Recenze

Recenze MacBook Air M2: nejlepší notebook pro masy

Řada MacBook Air patří dlouhodobě mezi nejoblíbenější notebooky na trhu. Pro velkou část uživatelů představuje ideální koktejl, který kombinuje sexy design, kompaktní rozměry, dlouhou výdrž a solidně výkonný hardware. Stejného receptu se Apple držel také v případě nedávno uvedeného modelu MacBook Air s M2, který jsem si mohl otestovat. Pojďme se tedy blíže podívat na to, jak se nejnovější MacBook Air povedl a nakolik se liší od svých předchůdců.

Design a konstrukce: zbrusu nový kabát

Za poslední roky jsme si zvykli, že MacBook Air vždy vypadal téměř stejně a měnily se pouze jeho střeva. Letos však Apple udělal zásadní krok a uvedl MacBook Air v novém designu. V porovnání s předchozím modelem jde o poměrně výraznou změnu, která je patrná už na první pohled. Klínovitý profil nahradila konstrukce, která staví na podobných konturách, jakými disponuje 14“ a 16“ MacBook Pro (recenze). Vždy tvrdím, že vnímání designu je hrubě subjektivní disciplínou vycházející ze vkusu hodnotící osoby. Na druhou stranu jsem zatím ve svém okolí nenarazil na nikoho, kdo by o MacBooku Air s M2 řekl, že se mu vyloženě nelíbí.

MacBook Air s M2 recenze
foto: CeskyMac.cz | autor: Richard Streit

Nově zvolený rukopis Apple laptopů kvituji s povděkem. Po letech stereotypu totiž přichází svěží a moderně vyhlížející design. Ještě důležitější je ovšem to, že inženýrům se podařilo zachovat vše, co každý na MacBooku Air miluje. Pořád totiž jde o ultrapřenosný notebook, který se vejde do každého batohu či kabely. V každém místě je tenký pouze 1,13 cm a váží jen 1,24 kg, takže během přenášení o něm nebudete takřka vědět. 

MacBook Air s M2 si můžete pořídit ve čtyřech barevných variantách – temně inkoustová, vesmírně šedá, stříbrná, hvězdně bílá. Ani ve snu by mě nenapadlo, že největší problém budu mít právě s barvou. Mnou testovaný kousek dorazil v temně inkoustovém odstínu, který se ukázal jako krajně nepraktický. S trochou nadsázky se dá říci, že na MacBook se stačí pouze podívat, a hned je upatlaný. A že nejde pouze o můj názor, dokazují také reakce ostatních uživatelů, kteří mají s touto konkrétní barvou stejnou zkušenost.

MacBook Air s M2 recenze
foto: CeskyMac.cz | autor: Richard Streit
Temně inkoustový odstín se ukázal jako dokonalý lapač otisků a dalších nečistot. Pokud se s tím nechcete smířit, raději sáhněte po jiných barevných variantách, které tímto problémem netrpí. Z vlastní zkušenosti mohu doporučit stříbrnou barvu, ta se tolik rozhodně nešpiní.

Pokud tedy vyloženě neprahnete po temně inkoustové variantě, důrazně doporučuji sáhnout po jiných barvách, které nejsou tak náchylné na chytání otisků. Z hlediska konstrukce jde o špičkově zpracované zařízení. Všechny díly perfektně lícují a prakticky zde neexistuje prostor pro jakoukoli výtku. Apple zkrátka laptopy umí a nový MacBook Air je toho dalším důkazem.

Klávesnice a trackpad: navrženo pro práci

MacBook Air s M2 sdílí stejnou klávesnici jako 14“ MacBook Pro, která dle mého názoru patří mezi to nejlepší, co můžete ve světě přenosných počítačů aktuálně dostat. Přestože má klávesnice poměrně nízký zdvih, píše se na ní opravdu pohodlně. Tento komfort připisuji zejména příjemně nastavenému dorazu, který není zbytečně tvrdý, takže ani po delších seancích před monitorem se nedostaví pocit unavených prstů. V porovnání s předchozí generací se změnila horní řada funkčních kláves, které mají nově plnou velikost. V pravém horním rohu se nachází ještě čtečka otisků (Touch ID).

Čtečka zde funguje rychle a spolehlivě, nicméně daleko radši bych zde viděl technologii Face ID. Otisk prstu zde můžete krom přihlašování do systému používat také při placení, což je vcelku praktická funkce, na kterou se velmi rychle zvyká. Během testování mi přišlo, že klávesnice na MacBooku Air má v porovnání s 14“ MacBookem Pro mírně odlišnou povrchovou úpravu, která lépe odolává opotřebení. Jde ovšem o můj subjektivní pocit, který jsem neměl jak ověřit, takže to berte raději s rezervou.

