Novinky

Apple vysvětluje, jak funguje funkce “Find My”, která pomůže najít odcizené či ztracené zařízení

Apple na své úvodní konferenci k WWDC představil nejen nové operační systémy, ale nových vylepšení se dočkaly i některé aktuální aplikace. Tentokrát se vývojáři rozhodli představit aplikaci ‘Find My’, která může přijít vhod, pokud ztratíte některé ze svých jablečných zařízení.

První změnou je sloučení aplikací ‘Find My iPhone’ a ‘Find My Friends’ do jedné, což je určitě dobrý tah a roztroušenost tak končí. S touto novinkou jde ruku v ruce nejdůležitější inovace, která naše jablečné kousky v případě ztráty promění na pomyslné majáky a pomocí Bluetooth pak snadno najdeme jejich “zář”. Je nutné dodat, že celá záležitost funguje bez nutnosti toho, aby ztracené zařízení bylo připojeno k internetu.


„Zařízení je nově možné vyhledat pomocí jiného produktu, který bude poblíž. Když ho označíte jako ztracené a v blízkosti bude jiné zařízení od Applu, bude moct detekovat Bluetooth signál vašeho přístroje a oznámit vám jeho polohu. Tento proces je zcela anonymní, komunikace probíhá za pomoci end-to-end šifrování,“ popisuje Apple.

Ztracené zařízení pomůžou najít ostatní uživatelé

Z tohoto výňatku je zřejmé, že k nalezení zařízení zde dopomáhají ostatní produkty Applu. Jablečná společnost poskytla detailnější informace o tom, jak celý proces funguje a zajišťuje anonymitu i přesto, že vaše zařízení vysílá do okolí Bluetooth signál, který je přijímán zařízením někoho dalšího.

Pro fungování tohoto řešení je třeba, aby uživatel vlastnil alespoň dva jablečné produkty. Každé zařízení pak generuje měnící se klíče, které jsou v okolí jiných Apple produktů používány k šifrování a nahrávání geografické polohy. Tato informace se následně v zašifrované podobě, pomocí metody peer-to-peer, přes jiné zařízení dostane až do místa, kde už bude dostupná i vám.

Apple používá promyšlený systém šifrování

V praxi to bude znamenat, že pokud budete chtít najít třeba svůj ztracený MacBook, můžete to udělat pomocí jiného jablečného produktu, řekněme iPadu. Obě zařízení vlastní stejný privátní klíč a k tomu i stejnou historii generovaných veřejných klíčů. Pokud začnete ztracený MacBook vyhledávat, iPad odešle Applu podobu veřejného klíče a ten bude následně mezi miliony dalšími hledat právě tyto dvě zmíněné shody – stejný privátní klíč a společnou historii veřejného klíče.

Jak je vidět, Applu na bezpečnosti doopravdy záleží. Nový způsob vyhledávání ztraceného zařízení se zdá být velmi sofistikovaný a z celého jablečného ekosystému těží co jen to jde.

Zdroj
9to5mac

Dominik Lipavský

Rád čtu a občas také píšu o všem, co souvisí s firmou Apple, technologiemi a mobilní elektronikou. Volný čas nejraději věnuji sportu a své drahé polovičce.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button