Novinky

iMac Pro je vedle tohoto počítače lidovka. Do aukce jde legendární Apple 1

Počítač Apple 1 je mezi fanoušky výpočetní techniky něco jako svatý grál. Jedná se totiž o první výrobek společnosti Apple, který Steve Jobs a Steve Wozniak postavili v garáži. Odhaduje se, že zakladatelé technologického kolosu celkem vyrobili 200 počítačů Apple 1, přičemž stále pohromadě je okolo 80 z nich. Některé odhady mluví pouze o 70 kusech s tím, že 15 z nich je k vidění v muzeích. Jedná se tedy o mimořádně vzácný sběratelský předmět. Nyní může jeden raritní kousek techniky najít nového majitele. Slavná aukční síň Christie’s totiž oznámila datum dražby počítače Apple 1 s pořadovým číslem 10. 

Aukce bude trvat od 16. do 23. května a podle očekávání by měla vynést více než 600 tisíc dolarů. V přepočtu na českou měnu tak nový majitel za desítky let starý počítač zaplatí 13 milionů korun. Kus, který půjde do aukce pochází z roku 1977. Prvním majitelem byl muž jménem Rick Conte, který za počítač později věnoval neziskové organizaci. Poté se raritní stroj dostal do soukromé sbírky a přes dalšího majitele k současné aukci. 

TSMC začalo s masovou produkcí procesorů Apple A13 pro iPhone 11. Jaké novinky přinese?

Kromě samotného počítače láká aukční síň Christie’s také na další sběratelské předměty. Součástí balení je například dobový manuál. Dražit se s počítačem Apple 1 budou také vzácné fotografie spoluzakladatele Applu Ronalda G. Wayna společně s původními vizitkami otců zakladatelů. Nový majitel počítače získá také podepsanou dohodu mezi Jobsem, Wozniakem a Waynem. Proto Christies očekává, že výsledná cena bude vyšší než v případě předchozích aukcí. Loni se například jeden počítač Apple 1 vydražil za 210 tisíc dolarů. Rekordmanem je kousek ze speciální edice, za který nový majitel zaplatil 815 tisíc dolarů. 

Zdroj
9to5mac
Štítky

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close