Novinky

Jak je to ve skutečnosti s modrým světlem před spánkem? Vědci zkoumali, jestli Night Shift skutečně pomáhá

Někdy s masivnějším nástupem LED žárovek se začalo více mluvit o vlivu modrého světa na lidský organismus. Některá svítidla totiž vyzařují světelné spektrum, které obsahuje právě i modrou barvu. Takové světelné zdroje mívají typicky velmi studený odstín. Problém je však v tom, že modré světlo údajně zabraňuje tvorbě melatoninu a proto podobná svítidla brání organismu v kvalitním spánku. Kompletní barevné spektrum včetně modrého světla typicky vyzařují kromě slunce i obrazovky elektronických zařízení. Proto už před několika lety přišli prakticky všichni výrobci počítačů, mobilů nebo třeba tabletů s funkcemi, které měly studené záření eliminovat. Zírání do telefonu před spaním tak mělo být zdravější. U Applu se tato funkce jmenuje Night Shift.

iPhone 12 Pro Max recenze
Zdroj: CeskyMac.cz (autor fotografie: Richard Streit)

Tolik teorie. Závěry vědců ale tak jednoznačné nejsou. Například studie britské univerzity v roce 2019 přišla se závěrem, že Night Shift je v podstatě k ničemu. Nyní vědci z Brigham Young University v USA vyrukovali s obdobným závěrem. Vraťme se nejprve k první studii z roku 2019. Univerzita v Manchesteru tehdy tvrdila, že Night Shift spánek nejen, že nezlepšuje, ale dokonce možná i zhoršuje. Pro lidské tělo je totiž spíše než barva světla důležitá intenzita záření. Když tedy obrazovku ztlumíme, je modré světlo pro relaxaci před spánkem přínosnější než rozsvícené žluté světlo. Experimenty byly prováděny na myších. Autoři práce ale předpokládali, že obdobně se chová i lidské tělo.

Apple nejspíše předežene HP v prodeji stolních počítačů, stane se tak poprvé v historii

Američané už funkci Night Shift zkoumali na lidech. Jejich výsledky tak mohou být věrohodnější. Dobrovolníky rozdělili do tří skupin. Jedna před spaním hleděla do smartphonu se zapnutou eliminací modrého světa. Druhá funkci nepoužívala a třetí se do chytrého telefonu nedívala vůbec. A výsledek? V testovací skupině nebyly v oblasti kvality spánku zaznamenány žádné významné rozdíly. Pokusu se přitom zúčastnilo 167 lidí. Šlo tedy o poměrně velký vzorek. Experiment tedy ukázal, že vliv světelného záření na stimulaci lidského organismu před spánkem, kdy bychom se měli co nejvíce zklidnit, se možná přeceňuje.

Zdroj
9to5mac

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

2 Komentáře

  1. Ne vliv modreho svetla pred spankem se neprecenuje. Co dela Nightshift je, ze o neco malo zredukuje modre svetlo, ale ne na 100%. Takze nejlepsi je pred spankem mit cervene bryle, ktere nepropousti modrou a zelenou slozku, nebo mit uplne rudou obrazovku bez modre a zelene slozky. Coz iPhone umoznuje, ale s Nightshiftem to nema nic spolecnyho. Pak by studie davala smysl.

    1. ty noční režimi jsou havně dobré na to, že večer šetří oči a nevypalují tak moc .. akorát teda pokud někdo v noci rád dělá fotky a videa tak to je prostě smůla 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button