Recenze

Recenze Mac mini s čipsetem M1: když se neuvěřitelný výkon potká s nízkou cenou

Jakmile viceprezident hardwarového inženýrství v Applu John Ternus pronesl větu, že nový čipset M1 se objeví i v novém Macu mini, okamžitě jsem věděl, že tento produkt prostě musím mít doma na stole. Pár momentů po spuštění objednávek jsem měl prst připravený na tlačítku zakoupit, a po chvíli rozmýšlení jsem se rozhodl, že tento i trochu riskantní krok udělám. Riskantním krokem mám na mysli přechod na úplně novou architekturu, kterou Apple do svých počítačů dává úplně poprvé. Nebude to plné chyb? Budou s M1 čipsetem kompatibilní aplikace, které používám na denní bázi? Otázky které jsem si finálně kladl před zakoupením novinky. V tu chvíli jsem byl tak plný emocí z představení, že jsem otázky odstrčil stranou, a řekl si, že do toho jdu.

Objednal jsem si Mac mini 2020 s 256 GB SSD úložištěm a 8 GB RAM paměti, respektive základní konfiguraci. Po dlouhém čekání konečně přišel den; den kdy mi domu dorazil tento nový prcek. Od prvního zapojení a ozkoušení mne už dělilo jen rozbalení, ve kterém Apple ani u tohoto produktu nezklamal. 

Recenze Mac mini 2020: klame tělem

Mac mini přišel v tradiční minimalistické bíle krabičce, na které je název zařízení a jeho fotka. Po vybalení stačí jen sundat ochranný obal, a zařízení je ihned připravené k používání. V balení se dále nachází jen napájecí adaptér, tradiční samolepka a stručný manuál.

Pokud byste vedle sebe položili model Macu mini z roku 2018 a letošní novinku, mohli byste si všimnout několika rozdílů.

Pouze základní konektivita

Začneme konektivitou, o kterou je letošní novinka oproti předchozím modelům ochuzená. Mac mini 2020 disponuje pouze dvěma Thunderbolt porty (USB 4), přičemž jeho předchůdce z roku 2018 má čtyři. Letošní model si také nezakoupíte s 10Gb ethernet portem, který částečně nahradil vylepšený modem Wi‑Fi 6 802.11ax. Na zadní straně Macu tudíž najdete dva porty Thunderbolt / USB 4, dva porty USB‑A, jeden HDMI 2.0 port, jeden gigabitový ethernet port, 3,5mm sluchátkový výstup, a napájecí konektor.

Zdroj: Apple

K Macu mini lze připojit dva externí monitory, přičemž přes Thunderbolt připojíte jeden monitor s rozlišením až 6K při 60 Hz, a přes HDMI 2.0 připojíte jeden monitor s rozlišením až 4K při 60 Hz. Vedle všech portů a konektorů se také nachází brána do světa Apple Silicon – spouštěcí tlačítko.

Design, který nikoho neurazí

O koupi tohoto zařízení mne také jednoznačně přesvědčil jeho design, který je sice už několik let skoro stejný, ale dle mého nikoho ani neurazí. Mac mini je 3,6 cm vysoký, 19,7 cm široký a 19,7 cm dlouhý. Podle těchto čísel si můžete odvodit, že zařízení samotné je opravdu malé, a vejde se skoro kamkoliv. Mac mini váží pouhých 1,2 kg, což je o 200 gramů méně, nežli MacBook Pro. Letošní novinka se oproti předloňskému modelu, jež se dal zakoupit ve vesmírně šedé verzi, prodává pouze ve stříbrném provedení. Mimo portů umístěných na zadní straně zařízeni se na Macu mini nachází také velké logo Applu, které majestátně vyniká na horní straně.

Zdroj: CeskyMac.cz(Autor fotografie: Matyáš Himmer)

Na přední straně se dále nachází dioda, která vás má za úkol informovat o stavu vašeho zařízení. Oproti předchozím modelům, na kterých dioda při uspání pulzovala, u letošní novinky tomu tak není. Dioda svítí stálou bílou barvou nehledě na stav, ve kterém zařízení právě je. Pokud váš Mac nechcete úplně vypínat každou noc, zatím jsem nenašel jiné řešení, jak vypnout svícení diody, než její zakrytí. Na druhou stranu, dioda svítí opravdu slabě, takže vás přes noc jednoznačně rušit nebude. Pokud by vás světelnost diody i tak rušila, je také možnost ji přelepit kusem neprůhledné izolepy, ale mohu vám garantovat, že tento postup nebude potřebný. 

