Novinky

Blíží se konec přidavačů na stavbách? Další verze humanoidního robota Atlas se představila v roli dělníka

Jen těžko byste hledali člověka, který ještě neviděl některé z videí, kde se prohání roboti od společnosti Boston Dynamics. Nejznámějším kouskem je jejich robotický pes Spot či dvoukolový Stretch. Neméně zajímavým projektem je ale také humanoidní Atlas. Ten ještě nedospěl do fáze komerčního produktu, jelikož stále probíhá jeho vývoj. Při pohledu na nejnovější video to ale vypadá, že inženýři udělali opět obrovský kus práce. Atlas v něm hraje roli pomocné síly v kulisách připomínající běžné staveniště, kde přehazuje těžká prkna a brašny s nářadím.

Souběžně s tímto klipem se objevilo také video ze zákulisí, kde vystupuje vedoucí týmu Scott Kuindersma. Ten mimo jiné prozradil, že vývoj pokročil do fáze, kdy se začínají soustředit na to, jak bude robot reagovat na své okolí. Cílem je posunout práci do stádia, kdy Atlas začne vnímat objekty a manipulovat s nejrůznějšími předměty.

Boston Dynamics dále uvádí, že dvounohý humanoidní robot zvládne vykonávat mnohem komplexnější úkoly než ostatní formy robotů. Cílem je vytvořit stroj, který zvládne stejné věci jako člověk. S aplikací se primárně počítá ve výrobních závodech, továrnách a na stavbách, kam se humanoidní koncepce skvěle hodí.

Agenturní dělníci můžou být v klidu. Zatím!

Přestože Atlas působí na videu jako velmi schopný pracant, který by dokázal z fleku nahradit agenturní dělníky, je třeba mít na paměti, že jde o prototyp. Také je nutné brát v potaz složitost použitých technologií a na to navázanou cenu, za kterou se takový robot dostane do prodeje. Společnost Boston Dynamics, vlastněná konsorciem Hyundai, navíc sama přiznává, že komerční verze robota Atlas má před sebou ještě dlouhou cestu.

Jako největší výzva se ukazuje spolehlivost při manipulaci s předměty. Asi nikdo by nechtěl mít v práci robota, u kterého hrozí, že mu z ruky vypadne pytel cementu a tím někoho zraní. Na druhou stranu je téměř jisté, že v momentě kdy podobné riziko přestane existovat, zásadně to ovlivní pracovní trh. Zejména repetitivní činnosti budou pro humanoidní roboty ideální odrazovou stanicí. Postupem času pak mohou například převzít úlohu méně kvalifikovaných dělníků ve stavebnictví, které neustále bojuje s nedostatkem lidských zdrojů.

Boston Dynamics však není jedinou společností, která se zabývá vývojem humanoidních robotů. Stejnou vizi budoucnosti sdílí také společnost Tesla, která vyvíjí vlastního robota Optimus. Podle Elona Muska by měla jeho komerční verze nahradit dělníky v továrnách jeho automobilky a posléze i další profese.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button