Novinky

MacBook Pro 2016: Co zatím víme o chystaném nástupci?

V polovině června se odehraje vývojářská konference WWDC 2016, od níž se očekává příchod nové verze OS X, iOS a další generace MacBooku Pro. V dnešním článku si proto zrekapitulujeme všechny dosavadní úniky a pokusíme se odhadnout, jaké novinky můžeme očekávat.

Konstrukce

Apple nám u Retina Macbooku 2016 jasně ukázal, že mezi hlavní priority řadí mobilitu. Ať už s tímto postojem souhlasíte či nikoli, nový MacBook Pro bude tenčí než stávající generace. Je ovšem otázkou, jak se přepracované šasi odrazí na konektorové výbavě a zda dojde k podobné redukci rozměrů jako u Retina MacBooku.

main

Pokud Apple bude chtít i nadále u MacBooku zachovat status nástroje pro profesionály, na jeho těle i nadále nalezneme klasické USB porty, které s nejvyšší pravděpodobností doprovodí USB-C kombinované s rozhraním Thunderbolt 3. S jistotou můžeme počítat s novou klávesnicí, která nabídne nižší zdvih a trackpadem s technologií Force Touch.

Hardware

Srdcem celé řady se stanou procesory Intel z rodiny Skylake-U. Nová architektura nabídne velmi zajímavý poměr mezi výpočetním výkonem a energetickou náročností. V praxi to může znamenat vyšší výdrž na jedno nabití vysoko nad hranicí deseti hodin. Základ nabídky bude tvořit 8GB operační paměť s možností dalšího rozšíření až do kapacity 32 GB. Chybět pochopitelně nebude ani velice rychlá SSD úložiště.

the_concept_macbook_pro_boasts_a_rose_pink_coating_1

Zde ovšem můžeme kalkulovat, že startovní kapacita bude činit nepříliš dostačujících 256 GB. Kdo bude chtít větší prostor pro data, musí počítat s poměrně tučným příplatkem. Nejnáročnější uživatelé si následně budou moci vybrat některý z vrcholných modelů osazených grafickými kartami AMD Polaris.

Displej

Na sklonku loňského roku se několikrát objevily spekulace, podle nichž má Apple použít OLED panely, nicméně s přihlédnutím na současný vývoj této technologie je jisté, že zůstane u konvenčních IPS panelů. Přestože OLED displeje se můžou chlubit perfektním podáním černé barvy a za určitých okolností i nižší spotřebou, stále se příliš nehodí pro integraci do přenosných počítačů. Důvodem je nesrovnatelně vyšší cena způsobená nízkou produkcí obrazovek v úhlopříčkách 10“ až 15“. Co se týče rozlišení, zde nelze očekávat nic jiného, než léty osvědčenou Retinu.

macbook_pro_mock_up

Touch ID

Jednou z hlavních novinek MacBooku Pro se údajně stane biometrický snímač otisků Touch ID. Jestliže jsou tyto zvěsti pravdivé, půjde o stejný typ, jaký výrobce používá v iPhonech a iPadech. V této souvislosti ovšem musíme poukázat na další predikci, která implementaci Touch ID do těla MacBooku vyvrací a spojuje jí s užší provázaností mezi operačními systémy OS X a iOS. V praxi by například autentizace u nákupu aplikací využívala bezdrátového spojení s iPhonem. Tuto možnost považuje za velice reálnou a přikládáme ji mnohem větší pravděpodobnost. Čtečka v iPhonu by mohla nahradit také zadávání hesla do OS X či zjednodušit přístup k zaheslovaným poznámkách a dalšímu obsahu.

Programovatelný OLED panel

Nové notebooky Applu mají dle posledních zpráv disponovat programovatelným OLED displejem umístěným v horní části klávesnice. Panel údajně nahradí funkční klávesy pro ovládání operačního systému, přičemž uživatelé dostanou možnost vlastního přizpůsobení. Nutno podotknout, že podobná myšlenka již napadla konkurenční výrobce, nicméně u zákazníků se příliš neuchytila.

main

Pokud budeme spoléhat na anonymní zdroje, na letošní konferenci WWDC 2016 se dočkáme také nových MacBooků Air. V tomto bodě se stále časteji hovoří o patnáctipalcové variantě a nových procesorech – design, rozlišení displeje a zbytek parametrů zůstane stejný. Apple chce ze svého nejpopulárnějšího počítače zřejmě vytvořit vstupní bránu do světa MacBooků.

Jak by podle vás měl nový MacBook Pro vypadat? Oceníte subtilnější konstrukci, nebo jste zastánci názoru, že trend neustálého ztenčování není tím pravým ořechovým? O svůj názor se můžete s námi a ostatními čtenáři podělit v diskuzi pod tímto článkem.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button