První spuštění zabere pár okamžiků

Od prvního spuštění mne už dělilo jen stisknutí spouštěcího tlačítka, které se, jak už jsem dříve zmínil, nachází na pravé části zadní strany Macu mini. Po připojení externího monitoru a myši vás váš nový Mac přivítá, a provede vás prvotním nastavením. Poté, co se mě zařízení zeptalo na heslo k Wi-Fi, hledal jsem ikonku pro připojení mé bezdrátové klávesnice Apple Magic Keyboard, ale nikde jsem ikonu neviděl. Uvědomil jsem si, že vlastně nemám čím psát.

Poté jsem musel vytáhnout starou drátovou klávesnici, a zadat potřebné údaje pomoci ní. Po úspěšném nastavení mi došlo, že Apple Magic Keyboard můžete také připojit pomocí Lightning kabelu, tudíž jsem si mohl ulehčit práci s hledáním drátové klávesnice. Přišlo by mi lepší, kdyby tuto informaci Apple v nastavovacím menu uvedl, protože ne každému (jako třeba i mně) to může hned dojít. Prvotní nastavení jinak proběhlo velmi rychle a bez jakýchkoliv problému.

Chtěl bych ještě podotknout, že se několika uživatelům objevil nepříjemný problém spojený s mazáním všech dat u nových Maců s M1 čipsetem. Tato chyba v operačním systému Big Sur způsobuje totální zablokování zařízení, a jediná možnou opravou se zatím jeví být výměna produktu. Tímto vás chci upozornit, že pokud jste se potěšili letošní novinkou, je dobré o této chybě vědět.

Rosetta 2: nová architektura nečiní žádné potíže

Se slovním spojením „přechod na novou architekturu“ jsem si představoval hrůzné scénáře, jak na nové ARM64 architektuře nezapnu žádnou z aplikací, které často používám. Společnost Apple ale přišla s řešením, které nese název Rosetta 2.

Když jsem se o nástroji Rosetta 2 dozvěděl, hned jsem byl při čekání na nový Mac o něco klidnější. Tento nativní  nástroj dokáže přeložit aplikace z platformy x86-64 na novou architekturu ARM64. Zkrátka všechny aplikace, které otevřete na Apple počítacích s Intel procesory, zaručeně otevřete i na vašem novém Macu s čipem M1. 

Zdroj: CeskyMac.cz(Autor fotografie: Matyáš Himmer)

Tento nástroj si nemohu vynachválit, protože je to další projekt, který Apple zvládl na 100 %. Zatím jsem se po dvou týdnech používání nesetkal s aplikací, která by na nové platformě nešla spustit, což je za mě velká bomba. Apple se k tomuto možnému problému postavil čelem, a vyřešil to nejlepší možnou cestou. Ještě lepší je, že se při spouštění aplikace přes Rosetta 2 nemusíte o nic starat. Stačí tradiční cestou kliknout na instalační soubor jakékoliv aplikace, a vše je hotovo. Poprvé a naposledy, kdy se o nástroji Rosetta 2 něco dozvíte, je když se vás při úplně prvním spuštění Intel aplikace Mac zeptá, zda chcete nainstalovat „překládací nástroj Rosetta 2“, poté se vám všechny aplikace budou otevírat, jako kdybyste byli na Intel Macu.

iOS a iPadOS aplikace na M1 spustíte také

Další funkci, kterou Apple na Keynote zmínil, je možnost spustit iPadOS a iOS aplikace přímo na vašem Macu. Já osobně, jsem pořádné využití zatím nenašel, možná jediné by se našlo, a to možnost instalace bankovních aplikací. Zase se Applu musí nechat, že iOS a iPadOS aplikace na M1 procesoru běží opravdu dobře. 

Výkon, který svět ještě nikdy neviděl

Dostali jsme se na jednu z nejdůležitějších kapitol v této recenzi – výkon. Apple se chlubil slibnými čísly, které poukazují na to, jak jsou údajně Macy s M1 čipsetem o mnoho rychlejší, než jejich předchůdci s Intelovými střevy, a konkurenční Windows počítače. Čísla jsou určitě zajímavá, ale neujistí mne, že tomu opravdu tak je. Jde spíš o to, jak dobře si zařízení vede v reálném využití. Na to se teď podíváme blíže.

