Novinky

Odvrácená tvář Applu: viceprezident služeb nedokáže vést lidi a Siri postrádá stabilní management

O tom, zda společnost Apple už dosáhla svého absolutního vrcholu a nyní už bude jen stagnovat, nebo se hodnota biliónové značky v budoucnu ještě navýší, rozhodne úspěch firmy v oblasti služeb. Právě produkty jako je Siri, iCloud, iTunes nebo Apple Music, by totiž v budoucnu mohly hrát prim. Mnozí analytici dokonce předpokládají, že hodnota divize služeb by výhledově mohla překonat současnou valuaci celé společnosti. Vývoj internetových služeb v rámci Applu vede Eddy Cue, který zde zastává prestižní funkci viceprezidenta. Budoucí úspěch společnosti tak z velké části spočívá na jeho bedrech.  

Zajímavý pohled na to, jakým je Cue šéfem, nyní nabídl web The Information, jehož redaktor vyzpovídal desítky bývalých a současných zaměstnanců Applu. Názory na jednoho z nejvýše postavených mužů Applu se přitom liší. Zazněla totiž jak chvála, tak také nevybíravá kritika. Například jeden zaměstnanec svého vedoucího popsal jako inteligentního a empatického lídra. Jiní ale vypověděli, že podle nich není na tak složitou úlohu vhodným kandidátem. Zaznělo například, že Cue je roztržitý a své soustředění věnuje příliš mnoha úkolům, které tím pádem nejsou odvedeny v odpovídající kvalitě.

Do Apple konference zbývá už jen 5 dní. Na co se můžeme těšit?

Bývalí zaměstnanci také svému někdejšímu šéfovi vytknuli, že naopak zanedbával rozvoj virtuální hlasové asistentky Siri. Podle jednoho z nich Cue na stěžejních poradách téměř spal a o důležitý produkt Applu se příliš nezajímal. To je nejspíš také důvod, proč Siri později přešla pod tým softwarového viceprezidenta Craiga Federighiho a nyní má projekt na starosti vedoucí sekce strojového učení a umělé inteligence John Giannandrea. I několik dalších lidí obeznámených s chodem společnosti se shodlo na tom, že svěření Siri Eddy Cuemu nebyl nejlepší nápad.

Spory s firmou Beats

Cue však z článku nevychází jen jako nešika, který nedokáže řídit lidi ani vyvíjet produkty. Významných způsobem se totiž zasloužil o rozjezd applovské platformy pro streamování hudby. Už za dob Steva Jobse se společnost obávala rostoucí obliby švédské služby Spotify. Jobs údajně dokonce americkému studiu Universal Music vyhrožoval, že pokud v USA začne se Spotify spolupracovat, Apple z iTunes odstraní veškerý její obsah. Krátce po Jobsově smrti začal tým Eddyho Cue pracovat na vlastní streamovací platformě. Už tehdy totiž bylo jasné, že kdysi revoluční iTunes má svá nejlepší léta za sebou. O několik let později pak Apple koupil společnost Beats, která provozovala vlastní službu Beats Music. Ta nedlouho poté zanikla, aby uvolnila místo novince s názvem Apple Music. Bývalý zaměstnanec firmy Beats však prozradil, že se rozhodně nejednalo o jednoduchý proces. Sloučení obou služeb totiž doprovázely vyostřené hádky. To byla také doba, kdy byla pozice muže jménem Eddy Cue nejvíce ohrožena. Podle svědectví zúčastněných se mu totiž rozkmotřené týmy nedařilo usmiřovat.

Do Apple konference zbývá už jen 5 dní. Na co se můžeme těšit?

Nyní oddělení Eddyho Cue a s ním celou firmu čeká další těžká zkouška. Společnost totiž usilovně pracuje na spuštění vlastního filmového studia a s ním spojené streamovací platformy, jež by se měla stát konkurenci pro služby jako je Netflix nebo Amazon Prime Video. Nejhodnotnější společnost světa navíc musí pořádně zapracovat na své virtuální asistence. Siri totiž začíná výrazně pokulhávat za konkurencí. Umělá inteligence jiných společností bývá chytřejší a zvládne větší spektrum úkolů.

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button