Novinky

Bývalému zaměstnanci Applu hrozí 60 let vězení. Předal Číně citlivá data spojená s vývojem automobilu

Bývalý zaměstnanec Applu, Weibao Wang byl oficiálně obviněn z krádeže obchodní tajemství, respektive odcizení důležitých informací spojené s automobilem, na jehož vývoji kalifornská společnost pracuje. Data z projektu měla údajně zamířit do Číny. V obžalobě, kterou sdílelo ministerstvo spravedlnosti Spojených států, byl Wang obviněn ze šesti případů krádeže, které se týkaly projektu “Apple Car“ v letech 2016 až 2018.

Wang byl během svého působení ve společnosti Apple členem anotačního týmu, který pracoval na algoritmech pro urychlení procesu označování a rozpoznávání objektů v reálném prostředí. Díky své pozici měl poměrně volný přístup k rozsáhlým databázím, které se vztahovaly k vývoji automobilu.

S ohledem na citlivost projektu byl jeho zaměstnanecký poměr podmíněn smlouvou o mlčenlivosti. Zároveň absolvoval školení o utajení, které se mimo jiné věnovalo důsledkům krádeže dat. Přesto však v roce 2016 stáhl celý zdrojový kód související s autonomním systémem. Před odstoupením ze své pozice v roce 2018 stihl ještě odcizit další informace o hardwaru a softwaru.

Ze špionáže v Applu jsou obviněni 3 Číňani

Když Wang rezignoval, vedení firmy už nesdělil, kam plánuje přejít, ale postupem času se ukázalo, že přijal místo v americké pobočce čínské společnosti, která se zabývá technologiemi autonomního řízení. Apple v květnu 2018 prověřil záznamy o přístupech k datům, během čehož zjistil, že tento bývalý zaměstnanec neoprávněně nakládal s citlivými informacemi. V ten moment právní oddělení Applu zapojilo do vyšetřování ministerstvo spravedlnosti.

V červnu téhož roku pak příslušné orgány prohledaly Wangovo bydliště, načež si podezřelý koupil jednosměrnou letenku do Guangzhou v Číně. Poté, co se dostal do cílové destinace, byl odhalen rozsah krádeže. Na Wanga byl následně vydán zatykač, a pokud by byl vydán do Spojených států a odsouzen, hrozí mu až 60 let vězení.

Apple Car přeci jen bude. Víme kolik bude stát, jaké nabídne funkce a kdy se objeví na silnicích

Weibao Wang je jedním ze tří zaměstnanců společnosti Apple obviněných z pokusu o odcizení informací o vývoji automobilu. Další obviněný Číňan, který prováděl v Applu stejnou špionáž, Xiaolang Zhang, se v rámci dohody přiznal ke krádeži obchodního tajemství. Zhang se nakonec také pokusil uprchnout z USA, ale byl včas dopaden.

Zdroj
cnbc

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button