Recenze

Recenze iPhone 11 Pro: přivítejte největšího pracanta a nočního krále

Když Apple 10. září představoval nejnovější iPhone 11 Pro, předpokládalo se, že nepůjde o nikterak převratná nebo revoluční zařízení. Přeci jen, chytré telefony jsou už několik let prakticky hotovými produkty, které nabízejí jen velmi málo prostoru pro znatelné vylepšení. Apple však i tento rok ukázal, že dokáže těžit z maličkostí, které v konečném zúčtování zase tak malými nejsou. Ale nejprve pěkně popořádku.

Obsah balení: stará známá klasika, konečně ale s 18W rychlonabíječkou

Obsah balení se i letos nápadně podobá tomu, co už známe několik let. I když přeci jen s drobnými změnami. Po otevření krabičky na nás vůbec poprvé v rozbalovací historii smartphonu od Apple vykouknou záda telefonu. Ano, iPhone 11 Pro je vůbec prvním telefonem, který je otočený displejem dolů. Od éry iPhonu 7 se navíc hned po rozbalení nedíváme na uživatelskou příručku, ale přímo na samotný telefon.

A poprvé také bez ikonického nápisu iPhone. Aby těch „poprvé“ nebylo málo, iPhone 11 Pro je také prvním telefonem z nabídky kalifornského výrobce, jež v základním balení nabízí 18 W USB-C/Lightning rychlonabíječku. V balení dále samozřejmě nechybí již zmiňovaná uživatelská příručka, obligátní dvojice samolepek s logem Applu nebo sluchátka EarPods s Lightning konektorem.

iPhone 11 ProBalení konečně obsahuje také 18W rychlonabíječku s USB-C/Lightning konektorem

Design: tlustší a těžší, přesto pořád s puncem luxusu

Design iPhonu 11 Pro se na první pohled od svých dvou předchůdců příliš neliší (celkové rozměry: 144,0 x 71,4 x 8,1 mm). Hned po prvním uchopení „Pročka“ ale poznáte mírný nárůst tloušťky a hlavně hmotnosti. Ta sice oproti starší generaci stoupla jen o 11 gramů (celkově 188 gramů), ale při delším používání to zkrátka poznáte. Na druhou stranu, i díky tomu působí iPhone 11 Pro bytelnějším a odolnějším dojmem.

Samotnou odolnost dokreslují i matná záda telefonu, která v kombinaci s krycím sklem vytváří iluzi neprostupného kovu, což je rozhodně zajímavý a neokoukaný designový prvek. Větší a těžší konstrukce jde ruku v ruce s vyšší odolností. iPhone 11 Pro a 11 Pro Max shodně disponují hodnocením IP68 (až 30 minut v hloubce do 4 metrů) podle specifikace IEC 60529.

iPhone 11 ProZadní strana telefonu působí se třemi čočkami trochu nezvykle, poprvé chybí ikonický nápis iPhone

Zcela novou designovou kapitolou je fotoaparát. Ten se nachází v levé horní polovině (z pohledu zadní strany) a neoddiskutovatelně patří k nejvýraznějším poznávacím znakům letošních iPhonů. Všechny tři čočky fotoaparátu vystupují jen cca 1 mm nad tělo přístroje. V porovnání s loňským, respektive předloňským iPhonem jsou čočky více zapuštěné, což působí mnohem lépe, než jak zobrazují produktové fotografie. Nespornou výhodou iPhonu 11 Pro je fakt, že se telefon ani při položení na stůl nekýve tak výrazně jako jeho starší bráškové.

iPhone 11 ProČočky fotoaparátu vystupují jen cca 1 mm nad záda přístroje

Fotoaparát: když noční režim a trojice objektivů hrají prim

U fotoaparátu zůstaneme i nadále, tentokrát ale spíše z funkčního a praktického pohledu. Letošní vlajkové lodě iPhone 11 Pro a 11 Pro Max nabízejí shodně tři fotoaparáty s ohniskovou vzdáleností 13, 26 a 52 mm. Dohromady tak nabízejí čtyřnásobný optický zoom, což je z pohledu mobilního telefonu opravdu zajímavá hodnota. V praxi zaujme především nový ultraširokoúhlý fotoaparát, který nabízí pokrytí 120° zorného pole.

