Novinky

Ještě do Vánoc bychom se měli dočkat prvních bezdrátových nabíječek s Qi2 standardem

Podle nejnovějšího oznámení konsorcia Wireless Power Consortium (WPC) budou první bezdrátové nabíječky, které podporují nový standard nabíjení Qi2, uvedeny na trhu ještě v předvánočním období.

Standard Qi2 byl oznámen začátkem letošního roku a jde o další generací nabíjecí technologie Qi, která zahrnuje magnetické prvky (Magnetic Power Profile). Zařízení s Qi2 budou fungovat podobně jako to známe z MagSafe doplňků. To znamená, že nabíječky budou doplněny o systém magnetů, které pomohou s vyrovnáním indukčních cívek pro rychlejší nabíjení.

Letos uvedené iPhony 15 jsou prvním smartphony od Applu, které oficiální podporují Qi2 standard. Podle WPC se aktuálně testuje více než 100 zařízení s Qi2, a to včetně nabíječek od společností jako je Belkin, Mohphie, Anker a Aircharge.

Takzvaný Magnetic Power Profile byl navržen na základě technologie MagSafe od Applu, který je dál kombinován s novým standardem rozšířeného napájení (EPP), které pak ve finále tvoří to, co je obecně považováno za Qi2.

Smyslem Qi2 je zajistit dokonalé sladění smartphonů a dalších produktů s nabíječkami. Od toho se následně odvíjí vyšší energetická účinnost a rychlejší nabíjení. Nový standard má zároveň umožnit vývoj nového příslušenství, které doposud nebylo možné bezdrátově nabíjet pomocí stávajícího řešení.

Již ohlášené nabíječky s Qi2 slibují nabíjení s výkonem až 15 W, nicméně pořád není jasné, zda to budou podporovat také iPhony 15. Na oficiálním webu Applu se sice uvádí, že nejnovější iPhony podporují Qi2, ovšem s výkonem nabíjení „až do 7,5 W“, což využívá pouze poloviční potenciál nového standardu. Je tedy možné, že 15W bezdrátové nabíjení bude možné pouze při použití certifikovaných MagSafe nabíječek.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button