Recenze

Recenze Netatmo Healthy Home Coach: užitečný pomocník, co vás naučí efektivně větrat

To, že se musí větrat v bytě, snad netřeba řešit. Jak často větrat a proč je čerstvý vzduch důležitější, než jste si mysleli? Na to vám odpoví asistent od Netatmo, Healthy Home Coach. A taky tato recenze.

Proč to hned potřebujete?

Další kravina do bytu, říkal jsem si. To nepotřebuji, pitomostí mám v bytě dost. Po pár dnech ovšem přišlo totální nadšení a zjištění, že jsem doposud dost špatně větral. Healthy Home Coach je hezký válec za necelé tři tisíce korun. Koupíte ho výhradně v růžovo-zlatém provedení. V balení najdete kromě samotného zařízení už pouze napájecí kabel a brožury.

Jakmile Home Coach zapojíte do zásuvky a spárujete s aplikací (Android, iOS nebo rovnou Homekit), může paráda začít. Netatmo začne okamžitě analyzovat kvalitu ovzduší (CO2), teplotu, vlhkost i hluk a také napovídá vám, kdy máte vyvětrat, abyste se cítili lépe. 

Totiž, především zvýšená hodnota oxidu uhličitého způsobuje, že se cítíte unavení, bez energie a hůře se vám dýchá. A zatímco při hodnotě do 800 ppm se cítíte skvěle, nad hodnotu 1 600 už byste nejraději ulehli na gauč a spali.

Zajímavostí je, že v přírodě se pohybuje hodnota okolo 400 ppm. Nad hodnotu 1 000 ppm už údajně cítí znatelný rozdíl 20 % populace.

Data z měření zobrazíte hned dvěma způsoby. První možností je, že samotné zařízení zobrazí na předním bílém proužku LED barvou ekvivalent kvality ovzduší, jakmile se dotknete dotykové plošky na horní straně zařízení. Tento dotyk navíc vždy vyvolá okamžité, nové měření, protože Home Coach jinak měří vzduch dle vlastního intervalu.

Druhou možností je, že se podíváte přímo do aplikace na svém zařízení. Odsud už nicméně není možné nové měření vzdáleně provést. Takže pokud právě větráte vydýchaný vzduch, venku je mínus 10 stupňů a vy se klepete na gauči a odpočíváte vteřiny, musíte se neustále zvedat a měření kontrolovat ručně ze zařízení.

Naučí vás efektivně větrat

Že je potřeba pravidelně větrat, to jsem věděl. Že 35 metrů čtverečních ve čtyřech lidech bezproblémově zadýcháte za 20 minut, to už pro mě byla novinka. A proto je tady Home Coach, aby vás notifikací upozornil, že něco není v pořádku a je potřeba vyvětrat.

Co ale Home Coach neumí, je neustálé zobrazení barevného LED proužku nad určitou hodnotu – tedy buď musíte mít zapnuté notifikace, anebo na stanici neustále klikat, aby vám aktuální kvalitu ovzduší zobrazila.

Na detaily se tady příliš nemyslí

Myšlenka asistenta, který nám hlídá kvalitu ovzduší, se mi líbí. Zpracování od Netatmo už nicméně není tak dokonalé, jak by mohlo být. Vadí mi například to, že barva Home Coach není stejná jako barva interiérové kamery – prostě se někdo neobtěžoval trefit stejný odstín u zařízení, která by mohla stát vedle sebe a působit celistvě. Nemožnost požádat o aktuální měření z aplikace také nepotěší. A o tom, že v aplikaci pro kameru od Netatmo nevidím kvalitu ovzduší a naopak, protože každé zařízení má svou vlastní aplikaci, už snad ani nemusím psát.

Aplikace pro iOS navíc neumí česky, přestože notifikace o novém měření v češtině přijdou. Netatmo má navíc skvělou webovou aplikaci pro jeho zařízení (třeba kameru, meteostanici či termostat), pro Home Coach ale chybí. Tohle vážně zamrzí.

Největším neduhem je nicméně dle mého stále fakt, že bez doteku na stanici nevidíte aktuální hodnotu kvality vzduchu. Takže na situaci, kdy Home Coach bude stát někde na nedostupném, leč dobře viditelném místě, rovnou zapomeňte. Proč LED proužek nemůže (třeba nad hodnotu 1000 ppm oxidu uhličitého) svítit pořád je mi záhadou.

Když Netatmo stávkuje

Možná nepříliš relevantní, přesto z mého pohledu důležité, je zmínit dvoudenní výpadek. Netatmo bylo připojeno k WiFi, posílalo notifikace do Homekitu, notifikovala i Netatmo aplikace, ale v samotné aplikaci zařízení pořád psalo, že je chybné připojení k WiFi. Nepomohlo tovární nastavení, reinstalace aplikace, nic. Až když jsme Home Coach chtěli poslat zpět jako vadný kus, samo od sebe po dvou dnech naskočilo.

Od té doby (ťuk ťuk) klid, tak snad šlo jen o jediný výpadek. Doposud nikdo netušíme, co se vlastně stalo, protože jiným uživatelům v té době Netatmo fungoval korektně.

Home Coach do každé místnosti

Jeden testovací kus cestoval mezi ložnicí, obývákem a kuchyní v domění, že se naučíme větrat a Home Coach dokážeme odložit. Opak se stal pravdou. Nedokážete vždy efektivně odhadnout situaci, kdy vyvětrat a kdy ještě počkat. Home Coach se tak může tvářit jako ideální společník do každé místnosti, byť nejde o řešení za pár korun. A pořád má velká ale, která vás mohou či nemusí štvát.

Za mě je Netatmo Healthy Home Coach dobrou fackou a uvědoměním, že jsem doposud větral velmi málo. A zároveň mě Home Coach naučil, že vydýchat ložnici není problém za půl hodiny, takže větrat, větrat a větrat. Určitě to není věc, bez které nemůžete žít, ale minimálně do obýváku si Netatmo pořiďte, ať se u toho válení na gauči cítíte taky lépe a neprospíte každý druhý film.

A teď pardón, ale musím běžet vyvětrat!

Netatmo Healthy Home Coach

8

Zpracování

8.5/10

Design

8.0/10

Uživatelský zážitek

8.0/10

Cena

7.5/10

Plusy

  • Zlepšení kvality vzduchu v domácnosti
  • Podpora Apple HomeKit
  • Pěkný, minimalistický design

Mínusy

  • Chybí stálý ukazatel kvality vzduchu
  • Aplikace Netatmo pro každé zařízení zvlášť
  • Nelze přes aplikaci požádat o okamžité měření
Štítky

Patrik Vogl

Grafik, Apple fanoušek a psí táta, co občas vezme činky do ruky. A když můžu prokrastinovat, nastavování gadgetů, ladění smart-home a testování čehokoli nového je ideální volba.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close