Na vlastní kůži: paní profesorko, mohl bych používat iPad místo sešitu?

Přesně takto jsem se tázal paní profesorky na střední škole. Už je to totiž rok, co používám jablečné produkty přímo v hodinách. Vedle mé svačiny teď ve školním batohu nosím jen iPad nebo Mac. Na následujících řádcích vám proto prozradím, jaké to je.
Jak to ale udělat?
Nejdříve vám povím, jak to celé začalo. Má cesta k Applu byla trnitá. Začalo to v době, kdy byl stále aktuální iPod Shuffle. Ve škole jsem používal klasické sešity a učebnice jako každý student. Jablečná rodinka se pomalu rozrůstala a začal jsem si uvědomovat její obrovský potenciál. Proč ji nevyužít i ve škole? Samotný Apple vydal hned několik videí právě s iPadem ve vzdělávání.
Tuto myšlenku jsem měl v hlavě dlouho, ovšem až minulý rok jsem ji zrealizoval. Jak to ale udělat? Nesete určitou zodpovědnost, když se k tomuto odhodláte. Nejdříve jsem to musel pečlivě promyslet. Vyzkoumat, jaké programy a aplikace budou nejlepší a jak je správně používat. Zhlédnout různá videa, přednášky a číst články na toto téma. Zásadní je však přesvědčit druhou stranu. Ne všechny školy jsou k tomu nakloněné. Má škola mi naštěstí vyšla vstříc, za což ji jsem opravdu velice vděčný.
Najít si svůj styl
Způsobů, jak si vést zápisky z vyučovacích hodin, existuje celá řada. Díky moderním technologiím však máte mnohem širší možnosti. Informace, které profesor chce abych měl v hlavě, si zaznamenávám pomocí myšlenkových map. Rozvíjejí kreativitu, představivost a lépe se mi z nich učí. Další věcí je, že v sešitě máte omezený prostor. Na iPadu či Macu, je prostor téměř neomezený. Myšlenky a informace tak mohou proudit dál a dál.
Čas od času však použiji nativní aplikace Poznámky nebo Pages, abych vyzkoušel nové funkce. Dynamická anotace na iPadu spolu s Apple Pencil je prostě skvělé řešení.
Správná aplikace je základ
Jakou aplikaci nebo program tedy zvolit? Na myšlenkové mapy používám MindNode. Jedná se o moji aplikaci číslo jedna. Dostupná je jak na iOS, tak i macOS. Zařízení ale střídám. Navzájem jsou totiž propojená pomocí iCloud, takže než jdu do školy, tak se rozhodnu, jestli vzít iPad či Mac. Většinou to závisí, jaké zařízení mám nabité. Nabíječku ale pro jistotu beru vždy s sebou.
Dále je užitečný celý kancelářský balík iWork, který Apple nabízí zcela zdarma. Hlavně prezentací vytvořenou v aplikaci Keynote všem vytřete zrak. Ovšem Microsoft Office je potřeba umět na určité úrovni také, takže výhoda je mít obě řešení. Ostatně s přehledem stačí nativní aplikace od Applu, s nimiž si vystačíte v naprosté většině případů.
Top 5 aplikací do školy
MindNode
Jednoduchý způsob na tvorbu myšlenkových map. Trochu mi chybí absence kreslení. Vybrat si ale můžete z několika piktogramů. Obrázky samozřejmě můžete vkládat z internetu. Více o aplikaci MindNode naleznete zde.
Poznámky
Nativní aplikaci Poznámky používám jako velký blok. Do textu mohu totiž libovolně kreslit. Zároveň je také používám na malé myšlenkové mapy.
Pages
Ať už se jedná o referáty nebo i články, Pages slouží skvěle. Primárně jsou určeny na psaní, takže na referáty je používám nejvíce.
OneNote
OneNote od Microsoftu poslouží dobře. Můžete libovolně psát a na iPadu kreslit. Jablečné aplikace mi ale chutnají více.
Keynote
Prezentací v Keynote všem vytřete zrak! Díky Apple TV můžete mít iPad v ruce a nemusíte běhat k počítači, abyste přepnuli na další slide. V tom vidím hlavní benefit. Navíc stejně jako Pages a zbylé programy iWork je i Keynote zcela zdarma. Mezi další přednosti patří intuitivní ovládání, v němž se rychle zorientuje i méně zkušený uživatel.
O krok napřed
Další výhodou, proč používat Apple zařízení ve vzdělávání je právě to, že mám vše na jednom místě. Máte tak rychlý přístup ke všemu odkudkoliv. Kde učitel končí, tam používám například aplikace Khan Academy nebo Youtube, které beru jako další zdroj informací. Zároveň si mohu jednotlivé věci rovnou psát například do Poznámek. Na iCloudu tak mohu mít vedle sebe oblíbené přednášky a zápisky. Ať už jsem doma, ve vlaku nebo v kavárně.
Vyplatí se všude?
Produkty od Applu používám ve zhruba 60 % předmětů. Možná se nyní ptáte, co tvoří zbylých čtyřicet procent. Například v matematice nebo chemii je stále lepší používat klasický sešit a učebnice. To znamená, že moderní technologie ano, ale snažit se je využívat tam, kde to má smysl. Dnešní generace studentů má k moderním technologiím velmi blízko. Mít při sobě chytrý telefon, tablet a dalších chytrá zařízení je pro nás přirozené. A nejlepší způsob, jak se učit nové věci je způsobem, který nás baví.