Recenze

Mac mini 2011 – recenze

V dnešní recenzi se podrobněji seznámíme s nejmenším z rodiny Maců, s Mac mini – Mid 2011. Jedná se o poslední verzi tohoto modelu, uvedenou v červnu 2011, která napravila reputaci svých starších předchůdců, označovaných za nevýkonné low-end počítače.

S poslední generací tohoto malého krasavce se vše změnilo a došlo k napravení starých křivd. Je nutno podotknout, že se stále nejedná o stroj k profesionálnímu využítí, jakým je například iMac či Mac Pro, ale i tak zvládá mnohem více než jeho předchůdci.

Námi recenzovaný mini byl zakoupen v lednu tohoto roku s již předinstalovaným Mac OS X Lion 10.7.0. Systém balení a jeho celkové zpracování je, jak je u jablečným produktů zvykem, na špičkové úrovni a umocňuje pocit opravdové jedinečnosti při získávání miniho z krabice. Po sejmutí tenoučké fólie, která halí sněhově bílou krabici do lesklého kabátku, otevřeme krabici vystrčením vnitřní části do boku. Uvnitř nás čeká samotný mini uložený do průhledné ochranné kapsy. Nutno podotknout, že balení není o nic větší než samotný mini, který v krabici sedí s přesností na milimetr. Součástí balení je též návod, záruční podmínky, dvojice tradičních samolepek, napájecí kabel a velmi příjemné překvapení v podobě adaptéru z HDMI na DVI. Musím přiznat, že jsem si tento krok velmi užil.

 

Pojďme však dále, dále k technickým specifikacím:

  • dvoujádrový procesor Intel Core i5 2,3 GHz s 3 MB sdílené mezipaměti L3 na čipu
  • operační pamět 2 GB DDR3 1333 MHz (rozšířeno na 4 GB – postup bude uveden níže)
  • pevný disk 500 GB (5400 ot./min)
  • procesor Intel HD Graphics 3000 s 288 MB paměti DDR3 SDRAM sdílené s hlavní pamětí
  • port Thunderbolt s podporou rozlišení až 2560 x 1600
  • port HDMI s podporou rozlišení až 1920 x 1200
  • 4 x USB verze 2.0
  • linkový vstup zvuku – minijack (digitální/analogový)
  • linkový/sluchátkový výstup zvuku – minijack (digitální/analogový)
  • vestavěný reproduktor
  • Wi-Fi 802.11n kompatibilní se specifikacemi IEEE 802.11a/b/g
  • bezdrátová technologie Bluetooth 4.0
  • Ethernet 10/100/1000BASE-T (konektor RJ-45)

 

V případě zakoupení modelu v uvedené konfiguraci dopopručuji provést upgrade operační paměti, alespoň na 4 GB. Pokud se rozhodnete zakoupit Maca v online Apple Store získáte možnost, sice za nemalý peníz, ale zato pohodlně, měnit jeho konfiguraci. Instalace 4 GB DDR3 (2 x 2 GB modul) vás bude stát cca 2.300,- navíc k základní ceně. Zručnější si pomohou sami tím, že za méně než poloviční cenu (oproti online Apple Store) zakoupí nové moduly u jiného prodejce. Ovšem pozor, je nutné zakoupit moduly, které jsou kompatibilní s Macem !!! Tuto informaci zjistíte u prodejce výpočetní techniky. V případě modelu Mac mini Mid 2011 jsou kompatibilní například tyto moduly. Další, ještě levnější možností, je zakoupení prakticky nových modulů na internetových aukcích od uživatelů, kteří sami upradovali 4 GB na 8 GB a pro původní moduly nemají využití. Samotný postup výměny je skutečně velmi jednoduchý. Otočíme miniho dnem vzhůru, pootočíme plastovým diskem, který následně sejmeme. Tím se nám umožní pohled do útrob samotného miniho. Dvojice paměťových modulů je velmi snadno přístupná, neboť se nachází hned navrchu. Sloty jsou jako u většiny notebooků situovány pod sebou. Paměťový modul ze slotu odstraníme roztažením kotvících planžetek po stranách a následným vyklopením vzhůru. Nové paměťové moduly instalujeme opačným postupem.