MacBook Air s M2 recenze

Na klávesnici se píše fantasticky, díky precizně nastavenému mechanismu je psaní nesmírně pohodlné

Mírnou proměnou prošel také trackpad. Ten je sice o něco málo menší, ale pokud nemáte přímé porovnání, rozdíl nepoznáte. Pracovat s ním je doslova radost. Technicky vzato jde o jednolitou skleněnou plochu, která nemá fyzický spínač. Zpětnou vazbu zde obstarává haptika, kterou má Apple vyladěnou k naprosté dokonalosti. Při běžné práci si na myš ani nevzpomenete a troufám si tvrdit, že většina uživatelů ji ani nebude potřebovat.

Konektivita: rozbočovače ještě nevyhazujte

Apple konečně ustoupil z jeho přehnaně minimalistických představ a MacBook Air vybavil o něco lepší konektorovou výbavou. Ta zahrnuje dva Thunderbolt / USB 4 porty, 3,5mm jack na sluchátka a napájecí rozhraní MagSafe 3. Je ovšem trochu škoda, že obě Thunderbolt rozhraní se nachází na levém boku. Za mnohem praktičtější bych považoval, kdyby se porty nacházely na každé straně. Upřímně si troufám tvrdit, že tohle je dokonce věc, která bude trápit řadu uživatelů.

MacBook Air s M2 recenze
foto: CeskyMac.cz | autor: Richard Streit

Pak je tu již zmíněný konektor MagSafe 3, který Apple po letech volání opět oživil. Bohužel ho trápí stejný problém, jako v případě 14“ a 16″ MacBooku Pro. Magnety jsou poměrně silné a pokud si omylem zakopnete o připojený kabel, konektor se neodpojí a MacBook Air poletí ze stolu. Předchozí verze MagSafe měly magnety podstatně slabší, takže v podobných situací zafungovaly jako bezpečnostní prvek, který nejednoho majitele zachránil od návštěvy servisu.

Napájecí kabel s MagSafe 3 je součástí balení. Příjemným detailem je opletení a koncovka ve stejném odstínu, jakým disponuje MacBook Air.

V krabici se kromě MacBooku samotného nachází také napájecí adaptér s USB-C výstupem. Základní verze jsou dodávány s 30W nabíječkou, k dražším konfiguracím pak Apple přidává silnější 67W adaptér. Připlatit si můžete také za duální nabíječku se dvěma USB-C porty.

Na displej je radost pohledět

Když MacBook Air otevřete, objeví se před vámi 13,6“ obrazovka. Apple zde vsadil na panel s technologií IPS, který interně nazývá Liquid Retina Display. Rozlišení činí 2 560 x 1 664 pixelů, což ve výsledku dává příjemnou jemnost 224 bodů na palec. Monitor se umí rozzářit intenzitou až 500 nitů, což popravdě není kdovíjak oslňující hodnota. V kombinaci s lesklým povrchem toho na přímém slunci příliš neuvidíte, nicméně je třeba dodat, že v kontextu dané kategorie, jde i tak o nadprůměrný zobrazovač. Klíčovou vlastností je velice přesné barevné podání. Již z výroby je displej výborně nakalibrovaný, takže se skvěle hodí například pro úpravy fotek či grafiky.

MacBook Air s M2 recenze

Bystřejším jistě neuniklo, že displej má v horní části výřez. K němu jsem se blíže vyjádřil v recenzi na MacBook Pro, takže to vezmu stručně. V praxi nejde nikterak rušivý element a po pár minutách používání o něm nebude vůbec vědět. Systém macOS s výřezem počítá a šikovně ho umí začlenit do uživatelského rozhraní. Výřez zde slouží jako domov pro FaceTime kamerku, která má nově rozlišení 1080p, a tím pádem je mnohem použitelnější než u předchozí generace. Výstup z kamery není vůbec špatný a na základní videokomunikaci bohatě stačí. Je ovšem trochu škoda, že kromě kamery se do výřezu nevešlo také Face ID. Toto vylepšení si Apple pravděpodobně schovává pro další generaci.

Opomenout nelze ani soustavu tří mikrofonů, které spolupracují s vyspělými algoritmy směrového formování paprsku. To oceníte například při hovorech přes Skype či FaceTime, kdy MacBook dokáže do určité míry odfiltrovat ruchy z okolí, díky čemuž vás druhá strana perfektně uslyší. Zvukový projev má na starosti kvarteto reproduktorů – dva tweetery & dva ultratenké woofery. Apple se dokonce chlubí podporou prostorového zvuku Dolby Atmos. Samozřejmě je třeba brát v potaz, že se tu bavíme o reproduktorech, jejichž ozvučnice se musely vejít do centimetr tenkého těla.

