Články

Fotoaparát v iPhone 12 Pro představuje novou éru mobilní fotografie založené na softwarové magii

Nový iPhone 12 Pro se letos dočkal celé řady vylepšení, ovšem největší pozornost byla opět věnována fotoaparátu. Již při pohledu na jeho parametry je naprosto fascinující, kolik vývojáři Applu nalezli prostoru k dalšímu posunu. Modul hlavního fotoaparátu disponuje celkem třemi objektivy – ultraširokoúhlý, širokoúhlý a teleobjektiv

iPhone 12 Pro & iPhone 12 Pro Max: základní parametry fotoaparátu

  • Ultraširokoúhlý: světelnost f/2.4, 13mm ohnisko a úhel záběru 120°
  • Širokoúhlý: světelnost f/1.6, 26mm ohnisko, optická stabilzace, 
  • Teleobjektiv: světelnost f/2.0, 52mm ohnisko (65 mm u iPhone 12 Pro Max), 4x zoom (5x zoom v případě iPhone 12 Pro Max) a optická stabilizace
  • Větší iPhone 12 Pro Max nabídne dokonce pětinásobné přiblížení.

Vypíchnout si zaslouží také vylepšená optická stabilizace u širokoúhlého objektivu (OIS), která zvládá až 5 000 korekcí za sekundu. Stabilizace v iPhone 12 Pro Max pak využívá posuvu snímače, která až doposud byla pouze výsadou profesionálních zrcadlovek.

Zdroj: Apple

Výpočetní fotografie nabrala nový rozměr

Ještě zásadnější je ovšem informace o samotném snímači v iPhone 12 Pro Max, který je o 47 % větší. Dle tvrzení výrobce má nabídnout o 87 % lepší výsledky za horších světelných podmínek, což minimálně na papíře zní jako hodně velké lákadlo. Do hry navíc vstupuje LiDAR a procesor A14 Bionic, které pomáhají s vykreslování vzorů a textur v momentech, kdy na snímač nedopadá ideální množství světla.

Zdroj: Apple

Velkou roli při focení hraje také funkce Deep Fusion, která spolupracuje s koprocesorem Neural Engine. Ten analyzuje všechny pixely při různých expozicích a následně z nich vybere tu nejlepší variantu. Jednoduše řečeno, iPhone během focení pořídí několik snímků s různou expozicí, všechna data následně zpracuje, vybere nejlepší výsledek a ten naservíruje uživateli. To vše během mrknutí oka či spíše ještě rychleji.

Ještě lepší portréty

Zkrátka nepřišel ani portrétový režim, kde Apple implementoval nové postupy strojového učení. Nový iPhone 12 Pro dokáže snímaný subjekt precizněji oddělit od pozadí a lépe si poradí také se složitými texturami. Osobně jsem právě na toto vylepšení hodně zvědavý, jelikož portrétový režim na posledních iPhonech nebyl kdovíjak spolehlivý.

Zdroj: Apple

Smart HDR 3

Apple zapracoval také na HDR, respektive vlastní verzi, kterou nyní nazývá Smart HDR 3. Nově se fotoaparát lépe popasuje ostrými přechody, což běžní uživatelé ocení zejména při focení za poledního slunce. Naopak pokročilejší část publika ocení podstatně lepší práci automatiky při vytahování detailů ve tmavých scénách a věrnějších přechodech mezi odstíny. Také Smart HDR používá strojové učení, které rozeznává lidské obličeje a různé scény. Systém má údajně rozpoznat celou řadu objektů a dokáže například rozlišit budovy od oblohy či vrcholky zasněžených hor od mraků.

Zdroj: Apple

iPhone 12 Pro jde na ruku profesionálů

Ať už patříte mezi začínající či profesionální fotografy, tak oznámení Apple ProRAW mám muselo udělat zaručenou radost. Apple ProRAW nabízí standardní informace RAW formátu a navrch přidává kompletní data z obrazového kanálu. Ačkoli toho Apple o novém formátu moc neprozradil, již nyní je jisté, že s úpravami fotek se budeme moci opravdu vyřádit.

10bitové HDR a Dolby Vision

Jestli oznámení Apple ProRAW potěšilo fotografy, tak přechod z 8bitového na 10bitový HDR záznam videa musel rozvášnit naopak všechny videotvůrce. Nový iPhone 12 Pro umí zachytit až 700 milionů barev, což výrazně přispívá k realističtějšímu obrazu. Navíc nahrává ve formátu Dolby Vision při 4K rozlišení a 60 snímcích za vteřinu. Naprostá paráda!

Zdroj: Apple

Novinek v oblasti fotoaparátu je ještě o chlup víc, nicméně výše zmíněné funkce jasně dokazují, že iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max se budou prát o titul nejlepší fotomobilů dneška. Při pohledu na klíčové parametry pak vyvstává otázka, zda se neblížíme do bodu, kdy přestane dávat smysl vyrábět základní modely zrcadlovek. Jasně, fyziku člověk neošálí, ovšem co miniaturní snímače ztrácí na rozměrech, dohání výpočetními schopnostmi. V jistém smyslu lze hovořit o softwarové magii, která v případě iPhonu 12 Pro dokáže doslova zázraky.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button