Novinky

Japonští vědci vyvinuli robotický ocas. Člověk s ním získá lepší rovnováhu a schopnosti jako opice

Žijeme v úžasné době, kdy realita často předhání lidskou představivost. Po světě se prohání autonomně řízené automobily, drony, v kapse nosíme výkonné počítače a reklamu nám servíruje umělá inteligence. To je ovšem pouze hrstka toho, čeho lze díky technologiím dneška dosáhnout.

Najdou se ovšem projekty, o kterých by vás ani nenapadlo přemýšlet. Příkladem je tým vědců z japonské univerzity v Keiu, kteří se rozhodli vrátit lidem ocas. Nejde přitom o žádnou samoúčelnou uchylárnu, jak by se mohlo zdát.

Zařízení se jmenuje Arque a jde o robotický ocas, jenž má rozšířit přirozené schopnosti lidského těla. Jeho tvůrci se inspirovali u opic, které umí přeskakovat ze stromu na strom a přitom používají ocas jako vyvažující kormidlo.

Základ robotického ocasu tvoří modulární konstrukce z plastových obratlů. Tato koncepce umožňuje přidávat nebo odstraňovat jednotlivé segmenty, díky čemuž lze dosáhnout ideální délky pro každého uživatele.

Pohyby ocasu má na svědomí kvarteto umělých svalů, které se dle aktuální potřeby stahují či roztahují. Jako pohon je použit vzduchový kompresor, který do svalů vhání stlačený vzduch. V budoucnu se ovšem počítá s jinými zdroji napájení, které budou mnohem subtilnější a nabídnou vyšší míru efektivity.

Dobře, teď už ale k tomu hlavnímu. Smyslem robotického ocasu je zlepšit rovnováhu člověka. V praxi může Arque usnadnit přenášení těžkých břemen a obecně dovolit širší škálu pohybů. Pro lepší ilustraci doporučujeme shlédnout přiložené video. S dalším využitím se počítá v herním průmyslu, respektive ve virtuální realitě, kde může robotický ocas fungovat jako efektivní nástroj pro získání zpětné vazby při brouzdání virtuálním prostorem.

Robotický ocas Arque se aktuálně nachází ve fázi vývoje a ještě nějaký čas bude potřebovat, než ho půjde proměnit v komerční produkt. Přesto jde o velmi zajímavý kousek, který ukazuje schopnosti robotiky, která si bere inspiraci v přírodě.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button