Novinky

Na Islandu vznikla první elektrárna se zápornými emisemi. Zázraky ale zatím nečekejte

Snižování emisí je v dnešní době obrovské téma. Každý z nás jistě tuší, že používání fosilních paliv není zrovna ideální. Zatím však ale neexistuje výhodnější a lepší alternativa, která by se dala použít v tak širokém rozsahu jako právě ropa, zemní plyn nebo uhlí. Nebo snad ano?

Novou nadějí by mohla být malá geotermální elektrárna se zápornými emisemi oxidu uhličitého. Ta se nachází na Islandu ve vulkanické oblasti Hengill a funguje na principu zachycování oxidu uhličitého ze vzduchu, následném mísení s vodou až po konečné vstříknutí do bazaltových sedimentů uložených 700 metrů pod zemským povrchem. Elektrárna tak odstraňuje více škodlivin, než sama vypouští. Švýcarská startupová společnost Climeworks, jež nový typ elektrárny vlastní, začala s testovacím provozem už minulý týden.

Solární energie se těší obrovské oblibě. Kdy ale nadobro odzvoní fosilnímu palivu?

A vše vypadá velice slibně. Na duhou stranu, zatím jde pouze o prototyp, který dokáže eliminovat 50 tun oxidu uhličitého, což odpovídá průměrné produkci jedné americké domácnosti. Pro představu, během jednoho roku se na celém světě vypustí do atmosféry bezmála 40 bilionů tun oxidu uhličitého. Každé snažení se ale počítá a kdoví, třeba zrovna tato metoda pomůže naší planetě od skleníkových plynů.

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button