Články

Fototest iPhone 11 Pro vs iPhone 14 Pro: jak vypadá tříletý vývoj v praxi?

Mobilní fotografie zaznamenala v posledních patnácti letech nebývalý pokrok. Od historicky prvních VGA snímačů, přes automatické ostření až po snímky se značným zásahem umělé inteligence. Ve světě stagnujících smartphonů je právě vylepšení fotoaparátu často jediným generačním vylepšením, které dokáže běžný uživatel na první pohled ocenit. Pojďme se ale na celou situaci podívat s větší perspektivou. Jak moc se dokáže mobilní fotografie posunout v horizontu 3 let a vyplatí se přechod z iPhonu 11 Pro na nejnovější iPhone 14 Pro (recenze) jen z hlediska kvality pořízených snímků?

Recenze iPhone 14 Pro: pracant s dynamickou budoucností

iPhone 11 Pro i 14 Pro disponují shodně trojicí fotoaparátů – ultraširokoúhlý, širokoúhlý (hlavní) a teleobjektiv. Během tříletého cyklu došlo samozřejmě k lehké změně ohniskových vzdáleností, světelností objektivu a možnosti přiblížení. Pro přehlednost tak bude u každé fotografie vypsán zkrácený Exif (Exchangeable image file format) – metada, která jsou automaticky vkládaná ke každé fotografii pořízené digitálním fotoaparátem. Fotografie jsou vždy ve 100% zvětšení.

iPhone 11 Pro nebo 14 Pro? Za ideálních podmínek těžko rozeznatelné

Začneme snímkem z hlavního fotoaparátu. Na první pohled vidíme dvojici totožných snímků. Při porovnání fotek 1:1 subjektivně nevnímám žádné rozdíly. Kresba a množství šumu je cca na srovnatelné úrovni. iPhone 14 Pro zvolil vyvážení barev lehce do modrého odstínu, zatímco fotka z iPhonu 11 Pro působí přirozeněji.

Ultraširokoúhlý objektiv v iPhonu 11 Pro jen do počtu?

Pokračujeme exteriérem, tentokrát ale použijeme ultraširokoúhlý objektiv. Je vidět, jak se na iPhonu 11 Pro ztrácí kresba u okrajů fotky. Značně viditelný šum a celkově se zachycené objekty podobají spíš olejomalbě než reálné fotografii. Tady iPhone 11 Pro na svého o tři roky mladšího brášku výrazně ztrácí.

Ve středu fotky je v případě iPhonu 11 Pro znatelný výskyt šumu. U iPhonu 14 Pro je šum skoro neznatelný a zřetelně tak vynikne kresba stromů i mraků na obloze.

Co se týká ultraširokoúhlého objektivu za denního světla u iPhonu 11 i 14 Pro, je to jako na houpačce, záleží na aktuálním světle a na tom, jak danou situaci vyhodnotí automatika. U tohoto snímku zvolil iPhone 14 Pro až příliš agresivní post-procesing doostření, a ani barevné podání nevypadá tak přirozeně jako u 3 roky starého iPhonu 11 Pro. To jsou ale vesměs parametry, které si uživatel může doladit sám, zvlášť, pokud fotí „výstavní“ fotky do formátu RAW. Na co ale sám nestačí, je zmiňovaná kresba v rozích ultraširokoúhlého objektivu. Zde je rozdíl opět propastný a iPhone 14 Pro si i tady zachovává podobnou ostrost jako ve zbytku fotografie.

Interiér a domácí mazlíčci

Ne vždy ale máme k dispozici denní světlo a takříkajíc ideální podmínky. A to platí dvojnásob v případech, kdy chceme vyfotit domácí mazlíčky. Přestože iPhone 14 Pro u zachyceného snímku použil dvakrát vyšší citlivost aby zkrátil čas expozice a vyhnul se tak riziku rozmazání fotky, je vidět znatelně méně šumu. Může za to především větší objektiv a snímač, který je díky technologii quad-pixel schopen zachytit větší množství dopadajícího světla.

Noční fotografie jako královská disciplína iPhonu 14 Pro

Noční fotografie je sama o sobě náročnou disciplínou. A v případě fotografování smartphonem z ruky se vše ještě více komplikuje. Už nějaký ten rok ale neplatí, že s posledními slunečními paprsky schováváme telefon do kapsy. S příchodem iPhonu 11 Pro jsme se totiž dočkali nočního režimu, který dokáže prodloužit délku expozice a tím zachytit více světla.

iPhone 14 Pro fotí v noci i bez stativu opravdu výborně a popírá tak většinu dosavadních fotografických zákonů

Tímto okamžikem začaly být i fotky za velmi slabého osvětlení relativně koukatelné. Alespoň v rámci rozlišení pro sociální sítě. iPhone 14 Pro je samozřejmě s vývojem mobilní fotografie o tři roky napřed, a je to na první pohled vidět.