MacBook Air s M2 recenze

Již 14″ MacBook Pro (vlevo) patří mezi kompaktní stroje, nový MacBook Air (vpravo) však tuto laťku posouvá mnohem dál

Přesto je až neskutečné, jakého projevu je MacBook Air schopný. V porovnání s 14“ MacBookem Pro je zvuk znatelně plošší, ale přesto více než dostatečný na pohodlné sledování filmů či seriálů. V jisté míře se lze bavit také o prostorovém efektu, což je s ohledem na konstrukční dispozice opravdu nevídaná záležitost.

Jak je na tom čip M2 s výkonem?

MacBook Air přichází s novou generací čipu M2, který v porovnání s M1 nabízí hned několik vylepšení. Nová generace čipsetu se může pochlubit o 18 % vyšším výpočetním výkonem, grafika je rychlejší dokonce o 35 procent. Nově si můžete MacBook Air objednat s až 24 GB operační paměti 2TB úložištěm. Většina zákazníků ale bude daleko častěji volit základní variantu, která mi dorazila na test.

Mnou testovaný MacBook Air disponoval osmijádrovým CPU, osmijádrovým GPU a 8 GB operační paměti. Další výbava zahrnovala 16jádrový Neural Engine a 256GB SSD. A je to právě velikost úložiště, nad kterým by se měl každý zájemce pečlivě zamyslet. Když pominu samotnou velikost, která je na hraně současných standardů, tak zásadně ovlivňuje celkový výkon MacBooku. Jde totiž o to, že MacBook Air s nejmenší pamětí využívá jeden paměťový modul, díky čemuž může být v určitých typech operací pomalejší než předchozí generace s M1 čipem.

K měření výkonu interního úložiště (256 GB) jsem použil nástroj AJA System, výsledky na první pohled jasně odhalují, že SSD ani v nejmenší nevyužívá potenciál čipsetu M2. MacBook Air s M2 vybavený 512GB (a vyšším) SSD dosahuje zhruba dvojnásobného výkonu.

Nižší výkon SSD vyplývá z toho, že Apple u základní verze používá pouze jeden 256GB NAND čip namísto dvou, jako v případě Maců s M1. Flashová úložiště u dražších variant (512 GB a více) jsou už složena s více paměťových čipů umožňující paralelní přístup k paměti, a tím pádem se jich tento problém netýká. Je ovšem férové jedním dechem dodat, že pokud počítač nehodláte trápit stříháním videa či zpracováním náročné grafiky, na nedostatkem výkonu trpět rozhodně nebudete.

Hlavní výhodou MacBooku Air s M2 je schopnost uchladit čip zcela pasivně. Jednoduše řečeno, uvnitř laptopu se nenachází žádný ventilátor. To s sebou přináší klíčový benefit v podobě absolutně tichého provozu. Na druhou stranu při náročnějším stylu používání může docházet k takzvanému Thermal Throttlingu. Co tento pojem znamená? Ve zkratce jde o to, že pokud procesor dosáhne vysokých teplot, dočasně sníží svůj výkon, aby se ochladil. Opět je ale třeba dodat, že naprosto drtivá většina uživatelů se k teplotním limitům ani zdaleka nepřiblíží.

MacBook Air s M2 recenze

Pokud chcete na Macu často stříhat video, upravovat fotky z Full Frame zrcadlovek či provádět složité kompilace, tak od toho je tu řada MacBook Pro. Aby bylo jasno, na MacBooku Air si pohodlně sestříháte video z dovolené a upravíte fotky, ale pokud vás podobné činnosti vyloženě živí, může se stát, že časem narazíte na hardwarové limity.

Při běžném stylu používání jde o fantasticky svižný stroj, který vás nenechá na nic čekat. Vše tu lítá doslova jako z praku, a to včetně aplikací třetích stran. 

Baterku má nesmrtelnou

Mezi charakteristické rysy modelové řady MacBook Air vždy patřila dlouhá výdrž. V případě aktuální generace tomu není jinak. Díky čipu M2 se Applu podařilo otevřít další kapitolu, která mu umožnila vyrobit ještě výkonnější stroj, který je zároveň úspornější než model s M1. Hlavní devizou čipsetu M2 je právě energetická účinnost, která z nového MacBooku Air dělá naprosto snové zařízení. Jen si to představte, ráno odcházíte do školy či kanceláře s plně nabitým počítačem a odpoledne se vracíte ještě s desítkami procent zbývající energie. A to doslova!

