Články

Jezdíte rádi na kole? Face ID v iPhonu X vás pravděpodobně přivede k šílenství

Když Apple vyrukoval s iPhonem X (recenze), řada uživatelů včetně mě byla vůči Face ID skeptická. Praxe ovšem ukázala, že inženýři odvedli obrovský kus práce. Pokud si člověk uvědomí, jaké množství technologií se ukrývá na tak malém prostoru, musí jednoduše žasnout. Na druhou stranu je vhodné dodat, že přes veškeré snažení nejde o dokonalé řešení. Na občasná zaškobrtnutí jsem si sice zvykl, ovšem jedna věc mě na Face ID vyloženě přivádí k šílenství. Je obecně známo, že projektor promítající tisíce neviditelných teček na váš obličej si příliš nerozumí s protisvětlem. V těchto momentech stačí iPhone natočit trochu jinak, a je vyřešeno.

Můj problém však spočívá v něčem docela jiném. S nástupem jarního počasí se probudila má vášeň pro horská kola a trailové řádění. Jakmile se teploty vyšplhaly na snesitelnou úroveň, okamžitě jsem vystřelil prozkoumat stav mého oblíbeného trailu, na kterém vždy zjišťuji, kam se během zimy propadla moje fyzička. Při jízdě malebnou krajinou šumavského podhůří by byl hřích nezastavit a udělat alespoň pár fotek. A právě zde se dostáváme k meritu věci. Odemknout iPhone X s nasazenou helmou a slunečními brýlemi se ukázalo jako zhola nemožné. Apple sice uvádí, že Face ID by vás mělo poznat i po dvoudenní afterparty, ale na cyklisty zřejmě zapomněl. Z desítek pokusů se mi iPhone nepodařilo odemknout ani jednou. Jediným řešením je sundat brýle, pak se Face ID chytne.

Tohle je setup, u něhož si Face ID neví rady a mě tím přivádí k šílenství. Možná to je blbou helmou, brýlemi…, nebo snad hlavou? 🙂

Maličkost co dokáže pěkně naštvat

Možná si nyní říkáte, že řeším naprostou malichernost, když stačí tak málo. Opak je ovšem pravdou. Když desítky minut dupete do prudkého kopce odkud chcete pořídit snímek, nasdílet přátelům a rychle pokračovat dolů, každé byť nepatrné zdržení je pro bikera skličující. Navíc s tepovou frekvencí kolibříka a vyplaveným adrenalinem vás ani nenapadne, že pokaždé musíte sundat brýle.

Ve své podstatě nejde o nic zásadního, kvůli čemu bych iPhone X vyměnil za model s Touch ID. Předmětem článku není ani poukazování na nedokonalost či srážení technologie pro rozpoznávání obličeje. Jde o pouhý postřeh z běžného života, na který jsem narazil až po půlročním používání iPhonu X. Zároveň jsem ovšem nečekal, jak dokáže taková maličkost srazit uživatelský zážitek.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

7 Komentáře

  1. Ono se to ale dokáže učit. Můj problém byl opačný, nosím brýle a telefon mě ráno v posteli bez brýlí nechtěl poznat. Po čase je to čím dál lepší.

    1. Hezký den,
      problém v brýlích nebude. Používám stejné v autě, kde Face ID nemá problém. Problém bude spíš v “konfiguraci” konkrétní helmy, brýlí a zřejmě nepříliš kompatibilního obličeje. 😀

    1. Přesně to mně taky napadlo – vždycky se dá odemknout klasicky kódem… No to je teda zjištění – když si dám masku, tak mně iPhone nepozná… 😀

      1. No a cim vickrat natukam ten kod, tak tim vice telefon vezme mou podobu za odemykaci. Takze kdyz budu odemykat v masce Milose Zemana, tak pak me FaceID zacne poznavat i v te masce.

  2. Tohle mi přijde jako úchylej požadavek. Tuhle funkci nemam a nechci ale chápu to tak, že telefon nemá poznat nikoho jinýho než mě a neodemknout se. Jak tu někdo psal, přece nemůžu chtít aby se odemykal mym xiftem v masce kohokoliv, přece je pod ní muj xift, ne ?
    Asi jako stežovat si, že čtečka otisků prstů nepřečte otisk z rozleptanýho prstu.
    A navíc lidi v cyklooblečení jsou hnusný, dobře, že se musej fotit kapku civilizovaně 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button