Apple Mac mini, MD387CZ/A lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


Mini je vyveden v dokonalém minimalistickém designu. Jeho luxusní tělo je vyrobeno z jednoho kusu eloxovaného hliníku. Nikde nenaleznete žádný rušivý prvek. Věskeré porty, včetně pohotovostního tlačítka,  jsou před pohledy uživatele skryty na zadní straně. Vpředu naleznete pouze infračervený snímač pro dálkové ovládání, které není součástí balení a miniLED stavovou diodu. Nejviditělnější změnou oproti předchozí generaci je absence optické mechaniky, což ještě více přispívá k jedinečnému vzhledu. Jableční inženýři sáhli k tomuto kroku, neboť věří, že budoucnost přenosu a uchování dat patří internetu a cloudovým uložištím. Ti, kteří chtějí používat optické disky musí sahnout do kapsy a pořídit externí USB mechaniku SuperDrive.

Nechme hardware hardwarem a pojďme se podívat kočičce na zoubek. V Mac mini Mid 2011 je nainstalována v pořadí již sedmá verze kočičího systému po názvem Mac OS X Lion. Instalační médium by jste u počítače bez optické mechaniky hledali velmi těžko, ale vězte, že Mac mini má tzv. Lion recovery partition přímo na disku, odkud je možno v případě potřeby provést re-instalaci systému. Během této operace bude vyžadováno Wi-Fi připojení k internetu, odkud mini stáhne potřebné soubory. Operační systém Lion obsahuje aplikace a funkce Mail, Adresář, iCal, Mac App Store, iTunes, Safari, Time Machine, FaceTime, Photo Booth, Mission Control, Launchpad, AirDrop, Obnovení, Automatické ukládání, Verze, Rychlý náhled, Spotlight, QuickTime, iLife (GarageBand, iPhoto a iMovie) a mnohé další.

Mac mini 2011 si hravě poradí s běžnou každodenní prací (internet, přehrávání HD videa, zpracování fotografií), ale i s amatérskou úpravou videa (střih, převod), s grafickými programy (Adobe Photoshop či Illustrator CS5) či s programováním. Za cenu kolem 14.000,- získáte výkon shodný se základním modelem řady MacBook Pro.
Graf ceny produktu Apple Mac mini, MD387CZ/A poskytuje server Heureka.cz

Marian Kadlec

grafik na volné noze, web designer - mariankadlec.cz, manžel, Martínkův tatínek, pošetilec posedlý minimalismem, pojitel bodů, skorobloger - blog.mariankadlec.cz, gastrosexuál, skorofrutarián, Apple user, think different

Doporučené články

11 Komentáře

  1. Je to tak. Když jsem uvažoval o koupi prvního MACa, rozmýšlel jsem se mezi MAC MINI a nejlevnějším MacBook Pro. Nakonec jsem se rozhodl pro MacBook Pro, protože jsem chtěl komplet přejít na MAC, ne jenom mít doma MAC, se kterým si budu hrát, ale který si nebudu moci vzít někam s sebou. Nicméně si myslím, že na MINIho ještě možná časem dojde 🙂

    1. Taky jsem přemýšlel nad mac mini, ale nakonec mě odradilo, že ještě k tomu budu muset kupovat monitor, takže půjdu do nějakého iOS zařízení, se kterým ještě nemám zkušenosti.