První věc, která mě po příchodu mého nového Macu zajímala, je jeho výkon. Začal jsem opravdu zlehka, a to pouhým otevřením všech aplikací v Docku. Jen po tomto lehkém úkonu, jsem v první sekundě věděl, že čipset M1 je opravdu revoluční. 

Mac mini 2020: test výkonu

Po chvíli zkoušení jsem přešel na o něco náročnější testy, které zapřáhly snad všechny koňské síly tohoto prcka. Použil jsem aplikaci Geekench 5, která je jednou z nejvyhlášenějších benchmark aplikací. Poté co jsem spatřil čísla, která aplikace Geekbench 5 vyplivla, byl jsem beze slov.

Zdroj: CeskyMac.cz

Mac mini, který stojí 23 tisíc právě v testu na jedno jádro porazil všechny vyrobené Intel Macy o více jak 500 bodů a drží si první příčku v testech na jedno jádro. Jak dokáže čip M1 s jedním jádrem vynaložit je opravdu neskutečné. Při testech na všechna jádra jsme se také dočkali zajímavého výsledku. Mac mini 2020 se nám tedy posunul na třinácté místo, které ale není vůbec tak špatné, protože se na příčkách nad ním umisťují modely, jejichž cena přesahuje hranici sta tisíce korun. O jedno místo nad M1 Macem mini se umístil iMac Pro, který v základní výbavě vychází na 139 990 korun. Že M1 čipset je opravdu revoluční dokazuje i to, že rozdíl 110 000 korun v cenně, je rozdíl tří set bodů ve více jádrových testech, což by se s ohledem na cenu mohl brát jako zanedbatelný rozdíl.

Zdroj: CeskyMac.cz

Výsledek prvního testu byl nádherný, ale také mě zajímalo, jak si zařízení vede po delší době zátěže. Byl jsem u čtvrtého zátěžového testu, když jsem se rozhodl, že sekvenci ukončím, protože za celou dobu Mac mini na výkonu ani o trochu nepoklesl, a až do konce nabízel svůj maximální výkon.   

OpenCL a Metal – zapřáhnutí grafické karty

Dalším na řadě byla zkouška grafické, při které si Mac mini také nevede vůbec špatně. Při OpenCL testu tento prcek dosáhl skóre 19 818, a při zátěžovém testu Metal, jsme se dočkali o něco vyššího výsledku, 21 741 bodů. Grafická karta mne z mých zkušeností nikdy nezklamala, a při dvou monitorovém zapojení dokáže stále nabídnout překvapující výkon.

Teď se podíváme na poslední aspekt našeho výkonnostního testu. Jedná se o rychlost čtení a zapisování dat. Z průměru šesti testů se Mac mini pohybuje kolem 2400 MB/s zápisu a 2800 MB/s čtení. Tato čísla jsou oproti modelu Macu mini z roku 2018 velký skok v před. Mac mini 2018 s 256 GB SSD úložištěm dosahoval zapisovací rychlosti 1300 MB/s a čtecí rychlosti okolo 2000 MB/s. Skok o 1100 MB/s v případě zápisu je jedním z velkých plusů, které M1 Mac mini poskytuje.

Zdroj: CeskyMac.cz

Hlučnost – na stole o něm ani nevíte

Hlučnost je dalším z momentů, kdy jsem v rámci mého nového Macu mini nevěděl co říct. Jak Apple na své keynote uvedl, nový čip Apple M1 výborně nakládá s výkonem a má údajně menší výdej tepla. Tento fakt se mi stoprocentně potvrdil po přibližně týdnu používání Macu mini. I při té největší zátěži, kterou jsem dokázal vytvořit, se chladící větráček ani jednou nespustil, a i do teď (přibližně 10 dní používání) jsem neměl šanci si poslechnout, jak vlastně větráček zní.

Musím opravdu Apple pochválit, protože čipset M1 je opravdu povedené dílo, a jsem upřímně zvědavý, s čím Apple ještě přijde. Když vzpomenu na časy, jak jsem každý den používal svůj Intel MacBook Pro 2017, tak letošní novinka je oproti němu neuvěřitelně tichá.

