekonomiku v řadě oblastí zahrnující těžký průmysl či lékařství, velký vliv bude mít především na bitevním poli. Zásadní přínos se projeví ve vývoji kybernetických zbraní a ovládání autonomních dronů, které mohou být využity k celé řadě vojenských účelů. Putin na toto téma jasně uvedl, že v budoucnu se budou boje odehrávat výhradně mezi stroji. Zda Rusko plánuje své vlastní bitevní drony, už samozřejmě neprozradil.

Zdroj

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button