Novinky

FBI vydala oficiální vyjádření v němž varuje před populární aplikací. Uživatele vyzývá k jejímu smazání

Pamatujete si ještě na FaceApp – virální aplikaci, která dokáže na základě selfie ukázat, jak byste vypadali o několik desítek let starší či naopak mladší? Z původně neznámé aplikace se letos v létě stal doslova přes noc celosvětový hit, který zaplavil všechny komunikační kanály. Poměrně záhy se ovšem začaly objevovat obavy ohledně zásad ochrany soukromí, respektive možných vazeb na Rusko. To přimělo americký senát k tomu, aby vyzval FBI k prošetření pro možné ohrožení národní bezpečnosti.

Nyní se FBI oficiálně vyjádřila k podané žádosti a prohlásila, že aplikace FaceApp je skutečně potenciální hrozbou. Tvůrci aplikace se sice hájí tím, že FaceApp nezneužívají nahraná data, byť součástí týmu je oddělení pro výzkum a vývoj. Pro úplnost je vhodné dodat, že aplikace funguje na principu odesílání fotografií na servery, kde je zpracovává umělá inteligence. A právě to se ukazuje jako nejrizikovější faktor.

FaceApp není jedinou podezřelou aplikací

FBI v oficiální zprávě uvádí, že každá aplikace vyvinutá v Rusku je obecně považována za potenciální hrozbu, zejména kvůli nástrojům, které má kontrarozvědka a ruská vláda k dispozici. Jde především o vládní mechanismy, díky nimž mají ruské bezpečnostní služby takřka neomezený přístup ke všem serverům a službám, které jsou provozovány v ruské síti. Pokud tamní tajné služby uznají za vhodné, nemusí se obtěžovat žádnými povoleními a v podstatě si vezmou to, co chtějí. S ohledem na varování FBI se americká vláda rozhodla důrazně vyzvat své občany, aby zvážili okamžité odstranění aplikace FaceApp ze svých zařízení.

Je sice fajn vědět, že FBI považuje FaceApp za hrozbu, ovšem s prohlášením přišla tak trochu s křížkem po funuse. Největší slávu si aplikace totiž odbyla během letošního léta, kdy ji stihlo použít obrovské množství uživatelů. Pokud by (čistě hypoteticky) ruské tajné služby chtěly sbírat citlivá data, tak již nyní jich mají více než dost.

Sice nejsme odborníky na kybernetickou bezpečnost, ale možná by nebylo od věci se podívat také na zoubek čínské aplikaci TikTok, která je mnohem populárnější než FaceApp a po celém světě ji aktivně používají miliony uživatelů.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button