Novinky

Evropská unie podá návrh na zákon, kterým by Apple donutila odstranit Lightning port z iPhonu

Lightning port se poprvé objevil v iPhonu 5 a do současnosti jde o stálou výbavu všech iPhonů.Stejný port si vypůjčil také iPad, který ale v posledních verzích přešel na USB-C rozhraní. Mimo to vzniklo už mnoho diskuzí, které poukazovaly na to, zda by nebylo lepší, aby iPhone také přešel na univerzálnější USB-C.

Zdůvodnění Applu, proč tento krok zatím neudělal, je, že by byli zákazníci nuceni kupovat nové kabely, což by vytvořilo velké znečištění a zbytečně vyhozený materiál. Evropská unie ale plánuje zavést nový zákon, který by společnostem, které prodávají mobilní telefony, přikazoval použití konektoru USB-C.

Podobný zákon se Evropská unie snažila prosadit v roce 2018, ale bohužel bez úspěchu. V roce 2019 činilo 50 % napájecích kabelů microUSB, 29 % USB-C a zbylých 21 % Lightning. Novým zákonem by pochopitelně nebyly ovlivněné jiné společnosti než Apple, jelikož většina ostatních výrobců už USB-C dávno implementovala.

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: David Pravda)

Apple už USB-C používá u MacBooků a iPadů. Dle mého názoru by bylo ideální, kdyby Apple časem USB-C implementoval i do iPhonů, jelikož by tím sjednotil užívání napájecích kabelů. Já osobně bych ocenil, kdybych pomocí nabíječky na MacBook Air mohl nabít také iPhone a nemusel k tomu používat jiný kabel.

Konkrétní znění zákonu by mělo přijít v následujících měsících. Vzhledem k tomu, že iPhone 13 vyjde už v září, je velmi pravděpodobné, že tento model bude ještě osazen Lightning konektorem. 

Matyáš Himmer

Fanoušek Applu od roku 2011, rád fotím a programuji. Články píši ve svém volném čase, studuji informační technologie na SSPŠ.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button