MacBook Air s M2 recenze
foto: CeskyMac.cz | autor: Richard Streit

Apple tvrdí, že výdrž baterie činí až 18 hodin. V praxi samozřejmě záleží na tom, co s Macem děláte. Když jsem ale MacBook Air provozoval v režimu, pro jaký byl primárně stvořen, v pohodě mi vydržel jeden pracovní den. Když jsem ho chtěl potrápit ve Final Cutu či úpravou fotek v RAW formátu, baterka letěla dolů podstatně rychleji. Pořád se ale bavíme o výdrži, která je vysoko nad hranicí deseti hodin na jedno nabití. V tomto ohledu Apple ukazuje konkurenci záda, a to z hodně velké dálky.

MacBook Air s M2: verdikt

Když Apple oznámil, že přechází na vlastní čipy z rodiny Apple Silicon, nikdo pořádně netušil, co od toho můžeme čekat. Po zkušenostech s řadou M1 bylo už jasné, že v Cupertinu sedí ty nejlepší mozky na světě. MacBook Air s M2 pokračuje ve vytyčených kolejích a krom vyššího výkonu nabízí ještě delší výdrž. To z něj činí univerzální počítač, který se nezalekne ani náročnějších úloh. Osobně bych se ovšem vyhnul základní konfiguraci, respektive zvolil vyšší kapacitu sdíleného úložiště.

Varianta s 256GB SSD bude stačit v 90 % případů, ale je dobré vědět, že nevyužívá plný potenciál M2 čipsetu. Pokud tedy plánujete na MacBooku Air provozovat náročnější software, pracovat s grafikou či videem, ideální volbu představuje konfigurace s alespoň 512GB SSD. Zvážil bych také výběr temně inkoustové barvy, která funguje jako spolehlivý magnet na otisky a další nečistoty. Naštěstí ostatní barevné varianty na tuto nepříjemnou vlastnost netrpí.

MacBook Air s M2 recenze
foto: CeskyMac.cz | autor: Richard Streit

Společným jmenovatelem všech variant je naprosto prvotřídní displej, pohodlná klávesnice a propracovaný operační systém. Sečteno podrženo, MacBook Air s M2 je dalším Apple laptopem, kterému se podařilo změnit pravidla hry v segmentu s přenosnými počítači.

Za zapůjčení děkujeme společnosti iWant, kde si můžete nový MacBook Air s M2 zakoupit.

MacBook Air M2

8.5

Design & zpracování

9.0/10

Monitor

8.0/10

Výkon

8.5/10

Konektivita

8.0/10

Výdrž

9.0/10

Plusy

  • Perfektní zpracování
  • Líbivý design
  • Dlouhá výdrž na baterii
  • Výborný displej
  • Výpočetní výkon

Mínusy

  • Temně inkoustová barva je lapač otisků
  • Až příliš silné magnety MagSafe 3
  • Porty pouze na jedné straně
  • 256GB SSD nevyužívá plný potenciál M2 čipu

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

8 Komentáře

  1. Už po druhé za sebou jdu na tomhle “nejlepším notebooku” reklamovat displej. Mám ho od 1.9. Poprvé tmavší obláček na světlém pozadí cca 3,5 cm na 1cm. iWant vzorně rychle vyreklamoval a vyměnil displej za nový. Je na něm ale chyba podsvícení nahoře u rámečku. Je to jak kdyby tam na dvou místech “svítila lampička”. Takže repete. Tolik ke skvělým displejům.

    1. Uff, tak v tomhle případě mi vás je opravdu líto – 2x za sebou natrefit na vadný displej je opravdu smůla 🙁 Upřímně by mě to také moc nepotěšilo… Tak či onak přeji, aby vám MBA po návratu ze servisu sloužil a dělal jenom radost. Osobně používám MacBooky již od roku 2010 a za celou dobu jsem neměl ani jednou problém. Na druhou stranu mám v okolí pár přátel, kteří takové štěstí neměly, většinou šlo o problémy s antireflexní vrstvou.

  2. Vím, že bude otázka trochu mimo, ale uvažuji o Macu mini v základu, myslíte si, že bude stačit 256 GB pro 6 účtů (2 dospěli, 3 děti na 1. st. ZŠ a host) na běžnou činnost v MS Office a prohlížení webu? Vše ostatní se steamuje (Netflix/Disney+, Spotify, GeForce Now a Xbox Cloud), ostatní v iCloudu. Jak moc bude poznat “omezení” 256 SSD? Pro představu nyní mám pro výše popsané účely AiO Pentium G3220T, 4 GB RAM a 240 GB SSD OCZ-ARC100 s Win10 (podle informací ze systému HW starý 9 let).

    1. Dobrý den,
      Osobně bych raději volil verzi s 512GB úložištěm, minimálně jako pojistka do budoucna. Pokud jde o výkon, tak podle toho, co jste uvedl, tak omezení u 256GB verze nepoznáte. V každém případě bych určitě zvážil Mac mini s větší než základní kapacitou úložiště, zvlášť, když jej bude používat více lidí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button