Verdikt

Mac mini používám více než dva týdny a za tuto dobu, jsem zatím nenašel žádný zádrhel, který by mou zkušenost s tímto zařízením zkazil. Oproti předešlým generacím Macu mini, je tento model opravdu obrovský skok kupředu. Pokud uvažujete o pořízení nějakého stolního počítače, tak vám za cenu 21 990 korun mohu Mac mini s čipem M1 jen doporučit. Pokud byste Mac mini chtěli přirovnat k Windows konkurenci ve stejné cenové kategorii, bylo by to jako nosit sovy do Athén, protože dle mého názoru zatím na trhu žádnou nenajdete.

Musím přiznat, že Apple s čipsetem M1 vytvořil neuvěřitelné monstrum, které ustojí snad každou formu zátěže. Základní konfigurace, kterou jsem testoval, je k dostání za 21 990, což mi přijde jako více než slušná cena. 

Mac mini M1 (2020)

21 990 Kč
8.9

Design & zpracování

9.0/10

Výpočetní výkon

9.5/10

Konektivita

8.0/10

Cena

9.0/10

Plusy

  • Výpočetní výkon
  • Minimalistický design
  • Po většinu času bezhlučný
  • Cena

Mínusy

  • Slabší portová nabídka
  • Pouze jedna barevná varianta
  • Čtečka pam. karet by se hodila

Matyáš Himmer

Fanoušek Applu od roku 2011, rád fotím a programuji. Články píši ve svém volném čase, studuji informační technologie na SSPŠ.

Doporučené články

29 Komentáře

  1. Tiež som si kúpil základný model, ale ten môj v krabici nemal “adaptér” ale len kábel na pripojenie do elektrickej zástrčky. A biela stavová dióda na Mac Mini od roku 2018 pri hibernovaní nepulzuje, ale stále rovnomerne svieti ako pri zapnutom stroji. Mal autor “recenzie” nejaký špeciálny Mac Mini?

      1. Zaujíma ma celková kvalita DA prevodníku. Apple nikde nverejnil aký prevodník používa. Pokiaľ by som mal záujem počúvať hudbu vo formáte DSD alebo flac, či bude nutnosť použiť externý DA prevodník. Posledný 3,5 jack bol na iPad pro z roku 2017 a hrá to cez zosilňovač obstojne. Mini bude moje prvé mac zariadenie, tak som na to zvedavý. Zrovinka ho nemajú skladom, tak naň musím čakať.

  2. Nám ho v kombinaci 8GB RAM / 512 SSD teorie druhý den jako náhradu za model mate 2014 a jede jak dráha 🙂

  3. Zajímavý, že všichni mají kladné zkušenosti. Pod Rosettou všechno nejede jak má. Např. Firefox nejede tak jak má. Většinou nedokáže stáhnout a zobrazit žádnou stránku. Největší problém mají, že nefunguje připojení pomocí redukce HDMI -> DVI. Už je to i hlášený Applu. Funguje jenom HDMI -> VGA popřípadě HDMI -> HDMI. Fórum o problémech připojení najdete zde: https://forums.macrumors.com/threads/mac-mini-m1-hdmi-to-dvi-issue.2270297/ a https://discussions.apple.com/thread/252071059
    Rychlost jsem čekal, že bude lepší, protože všichni říkají, jak je to neskutečně rychlé ale není. Čekáte jednotky až desítky vteřin než se spustí aplikace – není to prostě jako na iPhone.
    Migrace ze starého počítače nikdy nedokázala proběhnout ani za nějakých 10 hodin a to jsem migroval asi 40GB. Migrace prošla úspěšně jenom z TimeMachine a ta byla za pár hodin hotová. Natahal tam veškeré aplikace a u některých požadoval opětovné stažení (přeškrtnuté ikony).

    1. mám redukci HDMI-USB C a bez problémů, co jsem viděl nějaké články tak doporučují https://www.displaylink.com/ přes který se dá snad připojit až 6 externích monitorů ..

      co se mne týká, tak jako částečný problém vidím že nefunguje virtualizace parallel desktop 16 a větší problém pak že některé pluginy pro FCPX jako coremelt nejsou aktuálně funkční .. oba výrobci se dušují že na tom makají, tak uvidíme .. ale jinak spokojenost

  4. Dobry den, nebyl pri testovani problem s odpojovanim bluetooth magic mouse ci magic keyboard? Diky moc za info.

    1. Dobrý den. Poprvé se mi tento problém vyskytl přibližně před necelým měsícem. Připojení klávesnice bylo z ničeho nic ztraceno. Před pár dny se mi to stalo znovu. Ztratilo se mi připojení Magic Trackpadu. Děje se mi to opravdu vzácně, ale i tak to může být nepříjemné. Doufejme, že to je chyba v OS a Apple ji příštím aktualizací vyřeší.

