Články

iPhone, Apple Watch a MacBook: 5 detailů, které mi zpříjemňují každodenní používání

Není žádným tajemstvím, že Apple vždy kladl velký důraz na detaily. A to nejen po stránce designování vlastního hardwaru, ale také při vytváření operačních systémů. Mac, iPhone, Apple Watch, respektive Mac OS, iOS a Watch OS jsou víceméně dospělými zařízeními a systémy, že pokud je objektivně srovnáme s konkurencí, ve své podstatě se příliš neliší. A právě z těchto důvodů je v dnešním technologickém světě, vlastně nejen tam, kladen obrovský důraz na detail – zkrátka něco, co vás od konkurence odliší, nejlépe v tom dobrém slova smyslu. A protože nechci omílat všeobecně zažité fráze stále dokola, pojďme si ukázat pět malinkatých příkladů, které jablečný svět od konkurence alespoň trochu odlišují.

Svítilna v Apple Watch – když světlo z měsíčního svitu nestačí

Jako každý rok přišel i loni Apple s novým systémem WatchOS 4, který kromě hlavních novinek, které byly patrné hned na první pohled, přinesl i jednu, která zůstala takřka bez povšimnutí. A není divu. Možnost rozzářit displej na plných 1000 nitů (v případě AW 2, 3) nikoho zvlášť neohromí, proč taky. Apple však touto možností šalamounsky obohatil Apple Watch o něco, co jim doposud chybělo – světlo. Maximální jas z displeje může hravě zastoupit lecjakou mini svítilnu, díky které byste se snažili najít třeba klíče od domu. Osobně tento prvek nejvíce používám, když jdu spát a už nechci oči, ani okolí obtěžovat přílišným světlem. Je to drobnost, ale upřímně, jakou podobnou svítilnu jste kdy měli pořád při ruce nebo vlastně „na ruce“?

Aplikace Najít přátele – špehuji, špehujeme, špehujete

Find My Friends neboli Najít přátele. Možná, že tahle aplikace zavání tak trochu špehováním (ostatně s touhle možností musejí oba aktéři při povolení sdílení polohy tak nějak počítat), ale je neocenitelná hlavně v případech, když hledáte společensky unaveného kamaráda, který z podstaty věci už nereaguje na zprávy ani na volání. A k tomu všemu jste na největším festivalu v České Republice. Z dosavadních zkušeností už víte, že bude zalezlý někde v chládku s vychlazenou dvanáctkou v ruce, jen nevíte, který z těch 15 stánků navštívit jako první.

S aplikací Najít přátele stačí kouknout na mapu a rázem tušíte, jakým směrem se vydat. Využití aplikace Najít přátele může být samozřejmě smysluplnější. Například když nemůžete doprovodit dítě do školy a chcete mít jistotu, že se mu po cestě nic nestalo. Jistě, dítko by vám po příchodu do školy mohlo napsat SMS nebo zavolat, ale spoléhejte se na fakt, že na vás bude myslet i v záplavě svých vrstevníků.

3D Touch – zkratky všude, kam se podíváš

Ačkoli byla funkce 3D Touch představena již v září roku 2015 s příchodem iPhonu 6S, do povědomí běžných uživatelů so dostává relativně pomalu. Přitom právě 3D Touch obohacuje systém iOS o zcela nové způsoby ovládání a dnes můžeme konstatovat, že se dá využívat takřka na každém rohu tohoto mobilního systému. Pokud jde o mne, 3D Touch používám především v souvislosti s dodatečným rozbalováním příchozích notifikací a následně k jejich rychlým odpovědím. 3D Touch nabídku rovněž pravidelně pužívám u ikonky nastavení pro rychlý přechod k zobrazení využití baterie nebo Wi-Fi sítí. V neposlední řadě nesmím opomenout ani možnost výběru intenzity jasu svítilny nebo rychlé zvolení času odpočítávání, které se pomocí funkce 3D Touch ovládá opravdu výborně.

Provázanost à la Apple ekosystém 

V době, kdy provázanost a ekosystém Applu vyzdvihuje snad každý recenzent to bude znít jako klišé, ale propojení jednotlivých produktů zde opravdu funguje. Nechci tvrdit, že vždy pracuje na plných sto procent, protože ano, jsou situace, kdy se té, či oné službě zkrátka nechce aktualizovat obsah, ale takových případů bychom v horizontu jednoho roku napočítali poskromnu. Celkově tedy převládá pocit spolehlivosti. Osobně nejčastěji používám provázanost poznámek. Na počítači si poznačím vše důležité – poznámky obvykle souvisejí s pracovním nasazením, a v terénu stačí jen z kapsy vytáhnout iPhone a v případě potřeby si dopsat zbylé informace. Poslední dobou hojně využívám také Handoff. Nejčastěji v situaci, kdy si cestou z tramvaje vytipuji článek o kterém bych chtěl psát a po příchodu domů jen otevřu MacBook a stránka se automaticky objeví v docku. Můžu tak okamžitě a bez zbytečných prodlev a dalšího rozptylování, začít psát.

AirPods – bezdrátová sluchátka jinak

Bezdrátová sluchátka tady byla již o velkou řádku let dříve, než Apple vůbec pomyslel na AirPods. Přesto však kalifornská společnost dokázala uchopit problematiku bezdrátových sluchátek natolik odlišně, že o nich na chvíli uvažoval asi každý z nás (tedy kromě zapřisáhlých hudebníků, ti dál zůstanou věrni svým kabelovým verzím). Běžnému uživateli však AirPods v kombinaci s jakýmkoliv jablečným zařízením umožňují vychutnat si prostou svobodu bez drátů, nic víc, nic míň. Abyste mě pochopili. O vychutnání pocitu bez drátů tady šlo vždycky. Vždycky ale bylo zapotřebí relativně složitého párování, případného resetování a znovu složitého párování. Pocit komfortu šel u takových sluchátek trochu stranou, protože si říkáte: „sakra, není lepší zastrčit normální sluchátka do konektoru a vyběhnout?“. AirPods se tyhle připojovací útrapy podařilo zmírnit na doposud nezbytné minimum.

Důvod, proč jsem v dnešním článku začal od té nejjednodušší „vychytávky“ po tak složité komponenty, jako jsou bezdrátová sluchátka, je jednoduchý. Od těch nejminimalističtějších detailů, které někdy ani nevnímáme se totiž vytváří jeden obrovský celek. Jednoduchý princip, který ale do světa technologií zatím moc společností nepřineslo.

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button