Novinky

Facebook čelí další kritice. Mobilní aplikace může záměrně vybíjet baterii iPhonu a Android smartphonů

  • Mobilní aplikace Facebooku může záměrně vybíjet baterii iPhonu
  • V krajním případě to může pro uživatele představovat vážné riziko
  • Žalující strana to považuje za nezákonné chování

Skandály kolem společnosti Meta jsou neustále aktuálním tématem a pomalu neuplyne měsíc, abychom se nedozvěděli o dalším prohřešku či kritice. Další vlna kritika se objevila po žalobě ze strany bývalého zaměstnance, který přišel s celkem vážným obviněním.

Dle jeho tvrzení má mobilní aplikace Facebook záměrně vybíjet baterie iPhonů i chytrých telefonů s operačním systémem Android. Důvodem je zkoumání vlivu nízké kapacity baterie na výkon aplikace. Zpráva dále uvádí, že tato „funkce“ byla na telefonech uživatelů používána bez jejich vědomí či svolení. Tato praktika je známá jako negativní testování, kterou používají některé technologické firmy. Většinou se touto formou získávají data o chování vyvíjeného softwaru.

Žalující stranou je 33letý George Hayward, který ve Facebooku zastával pozici datového vědce. Ten ve svém prohlášení uvádí, že na tuto praktiku několikrát upozornil vedoucího týmu s tím, že by to mohlo někoho vážně poškodit. Vše nakonec vyústilo jeho propuštěním v listopadu loňského roku poté, co se odmítl podílet na negativním testování mobilní aplikace.

Zdroj: Unsplash

Uživatele může chování Facebooku dostat do nepříjemné situace

Hayward také uvedl, že záměrné vybíjení něčí baterie může představovat vážné riziko. V krajním případě se uživatel může dostat do situace, kdy si uživatel kvůli vybité baterii nebude moci zavolat na tísňovou linku. Souběžně také dodal, že Facebook může nevědomky vybíjet baterie telefonů patřících policistům a záchranářům. Podle zastupujícího právníka se jedná o nezákonnou praktiku, která by neměla být používána.

Bývalý zaměstnanec žaluje Facebook na základě interních dokumentů, které obsahovaly příklady negativního testování na telefonech nic netušících uživatelů. Společně s tímto případem se také nabízí otázka, zda Meta nepoužívá stejné praktiky také u svých dalších mobilní aplikací, jako je například Instagram či WhatsApp. 

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button