Články

Být správným Applistou je čím dál tím dražší. Pořád se to ale vyplatí

Apple porušil nastolené tradice a pouze pár týdnů po nových iPhonech představil další hardwarové novinky. Tentokrát se zaměřil na tablety a počítače, u nichž to už vypadalo, že hrají pouze druhé housle. Není žádným tajemstvím, že Apple nejvíce vydělává na iPhonech, které jsou pro něj alespoň prozatím tím nejdůležitějším produktem. O to větší překvapení vyvolalo, že včerejší konference byla z vělké části věnovaná novému MacBook Air a Mac mini.

Zatímco v průběhu životního cyklu nabízel MacBook Air jeden z nejlepších poměrů ceny a výkonu a Mac mini fungoval jako vstupenka do macOS, teď se situace dramaticky změnila. Základní varianta nového MacBooku Air startuje na ceně 36 tisíc, respektive 42 tisíc za rozumně použitelnou konfiguraci s 256GB interním úložištěm.

Obdobná situace se týká i Macu mini, který může být váš už od 24 tisíc korun. Za tyto peníze sice dostanete čtyřjádrový Intel Core i3, ale opět jen 128GB disk. Daleko větší smysl pak dává konfigurace s SSD o kapacitě 256 GB a „šestijádrem“ Intel Core i5, který je ovšem o devět tisíc dražší.

Když chcete pořádnou lopatu, koupíte si MacBook

To mě přivedlo k myšlence, kam Apple míří a jak vypadá jeho cílová skupina zákazníků. Koupit si počítač za 36 tisíc, abyste na něm navštěvovali pouze FaceBook a Youtube nemá absolutně žádnou logiku. Stejnou službu vám udělá levnější notebook s Windows. Nebude sice tak sexy a obecně nebude uživatelský zážitek na takové úrovni jako u MacBooku, ale zkuste to Applem nepolíbenému uživateli vysvětlovat.

Když to vztáhnu k sobě a svému okolí, tak drtivá většina známých a přátel si Mac pořizuje proto, aby jim usnadnil práci. Pouze mizivé procento patří do kategorie, která počítače s logem Applu považuje za módní doplněk.

Můj MacBook Pro se mnou obletěl několikrát planetu, napsal jsem na něm tisícovky článků a sestříhal nespočet projektů v aplikaci Final Cut. Nezřídka se přitom musel poprat s nepříliš optimálními podmínkami provozu. To nejdůležitější na tom celém je, že ani jednou mě nezklamal (ťuk-ťuk) a vždy odvedl přesně to, co jsem po něm v daný moment požadoval. A upřímně si ani nemyslím, že by stejný zápřah vydržel ultrabook od Lenova, který jsem dostal od svého zaměstnavatele.

Teď už ale konečně k meritu věci. MacBook je pro mě lopatou, která mi vydělává peníze a pokud si spočítám, že jeho pořizovací hodnota se mi dokáže v rozumné době vrátit, dokážu si jeho pořízení smysluplně obhájit. Navíc díky tomu, že neustále pendluji mezi operačními systémy macOS a Windows, si velmi dobře uvědomuji, že stejnou práci udělám na Macu podstatně rychleji a s menší námahou.

Každý si to musí umět spočítat

Pak je tu ještě životní cyklus, který je u Maců podstatně delší než u konkurenčních strojů. Za MacBook Air sice dáte 36 tisíc, ale s nejvyšší pravděpodobností vám bude sloužit stejně dlouho jako dva ultrabooky, za které ve finále zaplatíte ještě víc. Stejnou metriku lze aplikovat také u iPhonu, před jehož cenou se kácí nejeden uživatel Androidu. Jasně, můžete si koupit nabušený Huawei, ale když budete mít štěstí, jeho podpora ze strany výrobce skončí nejdéle po dvou letech od uvedení na trh.

Abych to celé uzavřel. Být správným „Applistou“ je čím dál náročnější, jelikož Apple zdražuje všude a všechno. Nic ani nenasvědčuje tomu, že by ho alespoň co se týče počítačů zajímaly masy. Dokud však bude nabízet ty nejlepší a nejtrvanlivější produkty na světě, o odbyt se strachovat rozhodně nemusí.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

7 Komentáře

  1. Aj tak mám pocit, že to sem píšete aby ste presvečil hlavne sám seba, že je lepšie mať výbavu od Applu, ako cestovať okolo sveta.

  2. S článkem bych si dovolil nesouhlasit.

    1. Používám Apple od roku 2007.
    2. Jejich zařízení mi příjdou kvalitnější než před 10 lety.
    3. iPhone 2G byl za pár let na odpis. 6s má a bude mít IMHO mnohem větší životnost.
    4. Laptopy jsou mnohem lepší a trvanlivější. Mám MBP 15 palců 2013 late a ani nepřemýšlím, že bych měnil… Předtím jsem měl MBP 15 2008 late…
    5. Samozřejmě, že mají drahý produkty. Ale ty mívali i dřív. (Cube, Zlatý Apple Watch etc, iPhone XS Max), ale v rámci ekosystému si můžete pořídit věci, které vydrží mnohem déle a jsou levnější…
    6. Je důležítý se podívat na cenu v dolarech… protože Apple na Evropu dlouhodobě kašle…
    7. Je důležitý nebejt idiot a nenakupovat u nás, kde ta DPH bolí…
    8. OS je uplně někde jinde…

    Jinými slovy dává smysl měnit produkty jen, když končí podpora (cca každých 6-8 let)

  3. Nemyslim si, ze tu thinkpad toto nezvlasdnul. Pouzivam x1 i macbook a nemam problem pouzivat efektivne oba systemy. Na druhou stranu, svou praci udelam rychleji na Windows, protoze jsou tam efektivnejsi aplikace pro mou praci. Final Cut neni vse, a je tu plno jineho sw, ktery je daleko efektivnejsi a zadarmo, nebo rozumnou cenu.

    Vidim to spise jen na obhajobu sama sebe, proste typicka apple mentalita. Tu cenu ty pocitace nemaji.

  4. Bych to chlapci neviděl tak černě. Taky toho mám dost k použivání od Apple tak dokonce i Win.
    Ale práce na Mac je o dosti efektivnější, alespoň teda pro mě, a o tom to je, každý musí vědět co ďelá a jak děla a jaký mu to dáva smysl!!
    Appli produkty maji svou cenu ale podpora mi prijde naprosto v pohodě a navíc to intuitivní ovladani wauwww…
    Verdikt: Nemohu dopustit na Mac potažmo iOS apod.

  5. I po po 25 letech s “jabkama” se stále cítím být správným applistou i když jsme si nikdy nekoupil a nekoupím nic nového. Můj MacBookPro z roku 2008 vesele chroupe aktuální macOS a můj 6 let starý iPhone se možná dočká letos obnovy, ale za SE ne za XS, XR nebo 11. A řada dalších hejblátek už má též hodně za sebou. Nikdy jsme neutratil více jak 5000 za zařízení. A hodlám se toho i držet. Applistou může být skoro každý, pokud nepotřebuje ukazovat nablýskané novinky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button