Novinky

Číňan kšeftováním s padělanými iPhony podvedl Apple o milion dolarů

Jestli někdy viděli aspoň pár hollywoodských filmů nebo televizních kriminálek, nejspíše už víte, že s americkou spravedlností není radno si zahrávat. K podobnému uvědomění nejspíše v poslední době dospěl také 32letý čínský občan, odsouzený k 26 měsícům odnětí svobody. Trest si vysloužil nekalým kšeftováním s iPhony, které Apple vyšlo až na jeden milion dolarů. Haiteng Wu přišel do USA v roce 2013 jako student inženýrského oboru. Titul získal o dva roky později. V očích úřadů muselo zpočátku jít o ukázkový příklad ideální formy přistěhovalectví, kdy novou zemi obohatí nadějný mozek.

Zdroj: Unsplash (autor: Phuc Khang)

Už během svého prvního zaměstnání si však Wu našem melouch, který do amerického snu úplně nepatří. Z Hong Kongu totiž začal dovážet padělky iPhonů. Byly tak propracované, že jejich se sériová čísla a IMEI shodovala se skutečnými iPhony. Fejkové smartphony ale skupina, jíž byl odsouzený Číňan členem neprodávala. Své zločinecké schéma totiž vyzdvihla o úroveň výš. Padělky nosili do autorizovaných servisů, kde předložili údajný iPhone, který měl být stále v záruce. Díky shodujícím se údajům pak obsluha reklamaci většinou uznala a padělek vyměnila za skutečný iPhone. S průměrnou cenou tisíc dolarů to znamená, že skupině se mohlo povést takto protočit až tisíc iPhonů.

Na nový iMac si ještě chvíli počkáme. Apple musel odsunout jarní premiéru kvůli dostupnosti klíčové součástky

Ten už pak mohl Haiteng Wu s klidem prodat. Tato část se ale neděla v USA. To by nejspíše bylo moc podezřené. Místo toho zloději posílali iPhony zpět do Asie. Ve výsledku skupina vedená čínským občanem podvedla Apple o jeden milion dolarů. Wu byl zadržen už v roce 2019. Od té doby jej justice držela ve vazbě. V květnu 2020 se obviněný přiznal a nyní byl také odsouzen. Trest už si tak víceméně odseděl. Větší problém však pro viníka představuje fakt, že musí zaplatit odškodné ve výši 987 tisíc dolarů.

Zdroj
Appleinsider

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Jeden komentář

  1. hmm to bylo šíleně “chytrý” přinést fake s padelanym IMEI a vymeneny iphone prodat, kdyz kazdy ma svuj jedinecny IMEI a lehce se zjisti kde kdy u koho skonci… Navic bylo od zacatku jasne ze s prvnim vracenym padelkem se drive ci pozdeji zjisti ze stejne IMEI se dale pouziva nekde jinde….
    To mi pripomelo naseho byvaleho managera kdyz nam dodavatele meli vracet penize za nedodane zbozi poslal jim zmenu firemniho uctu a prachy si nechal posilat na svuj ucet taky byl moc chytrej ani to nemusela vysetrovat policie, kdyz se firma zacla pidit proc ji nechodi vratky za nedodane zbozi hned se prislo na jaky ucet to posilaji a ucetni kouka ten ucet znam 😀 to je ucet naseho managera kam si necha posilat vyplatu :D:D:D

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button