      1. Já už teda měl z dřívější práce (redakce, kde se na MAC MINI sázelo) zkušenost. A to byl ještě ten starší, méně výkonný, ale na to, jak malý to bylo a co to dokázalo. Fakt jsem čuměl. A tam to bylo napíchnutý přes redukci na normální monitor. Takže to bych v pohodě napíchnul na svůj, ale vadilo mi na tom, že to prostě není přenosné zařízení (teda, ono to je dobře přenositelné, ale nedá se na tom dělat, na rozdíl od toho MacBooku 🙂 )

        A já od roku 2003 desktop nemám, jedu jenom na notebooku. Tehdy to bylo nezbytné, neb jsem byl hodně v terénu. To již dnes nejsem, ale nevidím důvod pořizovat něco statického, když to stejné můžu mít (pravda, je to vykoupeno vyšší pořizovací cenou) to stejné v mobilním podání. Tím ale neříkám, že kdo vlastní iMac nebo Mac Mini, že je idiot. Každý máme jiné potřeby, jiné požadavky a podle toho volíme. Je to naprosto správně.

        1. Je to přesně jak říkáte Radku. Mac mini je vhodný pokud již vlastníte potřebné periferie z PC. Za velmi rozumnou cenu tak získáte pohled do jablečného světa.

          1. Mac Mini je dle mého názoru výtečný krok. Je to taková nenápadná štěnice, která se nenápadně vetře a časem vykopne původní desktop a udělá prostor pro MAC PRO 😀

  2. Trochu mi chybí detailnější pohled na RAM paměti. Samozřejmě detailů s parametry a výměnou tu máš hodně, ale pokud si tento upgrade skutečně dělal (nebo ho jen doporučuješ), bylo by dobré sdělit proč se vyplatí, jak moc to zrychlí OS X, případně další aspekty.
    Pak sice popisuješ jak Mini vypadá, ale přijde mi, že se zase jedná spíš o popis a dojem, co si většina lidí udělá z obrázku. Opět mi zde chybí (jelikož se jedná o recenzi) nějaký hlubší pohled – jak je na tom materiál na dotek, jak pevně drží, co plasty, jestli něco nevrže, jak dobře je vychytané umístění portů, co ti vadilo/líbilo se při používání apod.
    To samé u OS X Lion. Zde to může být stručnější, jelikož jde o operační systém a ne přímo o Mac Mini, ale zase – jestli si přecházel z Windows/Linux tak pár zajímavých bodů a nepříjemných věcí, to samé, jestli si přecházel ze staršího Macu s Tiger, nebo třeba Snow Leopardem. /// A pokud jsi přecházel ze staršího Miniho, tak by rozhodně neuškodil odstavec s tím, proč nový Mini, v čem je lepší, co ti dá navíc apod.
    Jinak tyto informace mi sem do odpovědi nedoplňuj, odpověď na ně převážně znám, jen ti dávám svůj feedback, aby příště mohla být recenze lepší, nebo si mohl tuto třeba doupravit 🙂

    1. Děkujeme za Váš názor, který je pro nás velmi důležitý, ostatně jako každý jiný. Píšeme pro Vás a ne sami pro sebe, každý podnět bude brán v potaz.

