Novinky

Ikonické taxíky v Londýně budou nově elektrické. Nabídnou bezplatnou Wi-Fi a vyšší komfort

Červené telefonní budky, Big Ben, Temže, ale také černé vozy taxi služby. To jsou jedny z mnoha ikon londýnské metropole, která po vzoru dnešní doby začíná myslet v zeleném duchu. A jsou to právě tradiční taxíky, které v následujícím období čeká poměrně zásadní proměna. Typické rachtání dieslových motorů se brzy stane minulostí, která ustoupí ve prospěch nastupující elektrifikace. Zbrusu nové černé taxíky  TX eCity bude pohánět hybridní ústrojí kombinující elektromotor a benzínový tříválec. Podle prvních reakcí je rozdíl patrný již při samotném nastupování, které je mnohem snazší a lépe uzpůsobené těžko pohyblivým osobám.

Nový model je schopen přepravit až šest osob, které si budou moci vychutnávat pohled skrze prosklenou střechu či připojení k bezplatné Wi-Fi. K dispozici je také USB port či klasická zásuvka pro nabíjení drobné elektroniky. Hlavní novinkou je již zmíněný hybridní pohon, jehož úlohou je snížení emisí v centru Londýna. Kapacita integrovaného akumulátoru vystačí na zhruba 130 čistě elektrických kilometrů. Řidič má dále k dispozici benzínový motor o objemu 1,5 litru, který je schopen fungovat v několika režimech. TX eCity London Taxi dokáže v kombinaci obou pohonných jednotek urazit více než 700 kilometrů, aniž by řidič musel zastavit u dobíjecích stanic či benzínové pumpy.

Výrobu nové generace černých taxíků zajišťuje čínská společnost LEVC, která vyhrála výběrové řízení. Nákup nových vozů přitom nebude nikterak levnou záležitostí, cena jednoho kusu činí v přepočtu 1,6 milionu korun a do konce ledna příštího roku jich má britskou metropolí křižovat několik stovek. Co se týče reakcí řidičů, ti změnu vítají a vyzdvihují skvělé jízdní vlastnosti a celkový zážitek, který je nesrovnatelný s dosluhujícími modely.

Zdroj

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button