Nový ultraširokoúhlý objektiv nabízí neokoukané pohledy

Pokud stejně jako já patříte k těm, co rádi fotí prakticky cokoliv, bude pro vás pořizování snímků s tímto objektivem naprosto nové a neobyčejné. Ultraširokoúhlý objektiv se svým zaměřením hodí především pro fotografování architektury nebo přírody, s trochou šikovnosti a fantazie jej ale můžete použít i například pro reportážní focení.

iPhone 11 Pro nabízí trojici fotoaparátů odstupňovaných podle ohniskových vzdáleností:

13 mm (ultraširokoúhlý) – 12 MPx, světelnost f/2,4, zachycení 120° zorného pole, bez optické stabilizace a nočního režimu

26 mm (širokoúhlý) – 12 MPx, světelnost f/1,8, s optickou stabilizací a podporou nočního režimu

52 mm (teleobjektiv) – 12 MPx, světelnost f2,0, s optickou stabilizací a podporou nočního režimu

Noční fotky na iPhonu 11 Pro vás budou bavit

Další výraznou novinkou je funkce Noční režim. Jak už samotný název napovídá, výrazným způsobem zlepšuje fotografování v noci. A to zejména díky možnosti nastavení delšího času, který je typicky zapotřebí při snímání noční scény. Funkce je zabudovaná přímo v nativní aplikaci Fotoaparát. Při focení vám automatika nabídne určitý snímací čas (například 3 sekundy), přičemž si sám uživatel může zvolit čas vždy o něco vyšší (nejvyšší čas obvykle odpovídá cca dvojnásobku až trojnásobku automatické hodnoty).

Nerad používám superlativa. Ale noční fotky z iPhonu 11 Pro jsou jedním slovem parádní

Apple tak ponechal finální podobu výsledné fotografie částečně na uživateli, což dává prostor hlavně kreativním jedincům. Nutno podotknout, že noční režim nabízí pouze širokoúhlý fotoaparát a teleobjektiv. Ultraširokoúhlý objektiv funkci nepodporuje, což je trochu škoda. Nicméně, focení v noci se tak v případě iPhonů dostává na zcela jinou úroveň. Po každém zmáčknutí spouště mě iPhone 11 Pro nepřestává udivovat. Na mobilní telefon fotící v noci solidní kresba a perfektní vyvážení barev.

Solidní kresba a vynikající vyvážení bílé, takový je noční režim

iPhone 11 Pro dokáže doslova zachytit daný okamžik tak, jak ho vnímají naše oči – a to vše při focení z ruky, což se vymyká všem fotografickým standardům o nočním focení. Ostatně, podívejte se sami na srovnávací fotografie předloňského modelu iPhonu X a letošní novinky iPhonu 11 Pro.

Srovnání fotografií iPhone X vs iPhone 11 Pro

Face ID: citelně rychlejší a funkční ve větším rozsahu

Výrazným zlepšením prošlo také Face ID. Rozpoznávání obličeje je teď opravdu znatelně rychlejší a potěší hlavně korektní fungování i v případě větších úhlů. Není tak žádný problém odemknout iPhone ani když leží na stole nebo je uchycen v držáku. A to aniž bychom se museli nějak výrazně nahýbat přímo nad samotnou přední čočku, která obličej snímá. Řečí čísel, iPhone X zvládne rozpoznat obličej pod úhlem cca 40-50° zatímco iPhone 11 Pro pod 60-70°. Samozřejmě také záleží na konkrétních podmínkách, ale obecně vzato funguje Face ID na novém iPhonu 11 Pro lépe a rychleji.

Face ID je znatelně rychlejší a funguje ve větších vzdálenostech a úhlech

Baterie: největší slabina iPhonů nadobro pokořena

Jestli měl iPhone od svého prvního modelu v něčem největší slabinu, tak to bylo na úrovni výdrže baterie. To se ale s letošními modely iPhonu 11 Pro a iPhonu 11 Pro Max mění. Apple na Keynote uváděl zlepšení výdrže baterie o 4 hodiny, respektive 5 hodin v případě většího iPhonu 11 Pro Max. A to můžu z vlastní zkušenosti opravdu potvrdit.

