Novinky

Čtyři z deseti Čechů nakupují v čínských e-shopech, počet okradených meziročně stoupl

Počet Čechů, kteří nakupují zboží v čínských e-shopech, výrazně stoupá. Zatímco loni si objednával zboží z Číny přes internet každý třetí uživatel, který nakupuje online, letos jejich podíl stoupl na 42 procent. Vyplývá to z průzkumu, který pro ESET realizovala společnost Seznam.cz. Internetovému nakupování se podle tohoto průzkumu věnuje téměř každý Čech, konkrétně pak 96 procent respondentů.

Prakticky všichni oslovení (99 %) využívají internetové obchody v České republice. Čínské e-shopy jsou v oblibě hned na druhém místě (42 %) a za nimi následují obchody ze zemí Evropské unie (13 %). Ze Spojených států si zboží přes internet objednává 13 procent Čechů. Podíly nakupujících v evropských a amerických e-shopech meziročně rovněž stouply, ale ne tak dramaticky jako u čínských obchodů. Roste však také podíl Čechů, kteří mají v souvislosti s online nakupováním osobní zkušenost s krádeží.

Čtyři procenta respondentů průzkumu připustila, že byla při platbě přes internet okradena. Oproti loňskému roku je to o jeden procentní bod více,“ konstatuje Miroslav Dvořák, technický ředitel společnosti ESET. „Stejně jako loni při krádeži přišli většinou o částku do 5 000 Kč, přičemž pouze v polovině případů se jim peníze vrátily. Třetina své peníze již nedostala a zbytek získal alespoň část odcizené částky,“ dodal Dvořák.

Průzkum potvrdil i předpokládaný nárůst počtu nákupů přes mobilní telefon. Zatímco loni nakupovala dárky přes mobil třetina Čechů, letos to je již 44 procent. Z nich však jen zhruba polovina používá nějakou bezpečnostní aplikaci. V loňském roce toto deklarovalo 59 procent respondentů, letos jich je pouze 54 procent. Tablety využívá k nákupům 18 procent Čechů (loni to bylo o jedno procento méně). Na zabezpečení tabletů letos myslí 67 procent uživatelů. Loni to bylo 59 procent. Přes notebook nakupuje zboží 71 procent uživatelů (loni to bylo 65 procent), přes stolní počítač 51 procent (loni 45 procent). Bezpečnostní software na svém PC přitom používá devět z deseti uživatelů.

Pozvolna rovněž stoupá podíl uživatelů, kteří se při nákupech v e-shopech registrují. Zatímco loni jich bylo 55 procent, letos je jich o čtyři procentní body více. Zároveň mírně klesá podíl těch, co používají pro všechny e-shopy stejné heslo (nyní jde o dvě třetiny uživatelů, loni šlo o 71 procent). O něco populárnější než loni jsou mezi Čechy mobilní nákupní aplikace. Letos je využívá více než třetina lidí, zatímco loni šlo o 29 procent. Údaje o platební kartě si do těchto aplikací ukládá 28 procent respondentů oproti loňským 21 procentům.

Internetové platby za objednané zboží jsou mezi Čechy stále využívané o poznání méně než neoblíbenější dobírka (preferuje ji 71 procent respondentů) a platba při osobním vyzvednutí zboží (67 procent dotázaných). Kartou online platí 59 procent lidí, což je o tři procentní body více než v loňském roce. Mírně však klesá zájem o placení přes PayPal/PaySec. Naopak roste počet lidí, kteří jsou ochotni sdílet svou platební kartu v rámci rodiny. Loni šlo o 17 procent respondentů, letos o 19 procent. Naprostá většina uživatelů, kteří pravidelně platí online nákupy kartou, má nastaven limit pro internetové platby. Jde o 82 procent respondentů a stejný podíl uživatelů využívá i dvoufaktorové ověření při veškerých online platbách.

Průzkum společností ESET a Seznam.cz se uskutečnil formou online dotazníku, který mezi 5. a 11. prosincem 2017 vyplnilo 1 030 respondentů, z nichž 984 nakupovalo online (za ně jsou zpracovány výsledky). Vážení bylo provedeno při kvótách na pohlaví, věk a vzdělání.

Doporučení pro bezpečné nakupování na internetu

1. Používejte oddělenou kartu pro nakupování na internetu s limitem pro platby.

2. Preferujte platby umožňující dvoufaktorové ověření transakce.

3. Nakupujte na důvěryhodných e-shopech – sledujte spotřebitelské recenze a hodnocení.

4. Využívejte bezpečnostní aplikace na počítači či mobilním zařízení, které k nákupu používáte.

Zdroj: TZ

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

2 Komentáře

  1. Já byl okraden nějakou rakouskou firmou (doteď nechápu, jak se to mohlo stát, tvářilo se to jako běžná platba přes internet a nikdy předtím jsem žádné podezřelé transakce nedělal). Výsledek vyšetřování od Fio banky po 3/4 roce a 6 urgencích ode mě? Bohužel uvedená společnost nám nereaguje na pokus o kontakt a součinnost je nezbytná k vrácení peněz, proto máte smůlu. 3000 Kč v pr… ještě štěstí, že jsem tam neměl víc. Teď už mám založených více účtů, nechávám většinu na účtu bez karty a na tom s kartou max. 1000 Kč (v nouzi se dá převést hned).

    1. Mě zase odcházela platba 10USD měs. a já nakupoval z USA. Asi po 3/4 roce jsem šel do důsledku a Rajfka mě řekla, že můj učet byl napaden a že mě vrátí pouze peníze za 1/2 roku a zbytek neee. Takže tak. Asi bych nešel do Fio banky. Přece jen zůstanu u Rajfky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button