  5. Mám dilema jestli koupit Mini nebo Aira v základu. Jednou za dva měsíce a na dovolenou bych noťase využil, ale to si můžu vzít i iPad 10,2″. Cena nehraje roli, poněvadž, když k Minimu přikoupím klávesnici a myš, tak jsem pomalu na stejných penězích. Jinak Miniho i Air bych připojoval k 32″ monitoru.

    1. Dobrý den,
      osobně bych šel do MacBooku Air kvůli mobilitě a skutečnosti, že dostanete vše v jednom (počítač s dobrou klávesnicí a super monitorem). Na druhou stranu Mac mini je za opravdu lákavé peníze. Ve vašem případě bych proto zvážil, jak moc oceníte již zmíněnou mobilitu. Pokud nebude hrát významnější roli, šel bych do Macu mini, v opačném případě berte MacBook Air. 😉

  6. Zdravím, Mac používám převážně na tvorbu hudby. Logic Pro x ahlvme pracuji s více stopami a pluginy… . Zajímá mě, jestli M1 16gb 512 bude dobra varianta. Dá se s rovnávat s verzi i7 64 gb 512 gb? Dekuji

  7. Je to super mašina o to pokoj, ale problémy tam samozrejme sú a dalo sa to aj v prvej generácii čakať (a to píšem ako majiteľ nie teoretik. Mám 16Gb verziu)

    dúfam že aktualizácie nasledovné vyriešia:

    1. bluetooth je nestabilné. Hlásia to všetky fóra, u mňa sa to prejavuje pomerne častými krátkymi lagmi pri počúvaní na airpodsoch. Na pol sekundy vypadne zvuk a potom ide. Nemám bt klávesnicu tak neviem posúdiť či aj tam nie sú výpadky.

    2.Natívne aplikácie majú tendenciu vykreslovať sa znenazdajky celé do fialova, ostatné apky sú pri tom ok. Deje sa to pri maximalizácii okien a náhodne. (nie je to hardvérom ani káblom ani monitormi skúšal som rôzne kombinácie. Keby to bolo grafikou nevykreľuje nesprávne len niektoré okná) – našťastie to rieši vypnutie transparentnosti inak by šiel naspäť.
    a užívatelia hlásia fialové kocky čo sa im prechádzajú na sekundárnom monitore, toto som ja nezaznamenal

    4. Pozor nepodporuje zatiaľ všetky rozlíšenia širokouhlých monitorov apple sľubuje opravu.

    5. Dva krát hodil panic kernel v režime spánku a reštartol sa, podľa fór je to častá chyba M1.

    6. Do včerajšieho dňa kým nevyšiel update nefungoval správne remote na win (samozrejme nie je to chyba mini, ale kto to potrebuje je mu jedno kde je pes zakopaný keď to nejde)

    7. Mno rýchlosť tam je blesková, ale okamžité reakcie ako na mobile sa samozrejme nekonajú a ani to samozrejme napriek ARM nečakajte.

    8. Mno a rosetta všetko samozrejme nedáva. Našťastie sa to netýka vecí, ktoré potrebujem.

    Inak je to ale tiché funkčné malé stádo koní čo by utiahlo aj Mir keby neskončil v oceáne a som rád že ho mám, ale bolo by dobré byť trochu objektívnejší.

    1. Souhlasím, recenze je vyvedena v režimu nadsení, ale realita je jiná.
      Mám Mac Air M1 8GB RAM a 512GB SSD cca 4 měsíce a jede jako z praku, výdrž cca 8 hodin max. Na 12 hodin jsem se nedostal nikdy ani omylem…

      Nicméně některé aplikace “padají” a občas se zasekává a přemýšlí jako by nevěděl kde je a co má dělat.

      Jinak jsem moc spokojenej a koupil jsem si přesně to na co Air stačí. Ostatní nedostatky snad pořeší nový OS a jeho update.

