Recenze

Netatmo Weather Station Shield: nezbytný doplněk pro všechny hobby meteorology

Společnost Netatmo patří dlouhodobě mezi etablobané výrobce doplňků pro chytrou domácnost. Signifikantním produktem této značky je chytrá meteostanice Smart Home Weather Station (recenze), která je na trhu již pěknou řádku let. Přestože nejde o žádnou novinku, Netatmo ji pořád věnuje patřičnou pozornost. Výrobce ji neustále vylepšuje formou softwarových aktualizací pro všechny dostupné moduly. Poměrně nedávno jsme se dočkali také uvedení dalšího příslušenství v podobě radiačního štítu Netatmo Weather Station Shield. Kryt je určen pro venkovní modul meteostanice, a jeho smyslem je zvýšit přesnost měření.

Trocha teorie na začátek

Pokud to myslíte s měřením teplot alespoň trochu vážně, pro venkovní čidlo musíte najít ideální místo. To v praxi představuje umístění do výšky dvou metrů nad zemí, ideálně nad trávníkem či jinou vegetací nevyzařující teplo, a kde panuje celodenní stín. Pokud totiž čidlo vystavíte slunečním paprskům, začne se brzy zahřívat a tím měřit mnohem vyšší teplotu, než jsou skutečné hodnoty.

Netatmo Weather Station Shield recenze

Pro dosažení přesného měření okolní teploty vzduchu se využívají radiační štíty. Ty mají poměrně jednoduchou úlohu. Ochránit senzory před přímým sluncem, deštěm, sněhem a zároveň umožnit volný průtok vzduchu kolem měřícího modulu. Konstrukce krytu by proto měla být z materiálu odrážející sluneční záření, které na něj dopadá a zároveň aby neakumulovala teplo. Profesionální radiační štíty mají dokonce aktivní chlazení formou větráku, který žene vzduch kolem čidla a tím zajišťuje stálý proud vzduchu. Daleko běžnější jsou ovšem pasivní štíty, jako je výše zmíněný kryt pro meteostanici Netatmo.

Netatmo Weather Station Shield recenze

Neatmo Weather Station Shield: instalace na tři způsoby

Neatmo Weather Station Shield má tradiční konstrukci, která je typická pro většinu běžných radiačních štítů. Vnější průměr činí zhruba 9,5 cm, na výšku má necelých třináct centimetrů. Hlavní výhodou krytu je především fakt, že jej Netatmo vyvinulo přesně na míru své meteostanici. To znamená, že po vložení venkovního modulu je zaručeno volné proudění vzduchu, což přispívá k přesnějšímu měření okolní teploty.

Radiační štít má povrchovou vrstvu zvyšující odolnost vůči UV záření

Skvělou vlastností je také to, že Netatmo umožňuje instalaci hned třemi různými způsoby. Kryt můžete zkombinovat buď s originálním držákem, případně jej přivrtat ke zdi. Já využil třetí možnost a kryt přimontoval pomocí stahovacích pásek k jednoduché konzoli, na které mám anemometr a srážkoměr. Důležité je též zmínit, že v balení najdete kromě krytu samotného také hmoždinky, šroubky i stahovací pásky. Jednoduše řečeno, pro instalaci nebudete krom šroubováku a vašich rukou potřebovat nic dalšího.

Netatmo Weather Station Shield recenze

Původně jsem měl venkovní modul umístěný na parapetu, který byl sice většinou ve stínu, ale v průběhu dne na něj několik hodin svítilo slunce. To se pak negativně promítlo do měření, které z podstaty věci nebylo přesné, tak jak by mělo.

Netatmo Weather Station Shield recenze

Použití radiačního štítu mi problém s teplotními peaky elegantně vyřešilo. O správné funkci mě navíc přesvědčily slunné letní dny, kdy se hodnoty z Netatmo téměř shodovaly s tím, co ukazovala data z mobilní aplikace Počasí. Dá se tedy říci, že radiační štít od Netatma svůj úkol plní spolehlivě. Pokud to myslíte s měřením venkovní teploty alespoň trochu vážně a zároveň nemáte možnost modul umístit na ideální místo, investice do Netatmo Weather Station Shield se vám rozhodně vyplatí.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

4 Komentáře

    1. Dobrý den,
      3D tisk mě napadl jako také, ale problém je v tom, že materiál musí mít určité izolační vlastnosti včetně UV ochrany, a také aby zvládl dlouhodobé vystavení vlivům počasí.

  1. Dobrý den,
    modul potřebuji umístit na lodžii na západní stranu, to znamená, že na něj v létě bude pražit sluníčko cca od 14h až do západu slunce. Dokáže to tento štít odstínit? Budu rád za Vaši zkušenost.

    MZ

    1. Dobrý den,
      pokud štít bude většinu dne vystaven přímému slunci, tak se obávám, že to nějaký vliv mít určitě bude. Rozhodně ale ovlivnění nebude takové, jako když by na modul pražilo slunce přímo. Pokud chcete opravdu přesné měření teploty, zkusil bych vybrat lepší umístění.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button