Recenze

Recenze 4K monitoru BenQ PD2720U: stylový profesionál s bohatou výbavou a Thunderbolt 3

Společnost BenQ představila na začátku dubna nový 27″ 4K Ultra HD monitor BenQ PD2720U z řady DesignVue, který je určen především profesionálním grafikům a fotografům. Naše redakce jej měla, jako jedna z prvních, možnost otestovat v praxi, takže se pojďme rovnou podívat jak to dopadlo.

Obsah balení: vše, co potřebujete a ještě něco navíc

Než se ale pustíme do samotné recenze, projdeme si ještě obsah balení, který je skutečně bohatý. Hlavní „hvězdu večera“ zde hraje samotný monitor BenQ PD2720U, stojan a základna opatřena šroubem se skládacím okem sloužící k rychlému složení celé sestavy. Z kabelů tady najdeme ten napájecí (1,8 m), HDMI 2.0 (1,8 m) a Thunderbolt 3 kabel s USB-C (umožňuje napájení MacBooku, přenášení audia i videa a připojení celé škály dalšího příslušenství).

Samozřejmostí je také malá brožura rychlého průvodce a kompletní dokumentace na přiloženém CD disku – vzhledem k ceně daného produktu a absenci CD mechanik na většině dnešních počítačů, by zřejmě byl lepší flash disk, ale jak se říká, proti gustu…

V balení najdeme také externí ovladač sloužící ke snadnému pohybu v OSD menu

V balením se také nachází externí ovladač Hotkey Puck, který usnadňuje orientaci v OSD menu monitoru. Otočný volič slouží pro přesné nastavení jasu a kontrastu. Dále je zde tlačítko pro přepínání mezi jednotlivými zařízeními připojených k monitoru a trojice programovatelných tlačítek.

BenQ PD2720U: konzervativní elegán

Jakožto uživatele doposud zvyklého na největší úhlopříčku displeje kolem 24 palců vás na první pohled dostane samotný rozměr monitoru (594 x 614 x 186 mm). Přestože má BenQ PD2720U úzké rámečky okolo displeje,  které jsou kromě spodního okraje na všech stranách rozměrově totožné, 3 palce navíc na stole zkrátka poznáte.

V čem je však monitor zcela nenápadný, je samotný design. Mírně zakulacené rohy, nenápadné okraje okolo displeje a šedá barva. V kombinaci s kovovou základnou a válcovitým stojanem jde tak o naprosté minimalistické zpracování, které zapadne do každého prostředí.

Design monitoru je minimalistický a dobře zapadne do jakéhokoliv prostředí

Tento směr podtrhují i ovládací tlačítka na zadní straně nebo malé logo BenQ v levém dolním rohu základny. Pro někoho možná až příliš konzervativní, ale uživatel zde zkrátka nenaráží na nic, co by zbytečně odpoutávalo jeho pozornost a může se tak plně soustředit na samotný obsah zobrazovaný na displeji monitoru.

Displej: pro grafiku a fotky jak stvořený

A jakože je na co se soustředit. BenQ PD2720U nabízí 27 palcový IPS displej s poměrem stran 16:9, rozlišením 3840 x 2160 bodů, barevnou hloubkou 10bit a hustotou pixelů 163 ppi. Na tohle je zkrátka radost se dívat. Monitor taktéž podporuje barevné prostory sRGB, Adobe RGB a Rec. 709 s pokrytím 100 procent. DCI-P3 (barevný prostor, který od roku 2016 podporují také všechny MacBooky Pro) pak pokrývá slušných 96 %.

Maximální jas displeje se zastavil na 350 cd/m(malé srovnání – Apple Watch poskytují od Series 2 svítivost 1000 cd/m2) a doba odezvy na 5 ms, což je mimochodem plně dostačující i na nějaké to občasné hraní počítačových her. Obnovovací frekvence je i při maximálním 4K Ultra HD rozlišení 60 Hz a kontrast se ustálil na hodnotě 1000:1, což je typická hodnota pro většinu IPS panelů. Pozorovací úhly se pak pohybují rovněž na úrovni možnosti IPS obrazovek, v horizontálním i vertikálním úhlu je obraz beze změn do 178 stupňů.

