Recenze

Extender TP-Link AC1900: domácí síť bez kompromisů

Týden se s týdnem sešel a máme tady novou recenzi. Tentokrát se bude týkat Wi-Fi extenderu s dotykovou obrazovkou. Obsah balení se skládá ze samotného zařízení, 3 antén, 1 m LAN kabelu a příručky pro první spuštění a nakonfigurování. Hned po rozbalení vás udiví samotné rozměry přístroje, které činí 284 x 157 x 52 mm. Oproti klasickým extenderům, které jsou spíše menší, tak působí jako zjevení.

DSC_8230 kopie

Možnost namontovat 3 antény není k zahození

Velký navenek, velký uvnitř

Mě osobně překvapil i velký kapacitní displej, tedy alespoň v měřítku těchto zařízení. Má 4,3 palců a je, jak jinak v dnešní době, dotykový. Není to sice tak špičkový panel, na jaký jsme zvyklí například z iPhonu, iPadu nebo Macu, ale když vezmeme v potaz, k jakému účelu byl vytvořen, rozlišení 128 ppi je naprosto dostačující. Na dotek reaguje dobře a vůbec celková obsluha za celou dobu používání byla bezchybná.

DSC_8262 kopie

Jednotlivé pixely jsou z blízka vidět, při běžném používání si jich však nevšimnete

Dostáváme se k uživatelskému rozhraní. Nemohl jsem si nevšimnout jisté podobnosti se systémem iOS, který zde číhá doslova na každém kroku. Ať už jde o první konfiguraci extenderu přes položky v nastavení až po ikonky na ploše. Ano, i zařízení, které distribuuje internet, může mít plochu. A není to vůbec špatné. Uživatelé Applu si tak pravděpodobně přijdou na své. Vlastně je dost možné, že ani nepostřehnou, že se právě nedotýkají svého iPhonu.

DSC_8249 kopie

Prostředí se podobá systému iOS

Intuitivní a rychlý

Reakce celého systému jsou svižné a pomohou tak uživateli snadno a rychle dosáhnout požadovaného cíle. V mém případě to bylo nastavení sítě pro 2,4 GHz a 5 GHz vysílání. V každé z nich extender podporuje všechny možné dostupné standarty IEEE 802.11 a/ac a IEEE 802.11 b/g/n. Teoreticky to tak znamená, že můžeme dosáhnout rychlosti připojení 1600 Mb/s, respektive 600 Mb/s v pásmu 2,4 GHz. Prakticky mám doma internet od UPC, který umožňuje nejvyšší možnou rychlost 100 Mb/s, takže k daným výšinám, umožněnými rychlosti extenderu, jsem se ani nepřiblížil. Pojďme ale pryč od všech těch čísel.

DSC_8211 kopie

Dostatečná konektivita v podobě 4 LAN konektorů

Jaký je extender TP-Link AC 1900 v praxi? Hned na začátek musím říct, že moc dobrý. Za celou dobu jsem nepozoroval žádné výpadky sítě ani nic podobného. V pokoji, kde byl jinak relativně slabý dosah naší bývalé Wi-Fi sítě, což způsobovalo někdy až o 80 % menší rychlosti, jsem najednou naměřil plnou rychlost.

DSC_8258 kopie

Česká republika je zde jen jako region, samotný jazyk nepodporuje

Dražší ale nezklame

Když si tak znovu pročítám tuhle recenzi, nevidím žádné negativní řádky. Možná je to proto, že jsem žádné nedokonalosti na tomto extenderu nenašel. Vlastně jedna by tu byla. A to je cena. Bezmála 4 300 Kč může někomu připadat hodně. Když se však s počátečními náklady vyrovnáte, dostanete nekompromisní zařízení, které rozšíří stávající síť do všech koutů vašeho bytu nebo domu. K tomu TP-Link přidává příjemné, funkční a odladěné prostředí, ve kterém si i naprostý začátečník nastaví vše tak, jak potřebuje, bez jakýchkoliv znalostí stavby sítě. A příjemný bonusem navíc může být také aplikace dostupná pro iOS a Android, díky které se dostanete do administrace z pohodlí gauče.

DSC_8223 kopie

Extender TP-Link AC1900

7.3

Zpracování

7.5/10

Design

7.5/10

Uživatelský zážitek

7.5/10

Cena

6.5/10

Plusy

  • Dosah domácí sítě
  • Moderní aplikace
  • Uživatelské prostředí podobné iOS
  • Tři směrové antény

Mínusy

  • Cena
  • Rozměry zařízení

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button