Novinky

Apple chystá revoluci v bezdrátovém nabíjení na bázi ultrazvuku

Myšlenka bezdrátového přenosu energie je mnohem starší, než si mnozí z nás myslí. Základní kameny této problematiky položil známý vynálezce Nikola Tesla před více než sto lety. Bohužel tehdejší technologie a nepochopení široké veřejnosti udělaly smělým plánům rychlý konec. Současné možnosti v kombinaci s rozmachem výpočetní elektroniky probouzí v technologických společnostech nové ambice o vzkříšení tolik zajímavé myšlenky. Přestože existují na trhu smartphony a další produkty s podporou bezdrátového napájení, v drtivé většině případů jde o přenos založený na principech indukce.

Nikola-Tesla-Electricity1Nikola Tesla byl myšlenkou bezdrátového přenosu energie posedlý, bohužel vlivem mnoha okolností jeho vize zůstala nenaplněna

Zálusk o skutečné bezdrátové nabíjení na větší vzdálenosti má mnoho firem po celém světě. Apple pochopitelně není výjimkou, o čemž svědčí nově zveřejněná zpráva, podle níž nabírá specialisty z řad zaměstnanců jiných společností. Do prací na tajném projektu se nově pustí Jonathan Bolus a Andrew Joyce, kteří dříve pracovali na technologii uBeam, která využívá vysokofrekvenční vysílač vyzařující neslyšitelný ultrazvukový signál.

Snímek obrazovky 2016-05-18 v 20.39.39O technologii bezdrátového nabíjení projevují čím dál větší zájem také automobilky

Je evidentní, že Apple považuje ultrazvukový přenos za ideální příležitost, kterou může změnit dosavadní standardy. Pokud by se mu podařilo projekt dotáhnout do zdárného konce a nově vzniklou technologii úspěšně komercializovat, získal by tím slušnou konkurenční výhodu. Již dříve se na stejné téma objevily spekulace, podle nichž americký gigant chystá technologii pro bezdrátové nabíjení na větší vzdálenosti. Samozřejmě neexistují bližší podrobnosti o tomto projektu, nicméně pokud budeme vycházet z dosavadních zdrojů, implementace do jablečných produktů se v dohledné době jen tak nedočkáme. Mezi největší překážky patří efektivita přenosu na velmi krátkou vzdálenost v řádech jednotek centimetrů a nutnost přímé viditelnosti mezi vysílačem a přijímačem.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button