Barevné režimy, HDR10 a ovládání

OSD menu, které BenQ PD2720U a které je mimochodem přeloženo i do češtiny, umožňuje spoustu barevných režimů, mezi které patří zejména CAD/CAM, Adobe RGB nebo Low Blue Light – jak již název napovídá, tato funkce tlumí především oblast spektra modrého světla, které je ve večerních hodinách nežádoucí. Pomyslnou třešničkou na dortu je potom podpora standardu HDR10. Obraz tak působí reálnějším a více skutečným dojmem.

OSD v BenQ PD2720U nabízí 18 jazyků mezi nimiž nechybí ani čeština

Jelikož BenQ PD2720U cílí především na poloprofesionální a profesionální uživatele, najdete v balení i certifikát o kalibraci. Vlastní technologie BenQ AQCOLOR, zavedená v monitorech, garantuje individuální tovární kalibraci barev. Konečné měření a správnost barev vyhodnocuje u každého monitoru měřící zařízení Konica Minolta CA310.

V balení BenQ PD2720U najdeme také certifikát o kalibraci barev

Kromě již zmíněných režimů nabízí BenQ PD2720U ještě jeden, jež potěší hlavně ty uživatele, kteří jsou ke své práci nuceni používat vícero zařízení najednou. Monitor totiž disponuje funkcí rozdělení obrazu (PIP, rozdělení obrazovky na 2 – 4 části), z něhož každá část využívá vstupní zdroj z daného portu. S trochou nadsázky by se tak dalo říct, že ani práce na 4 počítačích najednou by neměla být překážkou. Stejně tak by se funkce rozdělení dala využít například i pro nějaký menší kamerový systém.

Zapomenout nesmíme ani na funkci KVM (Keyboard Video Mouse). Ta se v BenQ monitorech poprvé objevila před třemi roky a umožňuje kombinovat práci na dvou počítačích za použití jen jedné klávesnice a myši. Pro uživatele, kteří jsou nuceni často využívat dvojici počítačů, jde tak o značné ulehčení a úspory místa na pracovním stole.

Množství portů v čele s Thunderbolt 3

Jestli je v něčem BenQ PD2720U opravdu výjimečný, pak je to v množství dostupných portů. Na zadní straně monitoru totiž najdeme dvojici standartních portů USB 3.1 nebo HDMI 2.0. Nechybí ani DisplayPort (v1.4), 3,5 mm jack, miniUSB pro připojení externího ovladače pro snadnější procházení OSD menu nebo port pro funkci KVM Switch. Nechybí ani dvojice reproduktorů, jejichž výkon 2 x 2W sice nikterak neoslní, ale ani neurazí. Zvuk je i při maximální hlasitosti čistý a dobře poslouchatelný.

3,5 mm jack, 2 x USB 3.1, miniUSB, 2 x HDMI, Display Port a 2 x Thunderbolt 3 (USB-C), takový je výčet konektorové nabídky BenQ PD2720U

Pomyslným králem konektivity je pak dvojice portů Thunderbolt 3 (USB-C) – 1 x 65W a 1 x 15W, které umožňují napájet připojený notebook a zároveň přenášet audio i video obsah. Osobně jsem tomuto portu nevěnoval moc pozornosti, tedy až do doby, kdy mi na stůl přistál právě BenQ PD2720U. Až teprve praxe mi ukázala, v čem spočívá obrovská výhoda tohoto řešení. Ono totiž vrátit se po celém dni domů, vzít do ruky jeden jediný kabel a zastrčit jej do USB-C vašeho MacBooku a v tu chvíli mít připojeny všechny periferie (klávesnici, myš, externí disky a popřípadě rozšiřující Hub) je zkrátka pohodlné a hodně návykové řešení.

K monitoru není problém připojit běžný USB HUB a ještě tak rozšířit konektorovou výbavu

Jak už jsem zmínil, k monitoru není problém připojit také externí USB-C Hub, kterým rozšíříte nabídku konektivity ještě například o čtečku paměťových karet nebo ethernet (pokud je třeba). BenQ PD2720U je zkrátka a dobře takový monitor a Hub v jednom a je ideálním řešením pro všechny uživatele, kteří preferují minimalismus na pracovním stole.

