Novinky

Nizozemský mladík vymyslel, jak vyčistit oceány od odpadků. Na svůj nápad získal miliony dolarů 

Ve svých dvaceti letech se nizozemský mladík jménem Boyan Slat začal zabýval problematikou znečištěných oceánů. Před třemi lety založil startup The Ocean Cleanup a začal pro svůj projekt sbírat finanční prostředky. Součástí nápadu byl totiž obří sběrač, který bude znečištění na mořské hladině zachycovat. Původně měl být na vodu spuštěn v roce 2020. Nyní to ovšem vypadá, že oceány začne neziskovka vedená 23 letým mladíkem čistit dříve. 

Konkrétně by mohly být první výsledky jeho práce patrny už za půl roku. Speciální zařízení pro samotný sběr se už vyrábí. Plast sesbíraný pomocí plovoucích bariér bude následně recyklován k dalšímu použití. Právě plasty patří k tomu nejnebezpečnějšímu, co na oceánské hladině plave. Jeho částečky se totiž dostávají do potravního řetězce živočichů. Původně měly být plovoucí bariéry sahat až 4,5 kilometrů pod hladinu. Tento návrh však mezi vědci vyvolal obavy, zda zásah do takové hloubky citlivý podmořský ekosystém naopak nepoškodí.

Nakonec tak bude sběrač odpadu kotvit jen 600 metrů pod hladinou. Konstrukční změna také přesvědčila skupinu dárců, kteří tomuto záměru věnovali celkem 21 milionů dolarů. Celkem se tak prostředky, kterými The Ocean Cleanup disponuje, vyšplhaly na 31,5 milionů dolarů. Projekt, který sám sebe označuje jako největší úklid v dějinách, na svých stránkách tvrdí, že po pěti letech od spuštění, dokáží plovoucí bariéry zbavit Pacifik až poloviny odpadků. Celkem podle stránek neziskovky plave na vodní hladině až 5 bilionů kousků nepořádku. 

Ještě v roce 2012 počítal Slat s obří plovoucí bariérou ve tvaru písmene V, která by měla měřit celkem 100 kilometrů. Nakonec ale vyšlo najevo, že menší, kilometrové zábrany, budou rychlejší, levnější a efektivnější. Stále se ale jedná o v praxi neozkoušený nápad, který vyvolává řadu otázek. Není například úplně jasné, jak si plovoucí stěny poradí s extrémním počasím. Pokud by se poškodily, problém se znečištěním oceánů ještě zvětší.

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

23 Komentáře

  1. Sesbírat z moře nahromaděný plastový odpad a recyklovat ho na nové výrobky Je jistě rozumnější a k životnímu prostředí naší planety mnohem ohleduplnějšíí způsob získávání surovin, než pořád hledat ložiska ropy pod mořským dnem a budovat další ropné plošiny.

    1. Je to ovšem úžasné.Vždy říkám, že technici vyřeší všechny problémy světa ( pokud jim to někdo nezakáže ), dokonce i ty, které sama způsobí.
      Ovšem tento způsob je škrábání provou rukou na levém uchu.Lépe by bylo plasty do moře vůbec neházet.

  2. Šikula,já to štěstí nemněl sehnat zájemce o univerzální záchranný systém v kterém lze přežít
    tornado stopnice F5 a jiné katastrofy

  3. NA YT jsem koukala na videa o tom jeho nápadu. Vypadá to zajímavě a funkčně.

    V moři plave několik “ostrovů” z odpadu. Nebylo by snadnější doplout k nim s lodí – nakladačem/rypadlem, nakládat to do transportních lodí a vracet na pevninu? Klučinův vynález by pak mohl sloužit u pobřeží jako plovoucí norné stěny, aby se odpad z pevniny nešířil dále na moře. Nějaká další mladá naděje by mohla vymyslet, co s tím odpadem. Všechno nepůjde recyklovat, ať už kvůli využitelnosti nebo kontaminaci vším možným. Sypat to do dolů nebo lomů také není nejlepší řešení a stavět z toho v rovinných oblastech kopce na zimní radovánky taky nepůjde.

    1. Ty Wast Islands by vůbec neměly vznikat a když už se jejich vzniku nezabrání, pak by měly být likvidovány přímo na moři. Třeba plovoucími vysokoteplotními spalovnami …

      1. přesně to mne napadlo před pěti lety když jsem viděl poprvé ty obří plastové ostrovy. Přistavit tam velkou lod (např starý tanker nebo kontejnerovou lod) s jeřábem se sítí, popř rypadlem, pak by na té lodi byla tavící pec na to co se dá recyklovat. Co by nešlo recyklovat, to by se spálilo ve spalovací peci. A další lodě by pak kyvadlově přivážely zásoby, palivo, posádku, a odvážely by recyklovaný materiál.

      2. a podobný systém by se měl vytvořit na oběžné dráze vytvořit stanici co by zachytávala kosmické smetí do zachytávací sítě., následně by se smetí tavilo pomocí solární energie ze sol panelů. Pak recylovaný materiál by se dal použít třeba na kosmickou stanici. Místo drahého dopravování nového materiálu z povrchu.

    1. Ano to dělala především Amerika.
      Naložená loď s odpadky jela na moře a tam se to vysypalo.

    2. Paní Evo,
      u nás nemáme odpadky v moři, ale po lesích a podél cest. Mafii bych za tím asi nehledal :-(.

  4. Horší to bude mít kolem Asie.
    Indie a ostatní státy kolem toho vyprodukují obrovské množství.
    A taky Afrika.
    No vida a migranti by se mohli vrátit domů a začít pracovat na svém.

  5. Na to není problém přijít,jen mít peníze.Místa všelijakých válečných blbostí by se měli peníze dát na takové věci a na zlepšení kvality života obyvatel planety a né válčit a zabíjet se navzájem jako pitomci.Jaký význam má například vývoj jaderných zbraní Kimem, Iránem, když tam lidé mají bídu.Bojí se,že jim někdo tu jejich bídu ukradne,spíše by si měli uvědomit,že oni jsou světu ukradení ,když sami sebe nechávají v bídě tupci zkorodovaní.

  6. Docela dobrý nápad. Problémem, a asi ne malým, ale bude energetická náročnost sběru odpadu, jeho přeprava k místům recyklace a recyklace samotná. To bude vyžadovat ohromné kvantum energie a z tohoto pohledu už projekt příliš “zelený” není …

  7. a co konečně vypustit džina z lahve a rozjet výrobu free energie. Pak by nebyly žádné bariéry v energetické náročnosti při likvidaci nebo přemisťování.
    Ale to jak mocní tak jejich političtí přisluhovači nepřipustí, pouze plná ústa keců.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button