  3. Vážení, zdravím Vás. Rád bych se připojil k Vaší diskusi. Měl jsem totiž možnost před měsícem mít doma toho Mac mini. Vzal jsem si ho na víkend domu od firmy pro kterou pracuji a můj úkol byl ho poprvé nastartovat a nastavit vše potřebné pro jeho další využití. Úkolu jsem velmi rád ujal. Doma vlastním iMac, takže jsem se vlastně rád pomazlil s dalším produktem nebo výrobkem od Applu. Myslím si že je zbytečné řešit jestli je lepší Mac Pro nebo Mac mini. Není to snad jasné? Každý výrobek má přeci své využití a tím i svého konečného spotřebitele nebo kupce. Já vím že bych si třeba tohoto Mac mini nekoupil, proč? Protože mám iMaca a chystám se na Mac Pro nebo Air jako přenosné a služebně pracovní zařízení. Zkrátka každý z nás máme pro jednotlivé výrobky své využití. Apple nám v tomhle přeci nabízí různé řady svých výrobků. Miniho jsem startoval pro firmu kde bude umístěn v novém školícím středisku pro pracovníky. Bude spojen s velkým monitorem nebo plátnem na prezentace nebo školící materiály a tím usuzuji že například u nás bude mít skvělé využití. Je malý, krásný a perfektně se bude hodit do kouta na stolek jako ozdoba. Co vše zvládne nebo ne, nemohu posoudit. Je to zkrátka i varianta pro uživatele kteří chtějí Mac OS X a za málo peněz, a k tomu využít svůj monitor atd. Což už uvedl i Marian, autor článku. Mimo jiné, díky Vám Mariane za tento článek a za Vaší práci s ním. Myslím že je dost obsáhlý a hlavně vystihuje Váš pohled na daný výrobek. A v neposlední řadě snad, přeci umíme všichni googlovat ne? 🙂 Není to žádný návod k obsluze pane HYNECHECKu. Trochu jsem se totiž zarazil u Vaší lehké kritiky.. Obrázek je totiž obrázek a dojem z něj si možná udělá jen někdo. To máte pravdu. Já kdybych ho chtěl vidět na vlastní oči, tak zajdu jednoduše do autorizované prodejny a tam se s ním v ruce pomazlím.. Je něco jednoduššího? Ale jak působí materiál na dotek, včetně držení, plastů a vrzání…. No nevím. Řekl bych že asi nevlastníte moc výrobků od Apple, nebo žádný. Neptal by jste se. Vážně. Mimochodem, není to vlastně jenom věc? Je.. a krásná. A rozhodně nevrže! 🙂 Měl jsem možnost ho jen vyndat z krabice a po nastavení ho zase uložit. Totéž se stane na jeho novém místě. A rozhodně se těším jestli přijde někdo z mých kolegů v zaměstnání a zeptá se mě jestli ta pěkná krabička v rohu na stolku se dobře drží a jestli nevržou plasty.. Pěkný den Vám Všem..

    1. Já také žádný návod k obsluze nepožadoval, ale když chce autor psát recenzi, tak by měl ty důležité body pro nové majitele alespoň trochu z vlastním zkušeností zahrnout 🙂 Jinak máš pravdu, když už si ho někdo chce koupit, tak si ho zajde do prodejny osahat, ale teď se zamysli – přijdeš do prodejny a nezjistíš, že po týdnu používání se odře barva plastu, když se chtějí dát dva USB flash disky, tak pokud jsou tlustší, nepůjdou tam vložit a podobné detaily ze zkušeností – právě aby to byla recenze, kterou někdo na internetu hledá. (Jinak ty věci neber jako problém Miniho – to jsem uvedl jen jako příklad).
      Co se týče produktů Apple, tak jsem se lehce pousmál a nechápu, jak můžeš soudit jen z mého příspěvku 🙂 O počítače Mac, zařízení iOS a celkově Apple se zajímám už několik let a také jsem psal a píši pro nějaké Apple weby. (Na ČeskýMac,cz už bohužel není čas:) )
      A pokud byste si přečetl příspěvek pořádně, psal jsem tam, že odpovědi znám a že dávám svůj feedback (i když kritický) = jen jsem chtěl pomoci.
      S pozdravem, Hynek.

      1. Ja bych chtel podekovat Vlastimilovi, ze se za nas bije. Je moc hezky videt, ze i za tak kratkou dobu mame sve loajalni ctenare. Ale na druhou stranu se take musim zastat Hynechecka. 🙂 On mi napsal na twitteru, prave to, ze to neni moc jako recenze a ja mu poradil, aby to napsal i sem at to tedy autor clanku vidi sam. Body na ktere poukazal maji urcite neco do sebe a my si z nich vezmeme pro priste ponauceni. Nehrajeme si na polobohy a kazdy podnetny navrh je pro nas prinosem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button