BenQ PD2720U: Thunderbolt 3, Hotkey Puck a 4K

Co říci závěrem? BenQ PD2720U není se svou cenovkou atakující hranici 25 tisíc určitě pro každého. Na druhou stranu, monitor nabízí bohatou výbavu USB portů v čele s dvojicí 65W a 15W Thunderboltu 3 (USB-C), které usnadňují pravidelné připojovaní MacBooku a všemožných periferií, což potěší hlavně uživatele, kteří mají rádi jednoduchost a funkčnost. Nechybí ani dnes už standardní 100% pokrytí barevných prostorů sRGB, Adobe RGB nebo Rec. 709. DCI-P3 poté nabízí solidních 96% pokrytí barevného spektra.

Potěší také stojan s funkcí pivot, díky níž lze monitor otočit do vertikální polohy. Naklápění obrazovky je pak možné až do 20 stupňů směrem nahoru, respektive 5 stupňů směrem dolů. V praxi se mi také osvědčil konfigurovatelný externí ovladač Hotkey Puck, kterým lze snadno regulovat jas, přepínat barevné režimy a celkově se snadno a rychle pohybovat v OSD menu.

V balení nechybí ani certifikát o kalibraci barev, na které je monitor ve výchozím stavu nastaven. BenQ PD2720U je svou koncepcí určen především pro grafiky, designéry a poloprofesionální fotografy. Pokud tak patříte mezi uživatele, kteří do této kategorie spadají a potřebujete velkou úhlopříčku displeje, 4K Ultra HD rozlišení, USB Hub s Thunderbolt 3 (USB-C) a v neposlední řadě elegantní design v jednom jediném zařízení, pak je na zvážení, jestli právě BenQ PD2720U není to správné zařízení právě pro vás.

BenQ PD2720U

9.1

Zpracování

9.5/10

Design

9.5/10

Uživatelský zážitek

9.5/10

Cena

8.0/10

Plusy

  • 4K Ultra HD
  • Thunderbolt 3
  • bohatá konektorová výbava
  • tovární kalibrace displeje
  • podpora HDR10

Mínusy

  • cena
  • průměrné reproduktory

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

5 Komentáře

  1. Ahoj, diky za recenzi. S jakým rozlišením to používate s macbookem? MacOS neni zas tak moc flexibilní, takže je asi dobré trefit tak akorát ppi, aby velikost textu a rozhraní byla příjemná. Používáte to tedy v ‘retina řežimu’, kdy velikost rozhraní odpovídá 1920×1080? Nejsou UI prvky pak příliš veliké. Momentálně zkouším LG Ultrafine 24″, který má stejné rozlišení a velikost je tak akorát. Jo a ještě jsem se chtěl zeptat jaká je povrchová úprava – u LG Ultrafine mi momentálně štve, že je to jak zrcadlo, obzvlášť když rád pracuju v programech které jsou z většiny tmavé.

    Díky!

    1. Děkuji za pozitivní komentář 🙂 Ano, přesně jak píšete, používám “klasické” rozlišení 1920×1080. Prvky prostředí jsou sice trochu větší, ale vůbec mi to nevadí, naopak, alespoň je všechno pěkně čitelné (asi je to čistě subjektivní pocit). Bohužel nemám přímé srovnání s LG Ultrafine, ale povrch displeje je matný a i při umístění stolu naproti okna a úpravě fotek ve photoshopu není nějaký výrazný problém s odleskama.

  2. Dobrý den,
    chápu dobře, že lze připojit monitor s notebookem opravdu jedním kabelem? Tzn. thunderbolt na thunderbolt (bez využití dalších kabelů Displayport nebo HDMI na thunderbolt) pro 4K na 60 Hz (obraz, nabíjení, případně data)? Jedná se mi o těch 60Hz bez použití Displayportu nebo HDMI…

    1. Dobrý den, ano, chápete to dobře. Jedním Thunderboltem lze skutečně připojit monitor v rozlišení 4K (60 Hz) s podporou nabíjení plus další příslušenství do zbývajících volných portů. Dokonce lze připojit i další USB HUB a rozšířit tak konektorovou výbavu. Možná Vás zmátla ikustrační fotka, kde je vidět připojení pomocí HDMI kabelu, ale ten vede do Playstationu 🙂

      1. Aha :)) přesně. Dlouho jsem hledal vhodný monitor a vaše recenze mně hodně pomohla. S HUBem dostanu do monitoru (a notebooku) i pevné připojení.
        Díky za rychlou reakci, máte o čtenáře více 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button