Novinky

Má snad Apple smlouvu s ďáblem? Podle první testů je čip M3 Max extrémně výkonná bestie

Čipsety z rodiny Apple Silicon patří mezi extrémně komplexní formy polovodičových součástek, jejichž vývoj a následná výroba vyžaduje ty nejlepší dostupné technologie. Nedávno uvedená generace čipů M3 tento fakt pouze stvrzuje. Výroba „em-trojek“ je postavena na 3nm procesu, což aktuálně představuje to nejlepší, čeho lze se současnými možnostmi vůbec dosáhnout.

Výkon čipu M3 Max

Logicky se tak nabízí otázka, o kolik jsou čipy M3 reálně výkonnější než předchozí M2 generace. S celkem jasnou odpovědí přichází databáze populárního benchmarku Geekbench 6, kde se objevily první výsledky čipu M3 Max.

Čip M3 Max v 16“ MacBooku Pro prozatím dosáhl nejvyššího skóre ve vícejádrovém testu 21 084 bodů. To v zásadě znamená, že M3 Max je přibližně stejně výkonný jako čip M2 Ultra, který ve stejné disciplíně získal 21 182 bodů v Macu Pro a 21 316 bodů v Macu Studio.

Ze zveřejněných testů lze zároveň vyčíst, že M3 Max je zhruba o 45 % rychlejší než čip M2 Max v předchozí generaci 16“ MacBooku Pro. To zároveň potvrzuje oficiální tvrzení Applu, že M3 Max je až o 50 procent výkonnější než předchozí generace.

MacBook Pro
Foto: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

Apple získal recept na nejlepší počítače

Základní varianta čipu M3 Max spoléhá na 14jádrový procesor a 30jádrovou grafiku, kterým sekunduje 36 GB operační paměti. Výše zmíněné výsledky však pochází od výkonnější verze, která disponuje 16jádrovým procesorem, 40jádrovým GPU a 48 GB RAM paměti. To samo o sobě působí jako snové náčiní, se kterým si vystačí většina profesionálních uživatelů.

Když to ovšem spojíme s hardwarem v podobě 14“ MacBooku Pro, tak z toho vyplývá ještě jedna celkem zásadní věc. Za necelých 111 tisíc korun získáte naprosto ultimativní pracovní stanici s naprosto brutálním výkonem. Za pomyslnou třešničku pak lze považovat výdrž, která se počítá na desítky hodin. Když to následně porovnáte s konkurencí, tak zjistíte, že podobný notebook stojí o desítky tisíc více a přitom má horší displej či podstatně kratší výdrž. Tím chci říct, že Apple začal v poslední době vyrábět počítače, které nemají konkurenci, respektive mají takové parametry, kterým se ostatní výrobci nedokážou ani zdaleka přiblížit.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button