Novinky

Historický milník. První humanoidní robot na světě získal občanství

Umělá inteligence a pokročilá robotika jsou čím dál více skloňovanějším tématem. V očích odborné komunity jde o odvětví, která budou formovat lidskou společnost a určovat směr dalšího vývoje. A právě této problematice byla věnována konference Future Investment Initiative v Saudské Arábii. Kromě mnoha zajímavých přednášek se zde objevil neobvyklý řečník, který se zasadil o historický milník. Na pódiu vystoupil humanoidní robot jménem Sophia, který by jako z oka vypadl britské herečce Audrey Heburn. Cílem netradičního vystoupení byla prezentace společnosti Hanson Robotics, která Sophii vyvíjí od roku 2015.

Humanoidní robot sice nedisponuje takovým výkonem jako její příbuzní v podobě IBM Watson či výpočetních farem Googlu, přesto se může pochlubit pokročilým konverzačním módem. Ačkoli její vystupování působí umělým a nepřirozeným dojmem, z jistého úhlu pohledu jde o zajímavou ukázku toho, čeho lze se současnými technologiemi dosáhnout.

 

Sophia během svého vystoupení nevedla předem naprogramovaný dialog, ale odpovídala na otázky moderátora Andrew Rossem Sorkinem. Rozhovor se točil kolem několika tématických okruhů, na které byl robot schopen reagovat. Přítomní diváci tak měli šanci viděl, jak Sophia dokáže vyjadřovat emoce a jak si představuje své začlenění do běžného života. „Chci využít schopnosti umělé inteligence, abych mohla pomoci lidem žít lepší život,“ odvětila Sophia na otázku, kde vidí svůj reálný přínos. Celé interview si můžete poslechnout v přiloženém videu. Nejzajímavější na celé události je ovšem fakt, že Sophia se stala prvním strojem na světě, který získal od Saudské Arábie občanství.

Než se stroje a umělá inteligence přetransformují do podoby, jakou známe z vědeckofantastické literatury a filmů, uběhne ještě pěkná řádka let, přesto je dobré si uvědomit, že jde o nevyhnutelnou událost. Zda půjde o scénář s pozitivním či negativním dopadem na lidskou populaci je předčasné soudit, ovšem i tak je dobré se zamyslet nad tím, kam umělou inteligenci nasměrovat a jak zajistit, aby se nestala neovladatelnou střelou.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Jeden komentář

  1. Audrey Heburn? Možná jí ten android “z oka vypadl”, ale já tuhle herečku neznám. Ale vzdáleně je podobný Audrey Hepburn, ale opravdu jen vzdáleně….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button