Novinky

Hry, Aspyr a Mac

Tento článek jsem se rozhodl věnovat velmi známé herní firmě Aspyr, která si nyní získává i uživatele Maců, a také obecné historii her na Mac. Momentálně je Aspyr totiž nejúspěšnějším prodejcem her na Mac App Store a hodlá rozsah svých produktů na Mac více a rychleji rozšiřovat.

Ještě do nedávna byl Mac považován za platformu, která se s hráči nějak nikdy neshodne (jedinou výjimkou byly hry od firmy Blizzard, který je vydávala současně na Mac i PC). Mnoho lidí se však pokoušelo skloubit kouzlo Macu a pýchu her – například internetový herní obchod Steam do svého sortimentu přidal před několika lety i hry pro Mac, ale bylo jasně vidět, že zaměstnance Steamu spíše zajímaly hry na PC, které měl kde kdo. Zvrat přišel až se začátkem roku 2011, kdy Apple vyvěsil na svých stránkách aplikaci pro internetový obchod s aplikacemi přímo od Applu s názvem Mac App Store. Ten si každý uživatel Mac OS X Snow Leopard mohl stáhnout zadarmo. Hned na začátek se MAS (Mac App Store) zaplnil obrovským množstvím her, což uživatele velmi potěšilo a samotné Utility měli v MAS zprvu slabší slovo.

Na jaře roku 2011 přišla na App Store i zmiňovaná firma Aspyr s legendární adventurou Secret of Monkey Island (Tajemství opičího ostrova) s velmi levnou cennou na poměr s ostatními hrami na MAS. Týden nebo dva nato přišla na MAS hra, se kterou se Aspyr pěkně vytáhl – Call of Duty 4: Modern Warfare – ovšem v tu chvíli se největší firma Feral Interactive nenechala zastrašit a začala sázet na MAS své aplikace, jakoby rozdávala cukroví při vánoční nadílce. Aspyr postupoval s vydáváním pomaleji, ale jistě a svými vskutku levnými a návykovými hrami si získal mnoho “Macařů”, které již unavovali některé starší hry na MAS.

Momentálně nám Aspyr nabízí jedny z nejlepších herních kousků z mnoha žánrů – má nejlepší střílečky, sci-fi a strategie, které na MAS seženete (ale pravdou zůstává, že mladší děti se vždy spíše přikloní k Feral interactive a jejim LEGO hrám). Aspyr je také pyšní kolecí her Star Wars a Call of Duty. Nesmíme samozřejmě opomenout hru, která dostala ocenění “Nejlepší hra na Mac App Store roku 2011” a tou se stala Civilizace V., jež byla v poslední době updatovaná novým balíčkem Gods and Kings.

Další novinkou je, že se hráči s Macy se mohou těšit na pořádnou porci her v roce 2012:

  1. “CSka” pro Mac – firma Valve, která úzce spolupracuje s internetovým obchodem Steam, je nesmírně proslulá svou extrémně návykovou střílečkou Counter-Strike – právě na léto připravila i pro Mac i pro PC nový Counter Strike: Global Offensive
  1. Přichází stará-nová střílečka – Aspyr, o kterým jsme se bavili, přinese na podzim do MAS Call of Duty: Black Ops, jejichž multiplayer naprosto odrovná ten dosavadní z Modern Warfare
  1. Trochu online fantasy konkurence – firma Zenimax online se bude snažit prorazit se svým novým MMORPG s názvem Elder Scrolls Online, který je příběhově nějakou dobu před příběhem Skyrimu (bohužel se Skyrim na platformu Mac zatím nepřenese). Možné je, že tato nová generace MMORPG smete tu starou – World of Warcraft.

František Vlček

Student gymnázia, který se zabývá Applem již od 10 let. Již od svých 6 let praktikuje klasický balet, v němž vyhrál již spoustu ocenění na mezinárodních soutěžích. V poslední době se zabývá Chemií a Biologíí lidského těla. Ve svém volném čase filmuje, stříhá videa, dělá animace a testuje Aplikace a Hry pro Mac a iOS. Po své zkušenosti s Macy by již jiný počítač nechtěl! Motto: " Je otázka, co je pro vědce významnější, zda znalost faktů či fantazie." Albert Einstein

Doporučené články

6 Komentáře

  1. Je bezva, že se na Macu dají hrát hry a že jich je stále více, problém je spíše v samotných počítačích. Nedokážu si představit, že by na mém Mac mini běžela třeba v článku zmíněná Civilizace V, natož pak takový Skyrim, se kterým má co dělat i mé “herní dělo” s Windows 7 a dedikovanou herní grafikou… Apple by měl udělat levný “Mac Pro”, tedy klasický počítač s možností rozšiřování či výměny komponent, myslím, že jinak totiž nemají hry na Macu šanci. Hrát na integrované Intel grafice prostě nejde.

    1. To je pravda, ale přesto mám MacBook unibody white (2010) s dvoujádrem 2,4 Ghz, 5 Gb RAM a grafárnou Nvidia GeForce 320M – na něm jsem prakticky všechny hry na MAS rozběhal (ale neměl jsem vše naplno). Jinak myslím, že Elder Scrolls Online bude stejného charakteru (po stránce nároků na HW) jako World of Warcraft nebo jiné MMORPG.

      1. GF 320M není sice žádný trhač asfaltu, ale pořád je mnohem výkonnější než Intel HD 3000. Já jsem na svém Mac mini zkoušel Mafii II a chudáček málem vzlétl ke stropu, teplota 90°C a běželo (resp. ploužilo) se to v rozlišení 1280×720 při cca 20 fps. Na mém herním PC mi to běží v 1920×1080 na maximální detaily při 60+ fps. Takže je jasné, že hrát na Macu opravdu nebudu, protože mnohem lépe si zahraju na Win PC, který navíc můžu upgradovat, když někde začne docházet dech. Ano, rád bych měl jen jeden počítač a to Mac, ale není to možné, holt jsem i hráč a rád hraju ve vysokém rozlišení, vysokém stabilním fps a maximálních detailech a to mi Mac prostě nabídnout nemůže (za přijatelnou cenu).

          1. Doufám, rád bych měl jen jeden počítač na všechno a ne dva jako teď. Ale nevím, jestli Apple udělá nějaký počítač, který by mohl být herní. Já třeba v žádném případě nechci iMac (který má slušný HW a dá se na něm relativně slušně hrát) protože mám tři (ovšem k Macu připojené jen dva, více nejde 🙁 ) velice kvalitní monitory a nemám důvod je vyhodit. Notebook nechci, takže mi zbývá jen málo výkonný Mac mini nebo velmi výkonný, ale neskutečně předražený Mac Pro. Chtělo by to něco mezi, třeba takový iMac 27″ bez monitoru v rozumném case, který se dá dobře chladit, s klasickými desktopovými komponentami (tedy ne mobilní, jako je v Mac mini) a za rozumnou cenu. Třeba za cenu iMac 27″ když se odečte monitor. Ale na současných Macích si člověk pořádně nezahraje, pouze na Mac Pro a ten si asi nikdo nekoupí kvůli hrám. Prostě Applu chybí jeden produkt, tak doufám, že ho doplní.

  2. Nevím, ale na Macu hrát hry, to je mi proti srsti. Snad většina uživatelů si jej nekoupí na hraní, ale kvůli tomu, že na něm chtějí něco dělat a nebo kvůli systému. Doteď nechápu lidi, kteří utrácí desítky ( ne-li stovky ) tisíc za hry a za počítače určené na hry.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button