Novinky

Češi přišli na to, jak se o svátcích zbavit stresu z nakupování, ukázal průzkum

  • Tři čtvrtiny Čechů zmáhají přeplněné ulice, obchody a nárůst dopravy v období předvánočních nákupů a 63 % z nich se nelíbí, že lidé ve frontách jsou nezdvořilí a arogantní.
  • Češi se snaží online nákupy vyhnout nákupnímu šílenství v kamenných obchodech – 47 % z nich kupuje dárky online a inspiraci hledá v menších internetových obchodech (32 %).
  • Nakupování na mobilních zařízeních představuje další příležitost, jak ušetřit čas a koupit dárek okamžitě, jakmile dostaneme nápad – 27 % Čechů nakupuje vánoční dárky na smartphonu.

Podle každoročního průzkumu společnosti PayPal, který se zaměřuje na vánoční nákupy, sice Češi patří mezi nejvystresovanější národy, ale dokážeme se s tím vyrovnat díky tomu, že se sháněním vánočních dárků začneme mnohem dříve – 82 % Čechů nakupuje alespoň měsíc předem, což v porovnání s loňským rokem představuje nárůst o 5 procentních bodů.

Vánoční rádce: vybíráme nejlepší dárky pro milovníky technologií #2

Proč nás vánoční nákupy tolik stresují? 75 % respondentů jednoduše zmáhají přeplněné ulice, obchody a nárůst dopravy (výrazný nárůst o 17 procentních bodů v porovnání s minulým rokem) a pro 63 % je problémem nezdvořilost a arogance lidí ve frontách (pokles o 3 procentní body). Více než polovině Čechů (55 %) dělá starost, že neví, jaký dárek by měli dát svým přátelům a příbuzným (nárůst o 13 procentních bodů), a u 54 % z nich vyvolává stres nakupování dárků na poslední chvíli (nárůst o 5 procentních bodů). Naštěstí pro většinu z nás nabízejí mobilní technologie snadná řešení, jak se vyhnout předvánočnímu šílenství, a Češi je stále častěji využívají.

Šťastné a mobilní Vánoce

Jedním ze způsobů, jak Češi bojují před svátky se stresem, jsou online nákupy – téměř polovina z nich dává při nákupu vánočních dárků v roce 2018 přednost nakupování online. 27 % z nich při tom nakupuje na svých mobilních zařízeních (nárůst o 13 procentních bodů). Téměř čtvrtina těch, kteří nakupují na mobilních zařízeních, uvádí, že hlavními výhodami mobilních nákupů jsou možnost nakupovat odkudkoli a možnost koupit dárek okamžitě, jakmile se dostaví inspirace.

Pro každého pátého Čecha představuje nakupování na mobilních zařízeních také způsob, jak se vyhnout dlouhým frontám, davům a hledání místa na zaparkování u nákupních center. Každý desátý uvádí, že se jedná o flexibilní řešení, které při nakupování umožňuje věnovat se současně i dalším věcem.

Ze zahraničí až pod vánoční stromek

Téměř čtyřem z deseti Čechů dělá starost, že se lidem jejich dárky nebudou líbit, a proto není žádným překvapením, že se stále častěji obrací na zahraniční internetové obchody.

Více než polovina Čechů (56 %) v současnosti plánuje, že během předvánočního období letos provede některé nákupy v zahraničí. Mezi hlavní důvody patří nižší ceny a možnost najít něco speciálního, bez shonu a tlačenic, poznamenal Marcin Glogowski, generální ředitel společnosti PayPal pro střední a východní Evropu. „V nákupech ze zahraničí ale Čechům brání určité obavy, například že se zboží bude lišit od toho, co očekávají (44 %), že bude obtížné dárky vrátit nebo vyměnit (44 %) nebo že produkt případně vůbec nedorazí (39 %). Jsem rád, že s tím můžeme pomoci, zejména v předvánočním období, protože společnost PayPal nabízí funkce, jako je program Ochrana kupujícího nebo Proplacení nákladů na vrácení zboží.

Jedinečnost se stává novým standardem

Není divu, že Čechům dělá starosti, jak budou jejich dárky přijaty, pokud každý volí tradičně. Češi pro své blízké nejčastěji kupují online módní doplňky (36 %), knihy (36 %) a oblečení (30 %).

Pod naším vánočním stromečkem asi budou i ponožky (s neotřelými vzory!) nebo sady kosmetiky, ale opravdu mě těší, že Češi usilují o jedinečnost. Patřím k těm asi 32 % nakupujících, kteří dávají přednost malým online obchodům, protože se v nich dají najít jedinečné dárky,“ poznamenává Giela Abdelwahab, manažerka společnosti PayPal pro spotřebitelský rozvoj pro střední a východní Evropu. Z vlastní zkušenosti vím, že v menších internetových obchodech máte šanci koupit úžasné produkty, které mezi ostatními dárky vyniknou. Jen si ověřte, že pokud něco nebude v pořádku, budou se na nákup vztahovat dobře zpracovaná pravidla pro vrácení zboží. A pokud ne, ujistěte se, že případné problémy můžete vyřešit díky zvolenému způsobu platby.“

Nakupující v České republice mají pro své blízké vyšší rozpočet než sami pro sebe: více než polovina vydá za dárky pro své blízké minimálně 100 eur (přibližně 2 600 Kč), zatímco za něco pro sebe utratí jen třetinu této částky. Čtvrtina nakupujících se chystá k větším nákupům než v loňském roce (to je nepatrně méně než průměrná hodnota 26 % ze všech zemí, ve kterých průzkum probíhal).

Zdroj
TZ

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button