      Petr

  8. Dobrý den,
    Rád bych se zeptal jak si vede výkonově nový Mac Mini v porovnání s iMac 21,5 2020 3,6Ghz Intel Core I3 gen. 8? Počítač chci využívat pro CAD výkresy a CFD simulace.
    Dále bych se rád zeptal, zda je aplikace Rosetta 2 placená, nebo se jedná o freeware.

    Děkuji za odpověď.

    1. Rosetta 2 je zdarma, a je součástí OS. Výkon M1 je daleko za hranicemi nějakého i3 CPU, takže vše zvládne s přehledem.

      1. I3 je nejpomalejsi z Intelu vyroba cca 2015, tak ze za bonus cenu dostat lowend….kazdej ma jine potreby. Ve vypoctech celych cisel databaze atd je vyrazne pomalejsi nez i3 stare 10 let.

  9. Dobrý den. Smím poprosit zkušenější o radu. Mám Mac mini tuším 2014. Takže celkem stařeček. A potřebuji zpracovávat fotografie a grafiku. Potřebopval bych, aby Mac mini utáhl Indesig s katalogem a Fotokrám, aby zvládal montáže. A jak to sleduji, tak se v nové nabídce Applu tolik neorientuji. Mac mini s Intelem stojí až moc velkej ranec, aby se mi to vyplatilo. Zatímco tento Mac mini s M1 stojí adekvátní cenu, která mi dává smysl. Asi nečekám, že vše poběží jak na nabušeným Mac pro. Děkuji.

    1. Dobrý den,

      pokud se rozhodnete pořídit Mac mini s čipsetem M1, rozhodně nešlápnete vedle. Výkonu pro zpracování grafiky a fotografií má více než dostatek. 😉

  10. Dobrý den
    chtěl bych se zeptat majitelů Mac mini M1 s pamětí 8/16 g pokud stříhají videa 4/6k na SW Davinci ressolve nebo Final CUT jak si přístroj vede?Děkuji,za odpověď a jsem s pozdravem M.Ondroušek

    1. Dobrý den,
      sice stříhám na M1 PRO (4K video, Final Cut), ale co mám postřehy z okolí, tak běžný edit 4K/6K v Davinci jede na Macu s M1 naprosto v pohodě. Pokud ovšem plánujete videa barvit, hojně používat denoise a další pokročilejší úpravy, osobně bych sáhl po stroji s M1 Pro či M1 Max. Získáte tím minimálně výkonnostní rezervu do budoucna, která se vždy hodí.

  11. Onen “neuvěřitelný výkon” je srovnatelný s intel i7, takže nic až tak převratného se nekoná. Tím nechci říct, že to je špatný HW, to rozhodně ne, ale po koupi jsem zklamaný. Můj o něco starší PC s ryzen 9 a 2x SSD m.2, který stál o pár tisíc míň a jede na něm Linux, je výkonově někde jinde.
    Věc druhá, i sebelepší HW maců kazí macos, který mě ani po půl roce nepřestává udivovat, jak humpolácký a nelogický systém to je. Developeři z apple se soustředí hlavně na to, aby systém vypadal cool, což možná i vypadá, ale postrádá mnoho základních funkcí. Instalace programů virtuálními disky ještě v roce 2023, kdy tohle píšu?? To jako ani ze srandy. Instalátor? ne? To do applu ještě nedošlo? Dock je stále k vzteku, když mám v Docku ikony aplikací, proč se ještě při otevření objeví další ikona dole?? A proč u některých aplikací ano a u jiných ne? Proč se aplikace při zavření x jen minimalizuje do Docku, stejně jako – (minimalizovat)?? Který koko tohle vymysel.. Proč se při skoro každé změně plochy ikony seskupí vpravo nahoře??? A co automatické zarovnání ikon do mřížky? Ne? Asi příliš náročný úkol pro apple. Další desítky podobných nedostatků se mi tu nechce vypisovat, ale kdybych mac nepotřeboval pro práci v xcode, který na win nejede vůbec a na linuxech omezeně, tak mac letí z domu.
    Poslední věc, ona údajná svižnost a plynulost macos je mýtus, jednak se mi co chvíli seká a to tak, že se zadrhává pohyb myši, a pak, linux a win šlape úplně stejně (ne-li líp) na solidním železe. Jejich problém je, že se cpou do těch nejlevnějších počítačů, kde by se macos dost možná ani nerozjel.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button