Zatímco iPhone 11 Pro i přes půl sekundovou expozici a ISO 1250 šumí tak moc, že se kresba listů na stromě totálně rozpadá, iPhone 14 Pro působí o dost lepším dojmem. I přes to, že automatika zvolila vyšší ISO 2000, zůstává kresba zachována a dokážeme stále oddělit jednotlivé objekty na fotografii.

V případě dvojnásobného zoomu (iPhone 11 Pro – 52 mm vs iPhone 14 Pro – 48 mm) je rozdíl ještě markantnější. Tady mě potěšil fakt, že i přes to, že iPhone 14 Pro nemá samostatný objektiv s dvojnásobným přiblížením a jde tedy vlastně o digitální výřez, je kvalita oproti tři roky starému iPhonu výrazně lepší. Ostatně, posuďte sami.

Naproti tomu, v přímém porovnání 48 a 77mm objektivu iPhonu 14 Pro nepozoruju téměř žádný rozdíl, což je rozhodně pozitivní. Jasně, nebude to na kdoví jak kvalitní tisk ve formátu A2, pro noční fotky například z dovolené ale naprosto dostačující.

Ultraširokoúhlý fotoaparát dostává v nočních podmínkách pořádně na frak. iPhone 14 Pro zvolil při této fotce astronomické ISO 5000 a na to je i vylepšený Photonic engine krátký.  Kresba se při vysoké citlivosti značně rozpadá, tráva je v podstatě slita v jednu zelenou plochu a fotka je použitelná maximálně na displeji telefonu. Nicméně oproti iPhonu 11 Pro, který nedisponoval nočním režimem, je samozřejmě rozdíl nejviditelnější ze všech dosavadních srovnání. Ostatně, lepší vidět alespoň něco, než jen černo-černou tmu.

Portrétní režim urazil pořádný kus cesty

Změny jsou viditelné i v portrétním režimu, který byl poprvé představen s příchodem iPhonu 7 Plus a od té doby ušel značný kus cesty. Na první pohled je patrné, že iPhone 14 Pro vyhodnocuje zaostřený objekt s větší realističností – uši jsou do nejmenších detailů zaostřené a postupně k ocasu se hloubka ostrosti zvětšuje. Stejně tak tráva v popředí je „přirozeně“ neostrá protože se nachází mimo zaostřovací oblast. Není to sice stále úplně dokonalé, ale oproti portrétu z iPhonu 11 Pro je vidět propastný rozdíl. A bez nadsázky se dá říct, že na první dobrou působí snímek podobně jako z bezzrcadlovky. Což je na mobil, který skoro nic neváží a můžeme jej tak neustále nosit s sebou, výborná zpráva.

Generační rozdíly jsou minimální, tříleté už však zaslouží pozornost

Pojďme se tedy vrátit k původní otázce našeho testu. Vyplatí se přechod z iPhonu 11 Pro na nejnovější iPhone 14 Pro z hlediska kvality a pokroku pořízených snímků? Pokud jste zapálený amatérský fotograf, tak jednoznačně ano. iPhone 14 Pro nabízí oproti tři roky starému bráškovi znatelně větší a světelnější objektivy, noční režim pro ultraširokoúhlý fotoaparát a především ProRAW se kterým si i fotograf amatér vyhraje dle libosti. A pokud jde o běžné uživatele, nejspíš i těm bych přechod z iPhonu 11 Pro doporučil. Pokrok zvlášť ve špatných světelných podmínkách je výrazný a rovněž oceníte delší ohnisko (77 mm).

foto: CeskyMac.cz (autor: David Pravda)

A i když půjde v uvozovkách jen o zaznamenání momentek v životě. Ať už prvních úsměvů dítěte nebo neopakovatelnou atmosféru dovolené, vždycky je lepší mít je schované v té nejlepší možné kvalitě, kterou aktuální technologie umožňuje.

Za zapůjčení děkujeme společnosti iWant, kde si můžete nový iPhone 14 a iPhone 14 Pro zakoupit.

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

3 Komentáře

  1. “Ať už prvních úsměvů dítěte nebo neopakovatelnou atmosféru dovolené, vždycky je lepší mít je schované v té nejlepší možné kvalitě, kterou aktuální technologie umožňuje.”

    ABSOLUTNÍ SOUHLAS !!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button