Novinky

iPad HD

Konečně jsme se dočkali, dnešního dne byla na Apple Media Event 2012 pořádaném v Yerba Buena Center v San Franciscu představena nová generace iPadu. V poslední době se o tomto zařízení po internetu šířily všelijaké spekulace pocházející z údajných zaručených zdrojů. My vám dnes přinášíme pouze fakta. Na pozvánkách, které zasílal Apple stálo: „Máme něco, co vážně musíte vidět. A dotknout se toho.“ Současný CEO společnosti Apple Tim Cook během prezentace zcela naplnil význam těchto slov. Pojďme si tedy nový jablečný tablet představit.

Nová generace tabletu, nesoucí označení iPad HD, je uložena v kabátku, který známe již z předchozí generace, čili v tomto směru k žádné inovaci nedošlo. Tloušťka zařízení narostla na 9,4mm. Tolik zmiňovaný HOME BUTTON zůstal zachován! Novinkou, která naplnila očekávání, je použití RETINA DISPLAY s rozlišením 2048 x 1536 pixelů (celkově 3,1 milionů pixelů), jedná se tedy o vyšší rozlišení než má vaše HDTV 1080p. Oproti přechozí verzi iPadu se display pyšní o 40% vyšší sytostí barev. Srdcem samotného tabletu je dvoujádrový procesor A5X se čtyřjádrovou grafikou, jenž je 4 x výkonnější než nVidia Tegra. Grafický výkon byl prezentován na hře Skygamblers od Namco, jejíž zpracování je na vysoké grafické úrovni srovnatelné s hrami na PS3 či XBOX 360. Zadní kamera se honosí označením 5Mpx, hravě vládá autofocus, detekci obličeje, vyvážení bílé, nahrávání videa ve FULL HD rozlišení. Stabilizace obrazu bude probíhat prostřednictvím software. Očekávaná jistě byla implementace SIRI, ta se ovšem nekoná. Jedinou útěchou budiž “pouhé” hlasové diktování, se kterým si však neužijete tolik zábavy jako se SIRI. Další novinkou je podpora 4G LTE sítí, které umožňují přenos dat o rychlosti až 42MBit/s. Ovšem v Čechách si o této technologii můžeme nechat jen zdát. 4G LTE je podporována například v USA. Výkon baterie je totožný jako u předchozí generace, čili 9-10 hodin provozu. iPad HD bude dostupný v USA, Kanadě, Velké Británii, Francii, Německu, Švýcarsku, Japonsku, Hong Kongu, Singapuru a Autrálii již 16.3.2012. V Čechách a na Slovensku si musíme počkat do 23.3.2012.

Ceny modelů byly stanoveny následovně:

16Gb – 499$

32Gb – 599$

64Gb – 699$

V souvislosti s uvedením nové generace jablečného tabletu budou aktualizovány některé Apple aplikace, konkrétně se jedná o iMovie, Garageband, iWork, které tak plně využijí vlastnosti Retina Displaye. Updaty budou dostupné ještě dnes. Překvapením se stalo představení aplikace iPhoto pro iPad HD, podporující gesta a fotografie v rozlišení až 19Mpx, které na Retina Display budou vypadat úžasně. Samozřejmostí bude možnost rozsáhlé editace fotografií a přidávání nejrůznějších efektů. Stejně, jako v Mac verzi iPhoto, bude možné na tabletu vytvářet z fotografií fotoknihy. Iphoto bude dostupné ještě dnes v iTunes App Store za cenu 4,99$.

 

 

Marian Kadlec

grafik na volné noze, web designer - mariankadlec.cz, manžel, Martínkův tatínek, pošetilec posedlý minimalismem, pojitel bodů, skorobloger - blog.mariankadlec.cz, gastrosexuál, skorofrutarián, Apple user, think different

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button