Novinky

Násilí a konspirace každý den. Reportér poodhalil, jak pracují moderátoři Facebooku

Společnost Facebook má po celém světě nespočet nejrůznějších pracovišť. To v americkém státu Arizona je ale svým způsobem výjimečné. Pod jednou střechou tady totiž pracuje tisícovka lidí, kteří mají na starosti kontrolu obsahu, který uživatelé na své vkládají na své virtuální zdi. Reportér magazínu The Verge strávil poslední měsíce zpovídáním desítek zaměstnanců, kteří formálně pracují pro společnost Cognizant, jež pro Facebook službu moderování obsahu zprostředkovává.

Novinář popisuje mimořádný tlak, pod kterým zaměstnanci musejí fungovat. Někteří z nich se dokonce pod návalem mimořádně nenávistného obsahu, který denně projíždění, zhroutili. Reportáž v této souvislosti vypráví příběhu moderátorky Chloe, která takto sledovala vraždu muže. I taková videa a obrázky se totiž na Facebooku objevují. Zaměstnanci pod rouškou anonymity dokonce prozradili, že pro uvolnění mimořádného stresu v kanceláří kouří marihuanu a někdy mezi sebou i provozují sex. Objevují se také případy moderátorů, kteří se díky neustálému sledování nejrůznějších konspiračních teorií a násilných videí zradikalizují a bláznivým teoriím nakonec začnou sami věřit. 

“Nepochybuji o tom, že obsah, na který se tito lidé dívají, některé pohltil. Zvláště ty, kteří kontrolují specifický typ obsahu, který obsahuje více obrázků a videí nebo dokonce zneužívání dětí. Nejsem si jistý, jaký mají vliv konspirační teorie, ale nebyl bych překvapený, pokud tomu někteří lidé věří. Vidí to stále dokola každý den. Neodsuzují ani ty, kteří si během pauzy zakouří, protože takhle práce je nehumánní a za extrémně nízkou mzdu,” vypověděl jeden zpovídaný pracovník.

Dozvuky Cambridge Analytica: Facebooku hrozí rekordní pokuta za nakládání s osobními daty

Mimořádně špatné platové podmínky následně potvrdili dva pracovníci, kteří prozradili výši svého platu. Jeden z nich pracuje za 28 tisíc dolarů ročně a druhý za 34 tisíc. To v přepočtu představuje asi 53, respektive 63 tisíc českých korun měsíčně, což je na americké poměry vzhledem k tamním nákladům na život velmi nízký plat. Mediánový příjem ve společnosti Facebook je navíc téměř desetinásobný. Po celém světě takto funguje až 15 tisíc moderátorů. 

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button