Novinky

Jak dlouho musí Češi a obyvatelé dalších zemí pracovat, aby si mohli koupit iPhone Xs?

Pokud jste minulý čtvrtek nebyli zrovna na cestě k Marsu, nebo se stejně jako já toulali po ostrovech v Indonésii bez připojení k internetu, jistě vám neuniklo představení nových iPhonů. Jednou z mnoha diskutovaných témat se okamžitě stala cena modelu iPhone Xs Max, který je nejdražším smartphonem v historii Applu.

Tento fakt dovedl analytiky webu Picodi k zajímavé myšlence. Rozhodli se totiž zjistit, jak dlouho musí Češi a obyvatelé dalších zemí pracovat, aby si mohli pořídit iPhone Xs. Analýza brala v potaz oficiální ceny v jednotlivých zemích pro model iPhone Xs s kapacitou 64 GB a oficiální statistické údaje týkajících se průměrné mzdy.

Kdo si na iPhone Xs vydělá nejrychleji?

Pro Apple je stále nejdůležitějším trhem USA. Proto někteří předpokládali, že právě tam bude nejlepší poměr ceny nového iPhonu a průměrné mzdy. Nakonec se ovšem ukázalo, že nejrychleji si na žhavou novinku vydělají lidé z vyspělých států Evropy a Spojených arabských emirátů.

Nejlépe jsou na tom obyvatelé Švýcarska, kterým stačí na iPhone Xs pracovat pouze 5,1 dne. O zhruba dva dny déle pak musejí v práci zůstat občané Lucemburska a Norska. Na opačném konci žebříčku se umístili občané Filipín, kteří na nový iPhone Xs musí pracovat více než 156 dní. O něco lépe na tom jsou Pákistánci, kteří musí do práce chodit 88 dní.

Recenze iOS 12: ve jménu rychlosti a stability

Apple si u nás účtuje za základní variantu iPhonu Xs 29 990 Kč. Když to spojíme s informací o průměrné hrubé mzdě v ČR, která podle českého statistického úřadu činí 31 851 Kč, tak snadno dojdeme ke kýženému výsledku. Průměrný Čech musí pracovat 26,2 dne, aby si mohl koupit nový iPhone Xs. Samozřejmě za předpokladu, že nemá žádné další výdaje a vydělané peníze investuje do iPhonu.

Recenze iOS 12: ve jménu rychlosti a stability

Metodika zobrazených údajů na grafu vychází z oficiálních cen iPhone Xs 64 GB ve 42 zemích a veřejně dostupných informací o průměrných mzdách v uvedených zemích za rok 2017 nebo za poslední dostupné období.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button