Výdrž baterie v novém iPhonu 11 Pro

Za celou dobu testování se mi pouze jednou podařilo vybít baterii pod 20 %. Přitom tahle situace nastala hned první den, kdy jsem neustále zkoušel fotoaparát, jas displeje byl na maximu a pořád ještě probíhala obnova ze zálohy a následná indexace celého zařízení. Další dny už probíhaly zcela standardně a s mým použitím telefonu (Facebook, Messenger, Instagram, Poznámky, několik fotek, 15 zpráv, 5 hovorů po cca 2 minutách) jsem měl „problém vybít iPhone 11 Pro pod 50 %.

iPhone 11 Pro

Pokud bych měl dané výsledky nějak interpretovat pomocí čísel, došel jsem k tomuto závěru: Na každých vybitých 20 % baterie při 40procentním jasu (běžné úkoly jako psaní poznámek, odepisování na zprávy a sociální sítě) připadají cca 1,5 – 2 hodiny zapnutého displeje, což je opravdu solidní hodnota. Tak, či tak, stále hovoříme o jednodenním smartphonu, doba po kterou se ale zvýšila jeho možnost pracovního nasazení je opravdu výrazně vyšší, než bylo u iPhonů doposud zvykem.

Výkon, displej a zvuk: jako vždy jeden z nejlepších

Při přechodu z iPhonu X je drobně poznat i rychlejší reakce odezvy na jednotlivé úkony v iOS 13. Stejně tak je znát kontrastnější a celkově líbivější displej nebo hlasitější reproduktory (posouzeno subjektivně při pravidelném poslechu hudby v autě). To jsou ale čistě mé osobní vjemy, které navíc nejsou nikterak výrazné. Ostatně, tohle se dalo čekat. Výpočetní výkon a zobrazovací technologie jsou pro běžného uživatele už několik let nastaveny na tak vysoké úrovni, že je čím dal obtížnější hledat výraznější rozdíly.

Apple A13 Bionic, Super Retina XDR a Dolby Atmos, takový je iPhone 11 Pro

Recenze iPhone 11 Pro: vylepšení v každém detailu, ne každý je ale potřebuje

Co říci na závěr této recenze? iPhone 11 Pro je dalším očekávaným a logickým krokem kalifornské společnosti. V době, kdy jsou smartphony tak, jak je známe, takřka hotovými a dospělými zařízeními, nabízí iPhone 11 Pro relativně dost vylepšení. Potěší zejména zvýšená odolnost (IP68 – až 30 minut v hloubce do 4 metrů podle specifikace IEC 60529), výrazně delší výdrž na jedno nabití, hlasitější reproduktor, fotoaparát s funkcí nočního režimu a nový ultraširokoúhlý objektiv.

iPhone 11 Pro

Za zmínku taktéž stojí design, který je subjektivně opravdu líbivý a přináší trochu svěžího vánku do dva roky okoukaného designu. Na druhou stranu, matná záda o dost lépe kloužou z ruky, což iPhone X a XS perfektně eliminoval právě díky lesklému povrchu. Jak se ale říká, sto lidí, sto chutí.

Jediné větší negativum vidím v ceně. Je jasné, že napěchovat telefon nejnovějšími technologiemi, kterými například v případě Face ID ani nikdo jiný nedisponuje, něco stojí, ale 30 tisíc korun je minimálně na české poměry docela velká částka. A přestože kdybych se znovu rozhodoval, jestli koupit nový iPhonu 11 Pro, tak bych řekl ano, nejsem si jistý, jestli tato jablečná novinka dává smysl všem. Zvláště, vezmeme-li v potaz vlastníky loňských, či předloňských modelů. A co vy, jste majiteli iPhonu 11, 11 Pro nebo 11 Pro Max? A jaká vlastnost letošních novinek vás přesvědčila ke koupi?

iPhone 11 Pro: Vše, co o prvním profesionálním telefonu od Applu potřebujete vědět

iPhone 11 Pro

9

Dílenské zpracování & design

8.5/10

Výkon

9.5/10

Fotoaparát

9.0/10

Výdrž

9.0/10

Výbava

9.0/10

Plusy

  • brilantní OLED displej
  • voděodolná konstrukce
  • kvalitní fotoaparát a kamera
  • špičkový hardware
  • dlouhá výdrž

Mínusy

  • okoukaný design
  • příliš sebevědomá cena
  • tlusté rámečky kolem displeje
  • USB-C by mu slušelo více

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button